Kdo je vlastně pravý Taiwanec?
Kdo je vlastně pravý Taiwanec? Hou Shan Jue Qi - Jiamin, představitelé jedné ze skupiny původních obyvatel Taiwanu.
Pro spoustu turistů přijíždějící na ostrov Taiwan je překvapující, že se zde ještě stále nachází nemalá část populace, která je vládní stranou označována jako skupina “původního obyvatelstva” (v angličtině Indigenous People of Taiwan, s populací okolo 500 000, tedy procentně okolo 2-3 procent z celkového počtu ostrova). Nejpočetnější skupinou jsou totiž na Taiwanu čínští Hanové, kteří se svou migrací na ostrov započali ve větším počtu v průběhu 17. století. Do té doby, před zámořskými nájezdy s mezinárodními vlajkami, na ostrově pobývalo právě původní obyvatelé. Vzhledem k tomu, že se jedná o potomky austronéského původu, nemají s čínským etnikem nic moc společného, tvrdí ve svých výzkumech několik uznávaných akademiků (např. Dr. Blust). Ačkoliv původní obyvatelé dnes zaujímají pouhou minoritní část celkové populace, je však jejich existence důležitou součástí celkové taiwanské identity. Šestnáct dohromady vládou uznávaných skupin se nyní z největší části nachází na východě ostrova. V dnešním článku Vám přiblížíme činnost jedné z komunit, a to
komunity Jiamin, která se usídlila v oblasti Hou Shan Jue Qi (後山蕨起-佳民).
Oblast Hou Shan Jue Qi můžete navštívit, pokud se dopravíte do městečka Hualien, na východním pobřeží ostrova Taiwan. Komunita Jiamin se etnicky řadí ke skupině Truku, jinak známá taktéž jako skupina Taroko. Ta je jednou z 16 taiwanskou vládou uznávanou komunitou, společně s domorodými obyvateli Amis, Bunun nebo Puyuma. Označení Truku se odvíjí od přírodní oblasti Taroko, ve kterém se Jiamin nachází. I proto je důraz na přírodní bohatství jednou ze zásah fungování komunity. Jiamin je na cestě ke zviditelnění vlastní existence spojením zkušených farmářů s desítky let zkušeností a mladých, kteří se vrací zpět ke svým kořenům ze studií mimo Hou Shan Jue Qi, aby se stáli následovníky a novou generací, která dopomůže k pokračování a prosperitě kmene jako takového.
Jiamin má mnohaletou tradici v pěstování Kapradiny tzv. Zlatého Ptačího hnízda (viz obrázek výše). “Kapradina zlatého ptačího hnízda", je druhem kapradiny používaný v tradiční čínské medicíně. Její houby jsou ceněny pro své léčivé vlastnosti, a jsou tradičně používány k posílení imunitního systému, a jako tonikum. Kapradina ptačích hnízd je vysoce ceněným produktem, a je často považována za luxusní potravinu. Nejen, že tuto rostlinu obyvatelé Jiamin využívají jako léčivo, ale taktéž s ní experimentují v oblasti kulinářské. Tapioka v perlách, které jsou doslova taiwanským národním děditstvím, je nahrazena právě listy kapradiny zlatého ptačího hnízda, a používána se stejným efektem do mléčných čajů.
Dalším rysem komunity Jiamin je jejich typické odívání. To je tradičně vázáno s bílou barvou a diamantovým vzorem. Ten podle legendy reprezentuje oči duše předků a má pomoci k ochraně toho, kdo oděv nosí. Samotné tkaní má v kmenu Jiamin významnou pozici pro ženy. Každá žena pokud se chce vdát nebo mít povolení k tetování obličeje (jedno z předpokladů se stát uznánou součástí Jiamin), musí ovládat tkalcovské řemeslo. Tento um v podstatě znamená dosáhnutí dospělosti v jazyku Jiamin, stejně jako být oficiálně přiznán jako právoplatná součást komunity. Oblečení se vyrábí ze lnu. Nejedná se pouze o oděvy, ale taktéž o různé drobné doplňk y, jako jsou náramky, či opasky. V neposlední řadě, členové Jiamin ze lne vyrábí také ložní oblečení.
Lidé ze skupiny Jiamin, ale i Truku obecně, jsou známí pro svou tradici v lovu. Lov byl součástí jejich způsoby, jak dosáhnout obživy, ale taktéž jako exprese jejich vlastní kultury od pradávna. Metoda lovu je pomocí jednoduchých nástrojů jako jsou různé pasti, luky a šípy. Mezi tradiční terče patří zvěř, která se nejčastěji vyskytuje v tchajwanských horských oblastech, jako jsou jeleni, divočáci či různé ptactvo. Avšak, tato aktivita není pouze o získávání potravy, jedná se o signifikantně důležitou součást při posilování vnitro-komunitních vazeb. Členové Jiamin věří, že při lovu se jejich jednotné pouto ještě více propojí. Zároveň, součástí lovu jsou i různé obřady a rituály, kde se členové kmene pravidelně snaží
spirituálně spojit s vlastními předky, aby dosáhli požehnání, které z jejich úst má tu největší hodnotu. Vlivem moderních regulacím a snahou o ochranu životního prostředí tradiční lov čelí silné kritice a z každodennosti Jiamin v podstatě vymizel. Avšak, vzhledem k jeho kulturní významnosti se ho členové snaží praktikovat alespon v rámci festivalů či ve spolupráci s antropology či historiky.
Pokud byste měli někdy cestu na daleký Taiwan, určitě neváhejte navštívit právě Jiamin komunitu sídlící ve městečku Hualien na východě ostrova. Ve spolupráci s místními univerzitami a vládou města Hualien, se daří z komunity vytvořit místo přátelsky vítající i mezinárodní komunitu. Nejenže se můžete zúčastnit jednoho z jejich workshopů, ale taktéž si jen tak projít oblast Hou Shan Jue Qi, ochutnat jejich tradiční pokrmy či okusit tradiční rýžové víno. Pro více informací neváhejte navštívit jejich webové stránky: https://0401mgiril.com/ .
Žaneta Fikarová | 18.8.2024
Aktuální počasí v destinaci
|
25,7°C
|
Předpověď počasí |