Chorvatsko je tradiční dovolenková země českých turistů a nabízí spoustu možností příjemné rekreace v centru přírodních krás. Chorvatsko totiž nejsou jen přeplněné pláže, ale i malebné ostrovy, národní parky a pověstná je i velká přátelskost místních. Pojďme si proto Chorvatsko trochu projít kousek po kousku…

Zájemce o architekturu určitě upoutá metropole Záhřeb, kde se nabízí pohled na majestátní katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Štěpána. Nad hlavním městem Chorvatska se tyčí i světoznámá věž s krkolomným názvem – Lotrščak – kde najdete i unikátní městské muzeum. Podobně jako u nás, je tu pak například i impozantní budova „Národního muzea“.

Pokud chcete raději procestovat nějaký ten zajímavý ostrov, zkuste třeba Brač. Z něj je skvělá vyhlídka po celém širém okolí Dalmácie. Čtvrtinu ostrova také tvoří lesy a projít se pěkně na čerstvém vzduchu mimo ruch velkoměsta také určitě není k zahození.

Chorvatsko

Láká Vás spíše Istrie? Tak se vydejte do přístavního městečka Pula, kde je poměrně dost památek odkazujících na dávné antické časy. Amfiteátr pro dvaadvacet tisíc lidí nebo Herkulova brána, muzeum věnované všem milovníkům vína a někdejší rakouská pevnost ve Verudele, z které je hezký výhled na moře, to vše je nepochybně velkým lákadlem.

Istrii je i menší přístav s názvem Vrsar s necelými dvěma tisíci obyvatel. Zde pobýval svého času i proslulý Casanova a k vidění tu je farní kostel sv. Martina nebo letní rezidence někdejších Porečských biskupů.

Poreč je jedno z center Istrie a má za sebou opravdu bohatou historii – najdete zde odkazy na antiku, benátské období a další zajímavé stavby. Nejčastěji se hovoří o Eufráziově bazilice, která je zapsána i v seznamu UNESCO.

Pro turisty je velice atraktivní i Makarská v Dalmácii, kde prakticky po celý rok svítí (ba až spíše praží) slunce. Pro fanoušky sakrální architektury je zde barokní kostel sv. Filipa Neri z osmnáctého století, jeden z místních kostelů je ještě o něco starší a patří Františkánům. V Makarské si ale užijete i nekonečné pláže a případně i dostatek sportu, a to v rozmezí od turistiky po tenis.

Dalším hojně navštěvovaným letoviskem je Omiš, které bývalo svého času centrem pirátské enklávy, která ohrožovala celé středomoří. Najdete zde i raně románský kostel sv. Petra, který je nejstarší chorvatskou sakrální památkou. A kdybyste se sem vydali spíše za památkou pirátů, ptejte se po pevnosti Mirabela, z níž už ale bohužel zbylo jen málo z původní slávy.

 TIP   Půjčení auta levně na dovolenou, auto do Chorvatska výhodně.

Zajímavým cílem pro výlet je i město Dubrovník, které doslova dýchne historií. Najdete zde rozlehlé hradby, na které se můžete za jistý poplatek zajít i podívat, je zde i několik muzeí a například i Dominikánský klášter, jenž je otevřen bohužel jen od května do října.

Chorvatsko

Dalším historickým městem je Trogir, kde je návštěvníkům k dispozici katedrála, které je zasvěcená památce sv. Vavřince. Některé z jejích částí se vystavěly už na počátku třináctého století a rozhodně ne nadarmo je zapsána už dvě desetiletí na seznamu UNESCO. Když už tu budete, zajděte se podívat na zvonici, ze které je pěkná vyhlídka na celé město.

Jednou z přírodních krás Chorvatska jsou i Plitvická jezera. Těch je celkem šestnáct, otevřena jsou návštěvníkům po celé rok a stejnojmenný národní park, založený v roce 1949, se rozkládá na ploše celkem 295 kilometrů čtverečních (z toho jen necelé dva kilometry tvoří hladina jezer). Pro turisty je sem bohužel trochu zajížďka, třeba ze Záhřebu to bude hned 140 kilometrů. Ten pohled ale stojí za to – a kdož ví, třeba tu potkáte i nějakého toho medvěda.

 

Booking.com