Matmata – kulisy Hvězdných válek

Matmata (Tunisko)
Matmata (Tunisko)

Berberská jeskynní obydlí v Matmatě jsou jednou z nejnavštěvovanějších tuniských turistických atrakcí. Přestože se tady střídají jeden zájezdový autobus za druhým, stojí jejich návštěva za to. Nejlepší je dostat se sem buď brzo ráno nebo naopak pozdě odpoledně, abyste minuli ten největší nápor zájezdů turistů z plážových resortů na pobřeží.

Matmata (Tunisko)

Matmata leží asi 45 kilometrů jihozápadně od Gabes. Vedle starých berberských obydlí, z nichž mnohé byly přeměny na hotely pro turisty se nachází nová Matmata. Tady si vesničané postavili už povětšinou moderní domy.

Matmatu si určitě nenechá ujít žádný milovník Hvězdných válek. Není divu, že okolní scenérie připomínající měsíční krajinu upoutala filmaře. Právě tady se totiž nacházela domovská planeta Luka Skywalkera. Místo, kde se natáčelo je tady povinnou zastávkou a zůstaly tady dokonce i nějaké kulisy.

Matmata (Tunisko)

Berberští obyvatelé Matmaty stavbou svých příbytků nalezli způsob jak se skrýt před prahnoucím sluncem a zároveň také chránit před útoky nájezdníky. Najdete tady několik desítek zákopových jeskynních domů troglodytů vytesaných do vápence zvenku připomínajících pahorky. Všechny domy mají podobnu strukturu, uprostřed v hloubce asi 6 metrů je velký centrální dvůr, ze kterého vedou vstupy do pokojů. Dolů vedou svislé chodby, kterými se sestupuje po schodišti, pomocí žebříku nebo jen po laně.

Booking.com