Antalya – centrum dovolenkářů No. 1

Antalya (Turecko)
Antalya (Turecko)

Chce-li turista směřující do Turecka strávit pohodovou dovolenou a užívat si pěkného moře, padne s největší pravděpodobností jeho volba na Antalyi. Toto město je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Turecku a s oblibou jej vyhledávají lidé pro pobytovou dovolenou. Což však neznamená, že by zde návštěvník nemohl dělat nic jiného než ležet u moře.

Musím přiznat, že v prvním momentě mě Antalya příliš nenadchla. Z letiště vede cesta betonovým předměstím kde jsou desítky různých marketů a postupně se dostáváte na předměstí hotelové. Hotelů je zde opravdu požehnaně a většina z nich zapadá do okolní betonové architektury. Kousek dál od moře totiž řetěz hotelů střídají vysoké obytné budovy kde žijí obyvatelé tohoto rychle se rozrůstajícího města. Právě betonový stavební sloh je daní za překotný rozvoj této jihoturecké metropole, kde před třiceti lety žilo jen pár desítek tisíc obyvatel a dnes zde bydlí přes půl miliónu lidí. Pokud ovšem přijíždíte do Turecka za zábavou, tak se tady jistě nebudete nudit, protože tato moderní metropole může nabídnout výrazně více zábavy (nejen noční) než zapomenutá vesnička v Kurdistánu.

Antalya (Turecko)

Abych jen nehanil dnešní betonovou podobu města, musím zde zmínit, že toto místo má velmi bohatou historii a návštěvník hledající staré romantické uličky si přijde určitě na své. Pokud se vydáte od hotelů směrem do centra, což může klidně trvat i hodinu, příjemnou procházkou okolo Levantského moře dorazíte do starého města. To se nachází okolo malého zálivu, který se stal přirozeným přístavištěm a nad kterým se tyčí přes dvacet metrů vysoké skalisko, které již odpradávna ochraňovalo místní před nájezdy nepřátel. První zmínky o městu jsou z 2. století př.n.l., kdy město založil pergamský král Attal II. Od jména tohoto panovníka bylo odvozeno i jméno města, které se v té době jmenovalo Attaleia. Někdy okolo roku 133 př.n.l. věnoval poslední pergamských král město Římanům, kteří je začlenili do své provincie Asia.

Římanům zpočátku ztěžovali život místní piráti, s kterými si však časem poradili a poté začali město zvelebovat. Asi nejvýznamněji do tváře města zasáhl císař Hadrián, který si jej údajně oblíbil a nechal zde postavit řadu paláců a chrámů. Jako věčnou upomínky císařovi vlády zde návštěvníci mohou obdivovat Hadriánovu bránu. Římany po několika stoletích vystřídali Arabové, kteří vpadli do Malé Asie a tuto oblast ovládli. V období křižáckých válek, ve 12. století, se na tuto oblast zaměřili francouzští rytíři vedení králem Ludvíkem VII. Začátkem 13. století se města a celé oblasti zmocnili Seldžukové, kteří zde vybudovali velký přístav a město se stalo významným centrem. Po Seldžucích oblast ovládli Osmané, za jejichž vlády město postupně ztrácelo na významu. Význam města stoupnul až v druhé polovině 20. století, kdy zde turecká vláda začala podporovat budování velkého turistického centra, kterým Antalya v současné době je.

Hadriánova brána v Antalya (Turecko)

Když od starého přístavu vyšlapete do kopce dostanete se do starého města, které má působivou atmosféru. Většina obytných domů je předělána na obchody, které nabízí suvenýry nebo tradiční turecké výrobky pro návštěvníky. Můžete si vybrat z nekonečné nabídky koberců a keramiky, nebo navštívit kavárnu. Severně nad přístavem leží náměstí, kterému vévodí socha Atatürka, stejně jako v každém jiném tureckém městě, a zde najdete příjemné posezení. V několika kavárnách si můžete dát něco na občerstvení a z výšky pozorovat část města a přístaviště. Za návštěvu ještě stojí stará římská věž Hidirlik Kulesi, která má kruhovitý půdorys a nejlépe se z ní pozorují západy slunce. Okolo města se totiž vypínají hory a tak slunce zapadající za horské štíty pokryté sněhem vytváří fascinující scenérii.

Dalším zajímavým místem, které by se návštěvník Antalie neměl nechat ujít, je Archeologické muzeum. Nachází se na konci třídy Kenan Evren Bulvari a pokud se rozhodnete toto místo navštívit tak počítejte s tím, že prohlídka exponátů vám zabere několik hodin. Odborníci tvrdí, že sbírky místního muzea patří mezi nejzajímavější v Turecku. Při procházce po Antalyi můžete ještě narazit na staré hradby s bránou Kalekapisi a nebo Yivli Minare (Žlábkovaný minaret), který pochází z třináctého století. Samozřejmě památek a zajímavých míst je v Antalyi daleko více a tak záleží jen na vás jak dalece se pustíte do prozkoumávání tohoto města.

Antalya (Turecko)

Věřím, že vás má úvodní charakteristika o betonovém městě příliš neodradila od návštěvy tohoto místa. Jak je patrno z dalších řádků stojí toto místo určitě za návštěvu. Na své si zcela určitě přijdou lidé, kteří hledají oddych a relaxaci u moře. Pokud v cizí zemi radši pozorujete jak se tam žije a chcete být co nejvíce v kontaktu s místními, tak se vám zde asi příliš líbit nebude. Antalya za několik posledních desetiletí vyrostla ve velké město, kde turistika je byznysem číslo jedna a tak se tomu mnohé podřizuje.

Booking.com