Tunisko – recenze o Švýcarsku severní Afriky

Barevná keramika (Tunisko)
Barevná keramika (Tunisko)

Pláže, arabské medíny a súky, antické ruiny a také písek, Sahara a velbloudi, takto lze snad ve zkratce charakterizovat Tunisko. Často nazýváno Švýcarskem severní Afriky. Díky své politické stabilitě, bezpečnosti a kilometrům písečného pobřeží se stalo vyhledávanou turistickou lokalitou. Je tak sice nejvíce spojováno především s masovou turistikou, ale Tunisko toho může nabídnout víc než jen komplexy hotelů na plážích.

I když je nejmenší ze zemí severní Afriky, má Tunisko velmi bohatou historii. Střetává se zde odkaz mnoha vlivů, fénický, římský, byzantský, arabský, ottomanský a nakonec také francouzský. Můžete zde najít antické památky jako působivé koloseum El Jem, zříceniny antických měst Dougga, Sbeitla nebo Bulla Regia.

Jednoznačně nejznámější památkou jsou však pozůstatky starověkého Kartága, nacházející se nedaleko hlavního města. Kartágo, jsou dnes pozůstatky římského Kartága. Po třetí punské válce bylo Kartágo srovnáno se zemi, takže z dob punských se toho mnoho nedochovalo.

Berberská vesnice (Tunisko)

Tunisko je také především země muslimská, nachází se zde čtvrté nejposvátnější město muslimů Kairouan. Nezapomeňte se zastavit v živých uličkách mediny hlavního města Tunisu a odtud si zajeďte na výlet do malebného modrobílého Sidi Bou Said, kde se natáčela slavná Angelika. Tunisko je oblíbenou destinací filmařů, známé scény z Hvězdných válek se natáčely v podzemních jeskynních domech u Matmaty.

Zajímavý je především jih země, nenechte si ujít návštěvu oázových měst Tozeur a Nefta. Zajděte na procházku jejich palmovými háji a starobylými uličkami a udělejte si výlet do působivých vesniček v okolí Tozeuru. Navštivte berberské vesnice a fantastické ksary v okolí Tatatouine. Podnikněte jízdu na velbloudech v saharském Douzu, který je tuniskou branou do Sahary.

Tunisko

Většina návštěvníků se samozřejmě zastaví také na plážích u pobřeží Středozemního moře. Jedním z nejznámějších turistických resortů je městečko Hammamet. Podél pobřeží můžete navštívit hrnčířské trhy v Nabeulu, impozantní medínu a pevnost v Sousse, živoucí medína ve Sfax, nebo pohodový avšak trochu turistický ostrov Djerba. Pro potápění jsou však prý nejlepší vody u Tabarky. Ochladit se můžete ve vyšších polohách, třeba v starobylém městě Le Kef s mohutnou pevností na stráních Jebel Dyr v pohoří Krumirije. Národní park Ichkeul na severu je domovem na tažných ptáků z celé Evropy. Zdejších mokřiny jsou oblíbeným cílem pro milovníky pozorování ptáků.

Skalnatá poušť (Tunisko)

Tunisko je pro cestování poměrně snadnou zemí a je vhodnou destinací i pro cestovatelské začátečníky. Objevíte zde exotickou, velmi přátelskou a bezpečnou zemi a na naše poměry stále ještě vcelku levnou. Mnoho cestovatelů si pochvaluje také vstřícnost a pohostinnost místních obyvatel.

Booking.com