Kudy kam – Severní Tunisko

Tunis (Tunisko)
Tunis (Tunisko)

Hlavní město a jeho okolí stojí za alespoň zastávku na pár dnů. Historický Tunis je kulturním a administrativním centrem země. Největšími atrakcemi je tuniská medina, ruiny Kartága a výlet do Sidi Bou Said. V severní části země se nachází několik ruin římských měst jako Dougga, Sbeitla, Bulla Regia. Turistické resorty najdete v Hammametu a Nabeulu, ne už tak turisty zaplněná je Tabarka na severu.

Tunis

Hlavní město je nejdůležitějším dopravním uzlem země, a také bude pravděpodobně nejčastějším vstupním místem do Tuniska, ať už letecky nebo trajektem.

Doprava

Z letiště jezdí autobus č. 35 každou půlhodinu v době od 6 do 21 hodin, 760millů, staví hned před letištním terminálem. Ve městě staví na Avenue Habib Bourghiba a na nádraží u přístavu. Letištní shuttle jezdí každých 15min za 900millů. Taxi z letiště cca 5TD (po 21h 7.5TD), cca 20min.
Z přístavu do města je nejlevnější doprava úzkokolejkou TGM, kterou se také nejlépe dostanete do Kartága, Sidi Bou Said a La Goulete. V provozu by měla být od 4 do půlnoci, přes den v častých intervalech, v noci cca každou hodinu.

Po městě jezdí městské autobusy a tramvaj se 4 trasami. Další možností dopravy je taxi, které by nemělo být příliš drahé.
Autobusová nádraží jsou v Túnisu dvě, jedno pro směr na sever, druhé na pro trasy na jih. Na obě se dostanete tramvají. Vlakové nádraží je v centru. Stanoviště pro luage jsou také dvě, pro jižní a severní směr.

Tunis (Tunisko)

Atrakce

Medina – tuniská medina je zajímavá, i když pokud míříte i do Sousse, tak se tady nemusíte až tak příliš zdržovat, protože medina v Sousse je hezčí.
Mešita Zitouna – Mešita Olivovníku – dominanta mediny, vstup nemuslimům do mešity je povolen pouze na horní galerii, otevřeno denně kromě pátku 8:00-12:00, vstupné 1.6TD. Pokud nejste dostatečně oděni, je možno si u vchodu zapůjčit hábit.

Muzeum Dar Ben Abdallah – Muzeum uměni a lidových tradic se nachází v medině ve starém tureckém paláci, vystaveny jsou tradiční kroje, starožitnosti a předměty běžného života, vstupné 1.6TD, otevřeno út-ne.

Súky – v medině naleznete zajímavé súky.

Muzeum Bardo – největší tuniské muzeum umístěné ve starém bejově paláci, vstupné 4.2TD (plus 1TD za foťák a kameru), otevřeno denně přes léto 09:00-17:00, v zimě 09:30-16:30. Nachází se 3 km severozápadně od centra města. Dostanete se tam tramvají č.4 nebo autobusem č.3.

Muzeum Bardo v Tunisu (Tunisko)

Okolí

Kartágo – vstupné 5.2TD, hromadná vstupenka platí na všech 6 hlavních památek, otevřeno denně kromě pondělí, 08:30-17:30, v létě možná déle. Rozsáhlý areál zřícenin se nachází asi 10 km východně od centra Tunisu. Do Kartága jezdí z tuniského přístavu úzkokolejka TGM.
Sidi Bou Said – Kartágo a Sidi Bou Said lze zvládnout jako výlet v jednom dni.

Bulla Regia

Ruiny – vstupné 2.1TD, otevřeno denně 08:30-17:30, v létě asi do 19:00. Římské naleziště se nachází 160 km od Tunisu. Nejbližším dopravním uzlem je 8 km vzdálená Jendouba, odtud si budete muset vzít taxi. Eventuelně se autobusem můžete svézt na křižovatku, odkud je to 3 km pěšky.

Kartágo (Tunisko)

Dougga

Ruiny – vstupné 2.1TD, otevřeno denně 8:00-19:00 v létě (1.4.-15.9.), v zimě 8:30-17:30. Snažte se přijet co nejdříve, abyste se vyhnuli velkým skupinám turistů a také kvůli horku. Do Douggy se dostanete autobusem na trase Tunis – Le Kef, který staví v Tebersouk. Nejlepší je vzít si z Tebersouk taxi (asi 10TD za 2 osoby). Do Douggy se můžete dostat také z vesnice Nouvelle Dougga, západně od Tebersouk (pěšky 2 km do kopce).

Bizerte

Hlavní zajímavostí je pevnost kasbah (není přístupná věřejnosti) a Velká mešita. Nejlepší pláží je Remel Plage, vzdálená asi 3 km východně. Na pláž se dostanete autobusem do Ras Jebel a jet tam i kemp. Výlet k nejsevernějšímu výběžku Afriky – Bílému mysu(Cap Blanc) lze absolvovat pěšky. Do Bizerte jezdí kromě autobusů a louages také vlak.K prohlídkám okolí si můžete půjčit kolo.

Tabarka

Do Tabarky se jezdí hlavně za lenošením na pláži. Zvolit musíte východní pobřeží s rozlehlými plážemi, na západním je moře těžko přístupné přes rozeklané skalnaté útesy. Tabarka má pěkné okolí, cesta do horského lázeňského Ain Drahamu ležícího v pohoří Krumrie má nádhernou scenérii.

Le Kef

Pevnost kasbah – otevřeno 09:00-17:00.
Dále je tady regionální muzeum a mauzoleum svatého mudrce, Velká mešita a Bazilika Dar el Kous. Autobusy sem jezdí z Tunisu přes Tebersouk, spojení je odtud také do Jendouby.

Kerkouane

Ruiny – vstupné 2TD, otevřeno 09:00-16:30, v létě 09:00-19:00. Nejzachovalejší ruiny punského města.

Booking.com