Djerba – země pojídačů lotosů

Djerba (Tunisko)
Djerba (Tunisko)

Tuniský ostrov Djerba je prý onou Homérovou Zemí Lotofágů, Zemí pojídačů lotosů, odkud Odysseus musel odvléci svou posádku násilím. Dnes je Djerba proslavena především svými plážemi, díky nimž je ostrov vyhledávaným turistickým letoviskem. Turistům se tady libí, i když násilím je už odtud odvlékat není třeba.

Djerba (Tunisko)

Největším městem a správním střediskem ostrova je Houmt Souq na severním pobřeží. Město s 20.000 obyvatel je spletencem uliček, alejí a náměstíček s kavárnami. Na ostrově se nachází kolem 200 mešit, z nichž nejznámější je Mešita Turků a Mešita cizinců.

Djerba (Tunisko)

Největší atrakcí Djerby jsou však pláže, z nichž nejznámější je pláž Sidi Mahres. Ostrov je poměrně rovinatý a kromě pobřeží nabízí návštěvníkům procházky nebo třeba výlety na kole. Rozloha ostrova je 514 km2. Kromě turismu se obyvatelé Derby zaobírají zemědělstvím a rybolovem. Pěstují se zde datle a olivovníky.

Djerba (Tunisko)

Osídlení Djerby se datuje do velmi dávných dob. Až z římských časů pochází 6 kilometrů dlouhá hráz, která vede z ostrova do na pevninu do městečka Zarzis. Původně se ostrov jmenoval Torba a před Římany jej osídlili také Punové.

Na ostrově se nachází jedno z nejvýznamnějších židovských center v Africe. První Židé vyhnaní z Jeruzaléma sem přišli ještě za punského osídlení v 6. století př.n.l., druhá vlna vyhnanců sem přesídlila v 1. století n.l. Nejznámější synagogou na ostrově La Ghriba nebo-li Nádherná ve vesnici Er Riad pocházející z roku 1920. Synagoga je poutním místem, je tady uložen jeden z nejstarších svitků thory na světě, Pět knih Mojžíšových.

Booking.com