Milán - italské centrum módy a obchodu

Katedrála Dóm v Milánu na Piazza del Duomo (Lombardie - Itálie)
Katedrála Dóm v Milánu na Piazza del Duomo (Lombardie - Itálie)

Milán (italsky Milano) je po Římu druhým největším městem Itálie (má takřka půldruhého milionu obyvatel, v aglomeraci dosahuje tento počet více než dvojnásobku) a zajisté jedno z nekrásnějších měst na severu této malebné země.

Historie města se počítá až do antických dob, město nejprve osídlili Keltové, ve třetím století před Kristem se pozdějšího Mediolana (tento původně snad keltský výraz značí „město, které leží uprostřed rovinaté krajiny“) zmocnili Římané.

Je to oblast poměrně velkého turistického ruchu, protože Milán nabízí turistům opravdu mnoho. Milán je město známé jako centrum módy, obchodu, bank a také jako sídlo slavných fotbalových klubů, které hrají prim i na celosvětové scéně – AC Milán a Inter Milán. Je také nejvýznamnějším průmyslovým městem Itálie, náleží totiž k velmi vyspělému severu. Dále se zde pochopitelně nacházejí, stejně jako po celé Itálii, významné kulturní a historické památky, které vás určitě zaujmou hned na první pohled.

Asi nejslavnější památkou je velká gotická katedrála zvaná Katedrála narození Panny Marie. Je to čtvrtá největší katedrála na světě a největší gotická stavba v Itálii. Uvnitř najdeme zejména barokní a renesanční výzdobu. Tato katedrála je zároveň sídlem milánského arcibiskupa a její stavba trvala skoro šest století. Velmi rozšířený je i její neoficiální název – Milánský dóm. Další notoricky známou památkou je divadlo La Scala, což je jeden ze světově nejproslulejších operních domů (slavnostního otevření se dočkal v roce 1778 a od té doby také baví své četné diváky, v provozu nebylo vlastně jen krátce během druhé světové války).

Zapomínat nesmíme ani na proslulý hrad rodiny Sforzů (Castello Sforzesco), který byl dostavěn v patnáctém století na místě někdejšího sídla Viscontiů. Na jeho výzdobě se podílel i mistrný Leonardo Da Vinci, což je jistě skvělou pozvánkou k návštěvě…

Milán dnes lze považovat za město kosmopolitní a samozřejmě i velmi moderní. Proto je také považováno za centrum světové módy. Budete-li v Miláně, nezapomeňte navštívit slavnou Galleria Vittorio Emanuele II. Je to stavba z 19. Století v eklektickém stylu. Říkáte si, jak to souvisí s módou? Nachází se zde krytá pasáž se spoustou obchodů světoznámých luxusních značek, jako jsou Gucci, Prada, Versace, Benetton a podobně. Dále tady najdete útulné a příjemné kavárny a restaurace, kam si můžete zajít po náročném nakupování na kafíčko nebo třeba i na dobrý oběd.

Navštívíte-li Milán, rozhodně byste si měli vyhradit také nějaký ten čas pro návštěvu okolních známých měst. Jako první můžete poznat Janov (italsky Genoa). Janov je nejdůležitějším italským přístavem a v roce 2004 se toto město stalo hlavním městem evropské kultury. Dalším městem, které byste neměli vynechat, je Bergamo, které je od Milána vzdáleno zhruba padesát kilometrů.

 TIP    Více se o Milánu dozvíte i v dalších článcích:
          - Hrad rodiny Sforzů je připomínkou středověké moci Milána
          - Milánská sláva devatenáctého století aneb Galerie Viktora Emanuela II.
          - Proslulá katedrála je hlavním turistickým cílem Milána
          - Fotogalerie z italského Milána

Bergamo je město s krásnou, starou a magickou atmosférou plné starých obchůdků a cukráren. V Miláně můžete dále třeba zažít také romantické příjemné chvilky při procházkách podél uměle vytvořených říčních kanálů zvaných Navigli. Miláňané je vyhloubili proto, aby se snáze a rychleji dostali po řekách do centra města.

Aktualizace 21.1.2022
Booking.com