Kudy kam – Göreme a Kappadokia

Kappadokia (Turecko)
Kappadokia (Turecko)

Jako hlavní základnu v Kappadokii doporučuji Göreme. Je to malé příjemné městečko s dobrou nabídkou zázemí pro cestovatele. Jeho příhodná poloha v srdci Kappadokie ho předurčuje jako místo, odkud můžete pořádat výlety po okolí.

Kappadokie je každopádně nejzajímavější částí Turecka, takže se připravte na poměrně dost turistů, hlavně v sezónu. Přesto jí to však nijak neubírá na kráse. Většina zájezdových autobusů ale projede rychle nejznámější místa a pokračuje jinam, takže když si vyjdete pěšky trochu dál do jednotlivých údolí, budete tam skoro sami.

Ubytování v Kappadokii

Nabídka ubytování je v Göreme poměrně dobrá. Určitě vyzkoušejte některý z „cave“ guesthousů. Tipy na ubytování najdete v malém informačním středisku hned na nádraží. Jinak stačí vyrazit podle směrovek jednotlivých hotýlků. U Göreme je také kemp.

Po několikaletém tvrdém soupeření mezi jednotlivými hoteliéry, které vyhánělo ceny nahoru a dolů, se ceny ubytování ustálily na více než přijatelné úrovni. Vpravdě řečeno jde o dohodnuté stejné ceny za podobné nabídky. Zhruba se pohybují kolem 5$ za pokoj bez koupelny a 7$ za pokoj s koupelnou. Na to o jak turistickou lokalitu jde byly ceny ve srovnání s ostatním Tureckem poměrně příznivé. Z tohoto důvodu Nebudou vás tady obtěžovat naháněči a jde to dokonce tak daleko, že vás klidně nechají složit si v hotelu batohu a jít se porozhlídnout po ostatních nabídkách. Místním specifikem je, že check-out je v 9:00 ráno, zřejmě protože v zhruba v tuto dobu přijíždějí noční autobusy z Istanbulu.

Shoestring Pansion – 15TR double pokoj bez koupelnou, bez snídaně. Snídaně stála 3TR. Velmi příjemný hotýlek s pokojíky jak u hobbitů ve skále. (2004)

Prodej koberců v Göreme (Turecko)

Doprava v Kappadokii

Göreme je celkem malé a orientace je tady snadná. Pro dopravu na výlety po okolí je nejlepší půjčit si motorku. Půjčoven je v Göreme několik. Ceny 15TR za půl dne (cca 5h), plus spotřeba pohonných hmot – stačilo nám 5TR na celý den.

Meziměstská doprava v Kappadokii

Dolmuš: Dolmuše jezdí na kratší vzdálenosti mezi okolními vesničkami.
Uçhisar – Göreme: 1TR

Autobus: Autobusový otogar je v centru obce. Z větších měst např. z Istanbulu příjíždí spoje do Nevsehiru, odkud rozdělují cestující do menších autobusů podle konečných destinací – např. Göreme, Ürgup, Avanos atd.
Spojení do:
Istanbul: 25TR noční spoj, 11h, 725km
Kahta: 35TR, noční spoj
Je odtud spojení do mnoha dalších měst, do Aksaray, Kayseri, Konye, Adany a Ankary.

Valley of Fairy Chimneys, krajina mezi Zelve a Göreme (Turecko)

Zajímavosti v Kappadokii

Největší atrakcí Kappadokie je vlastně sama Kappadokia. Na celé dny tady můžete pořádat výlety do okolí. Dvě placené lokality jsou Open Air Muzea v Göreme a Zelve, ale podobné útvary můžete vidět všude kolem a zadarmo. Mapku s trasami seženete buď v hotelu nebo půjčovně motorek.

Göreme

Göreme – kostelík Yusuf Koç Kilisesi: vstupné 0.5TR (2004).
Göreme Open Air Muzeum: cenu nevím, ale bude aspoň tak 10TR. Otevřeno 8:30 – 17:30.
Nejlepší túru můžete podniknout třeba přes Pigeon Valley směrem do Uçhisaru, dále je tady Rose Valley, Honey & Love Valleys a Sword Valley.

Zelve Open Air Muzeum (Turecko)

Okolí Göreme

Při projížďce okolím je nevyhnutelná zastávka u Valley of Fairy Chimneys, kousek od Zelve, resp. cestou mezi Zelve a Ürgupem.
Karavanserai Sarihan: vstupné 2TR (2004), vedle hlavní silnice do Kayseri asi 5 km východně od Avanosu.
Zelve Open Air muzeum: vstupné 5TR (2004). Otevřeno 8:00 – 19:00.
Avanos: keramika, v některém z krámků sloužících zároveň jako dílny si můžete vykroužit vlastní výrobek.
Ürgup: prohlídka vinných sklepů

Podzemní města

Derinkuyu: asi nejlépe odkryté podzemní město, otevřeno denně 8:00-18:00, v létě do 19:00. Vstupné min. 5TR. Jezdí sem autobus z Aksaray a několikrát denně dolmuše z Nevsehiru.
Kaymakli: vstupné 5TR. Je menší a méně navštěvované než Derinkuyu, od kterého je vzdáleno asi 9 km. Otevřeno denně 8:00 – 17:30.
Özkonak: nedaleko Avanosu

Údolí a kaňon Ihlara: soutěska o délce 14 kilometrů nedaleko Aksaray. Tato oblast je už dost vzdálená z centrální části Kappadokie. Můžete se sem buď přesunout, nebo se sem vypravit z nějakou „tour“. Je to národní park a platí se sem vstupné (dřív asi 1TR, teď možná více).

Pokud není uvedeno jinak, všechny informace jsou aktuální k 08/2004.

Přečtěte si také články Kappadokia – svět bizarních skal, Sarihan – zastávka dávných karavan a Göreme – skalnatý „hobbitín“.

Booking.com