Turecko – recenze o zemi půlměsíce

Efez (Turecko)
Efez (Turecko)

Ať už od Turecka čekáte cokoliv, pravděpodobně vás stejně překvapí. Nás překvapilo opravdu příjemně a musím přiznat, že vysoce předčilo naše očekávání. Pokud hledáte zajímavou a přívětivou zemi, která by byla poměrně levná a snadno dosažitelná, pak nelze než doporučit, vydejte se do Turecka.

Ačkoliv bývá pro mnoho cestovatelů spíše tranzitní zemí dál na východ, má Turecko svůj kouzelný půvab a rozhodně stojí za poznání. Je zemí mnoha rozdílů a extrémů. Ten nejsilnější dojem však ve vás určitě zanechá přátelskost a pohostinnost místních lidí. Vydejte se na pouť z Istanbulu až pod vrcholky bájného Araratu a nebudete litovat. Už jen vyslovení jména této země evokuje kouzlo Orientu, někdejší země sultánů a tajemného i obávaného Osmanského impéria. Turecko je odedávna nárazníkovou zemí mezi Východem a Západem, územím o které se po staletí vedly války, střetem mnoha kultur a náboženství. Své stopy zde zanechalo mnoho různých starověkých říší. Od Chetitů přes Řeky, Římany, Peršany a Byzantince. Ačkoliv Turecko má také své plážové resorty, kam míří každoročně spousta turistů, to nejzajímavější naleznete ve vnitrozemí. Klenutá pohoří s vrcholky pokrytými sněhem, skalnaté scenérie, horské lesy, jezera i vyprahlé stepy.

Turecko je opravdu hodně velká země a projet ho celé by zabralo docela dost času. Většinou je tedy potřeba vybrat si k návštěvě jen některá z nepřeberného množství míst, které Turecko nabízí.

Mešita v zahradách Gölbaşi v Şanliurfa (Turecko)

Skutečnou vstupní branou do Orientu je Istanbul, velkolepá metropole rozkročená nad Bosporským průlivem mezi Evropou a Asií. Ankara je možná hlavou Turecka, ale Istanbul zůstává jeho srdcem.

Západní část země je bohatší, ekonomicky rozvinutější a také více navštěvovanější. Podél pobřeží Středozemního moře se nachází řada významných antických památek. Pokud chcete vidět skutečně nádherně zachovalou antiku, tak povinnou zastávkou by měl být Efes. Dál ve vnitrozemí narazíte na bílé travertinové terasy v Pamukkale. Tím nejzajímavějším, co Turecko nabízí, je ale podle mně oblast Kappadokie, plná nádherných bizarních skalnatých útvarů. Milovníci hor můžou vyrazit na tůru do pohoří Kaçkar. Turecko je také, možná překvapivě, ideální zemí pro pozorování ptactva.

Chudý východ země je spíše zemědělský a je poznamenán letitým vnitřním konfliktem. Je však určitě tou nejzajímavější částí. Po delší dobu byla právě z bezpečnostních důvodů oblast pro turisty téměř nepřístupná. Přestože bezpečnostní situace se již před lety změnila, tak sem dosud ještě moc cizinců nejezdí. A právě díky absenci hord západních turistů, je ale tato oblast o to zajímavější. Bát se tady rozhodně nemusíte, snad jen toho, že vám z neustálého vítání a pozdravů půjde hlava kolem. Tady na východě potkáte ty nejpřátelštější a nejsrdečnější lidi z celého Turecka.

Kurdské dívky ve vesnici pod Araratem u Doğubeyazitu (Turecko)

Nenechte si ujít návštěvu starobylé Sanliurfy, biblického Harranu, stejně jako kolosálních soch na vrcholku Nemrut Dagi. Kolem vysoce modře alkalického jezera Van doputujte až do Dogubeyazitu, k pohádkovému hradu Isak Pasa Saray pod majestátní scenérií Araratu.

Cestou potkáte směsici lidiček, navštívíte živé bazary plné koření a všemožných domácích potřeb, okouzlí vás některá ze starých karavanseray, uvidíte bezpočet mešit, uslyšíte mnohokrát zpěv muezzínů, ochutnáte nepřeberné množství skvělých tureckých specialit. Neuniknete před všudypřítomnou nabídkou pestrých koberců a kelimů. Zajděte si také na typicky turecké představení „vířících dervišů“. V Turecku můžete i jako nevěřící vstoupit do jedné z nejvýznamnějších mešit islámského světa, do Sultanahmet Camii, známé spíš jako Modrá mešita. Setkáte se tady i se starými kláštery, často vytesanými do skály. Tím nejzajímavějším je asi Sumela, nedaleko pobřeží Černého moře.

Bílá nádhera travertinových jezírek v Pamukkale (Turecko)

Turecko jakoby připomínalo chytrou horákyni. Trochu v Evropě, ale spíš v Asii. Moderní, ale přesto vytrvale tradiční. Tak trochu Západ, ale přesto spíš Orient. Muslimská země, přesto vlastně také docela světská. Bohaté a luxusní metropole s drahými kluby a restauracemi, na druhé straně kamenné chýšky vesniček na východě.

Turecko je skvělou zemí pro cestování a je naprosto ideální i pro cestovatelské začátečníky. Je lehce dosažitelné, v podstatě se dá říct, že je za humny. Po zemi je to do Istanbulu nějakých 24 hodin čistého času, letadlem jste tam zhruba za hodiny dvě. Cestování je v Turecku poměrně levné a i když dál na východ je ještě levněji, tak pořád se to nedá srovnávat s cenami v Evropě.

Neváhejte a vydejte se poznat tuhle nádhernou a přátelskou zemi plnou překvapení. A než se do Turecka vypravíte, můžete si ho užít alespoň prostřednictvím našich článků a fotografií.

Booking.com