Le Kef – orlí hnízdo

Le Kef (Tunisko)
Le Kef (Tunisko)

Starobylé město Le Kef se nachází ve výšce 1000 nad mořem na stráních Jebel Dyr asi 30 km od hranice s Alžírskem. Ze své polohy na skále v pohoří Dorsale dominuje celé oblasti, je hlavní městem guvernorátu a neoficiálním centrem celého hraničního regionu.

Le Kef (Tunisko)

Jméno Le Kef – tedy Skála dostalo město až od Turků v 16. století. První zmínky o městu pocházejí již z roku 256 př.n.l. Za punských dob zde byla svatyně zasvěcená fénické bohyni Astarté, ve které byla provozována rituální prostituce. Podle této svatyně dostalo město jméno Sicca Veneria. Římané později chrám zasvětili Venuši a ve 2. a 3. století pak bylo místo významným křesťanským centrem.

Po první punské válce sem byly vypovězena armáda žoldnéřů, která se vzbouřila proti Kartágu, protože jim po prohrané válce přestal vyplácet žold. Rozkvět města se odehrál především ve 2. a 3. století, vzniklo zde arcibiskupství a bylo postaveno několik klášterů a bazilika Der el Kous. Rozkvět utlumily nájezdy Vandalů a později i Arabů, po kterých došlo k opuštění města.

Le Kef (Tunisko)

V době bojů proti Turkům oblast sloužila jako západní předsunutá bašta. V 16. století během turecké okupace město jednak získalo své nové jméno Le Kef a v 17. století byla postavena nynější dominanta města turecká pevnost Kasbah. Dalšími památkami je několik mešit a dvě mauzolea svatých mudrců.

Booking.com