Chorvatské letovisko Novigrad je oblíbenou destinací na Istrii

Novigrad (Istrie - Chorvatsko)
Novigrad (Istrie - Chorvatsko)

Západní část Istrie skrývá mnoho zajímavých míst, nejvyhledávanějším z nich je bezesporu město zvané Novigrad. Dříve šlo jen o pár domků, které obývali rybáři, dnes jde o centrum, které najdeme poblíž ústí řeky Mirny do moře. Středomořská městečko s dvěma a půl tisíci obyvateli, v níž se skrývá i pár skutečných architektonických skvostů. Rybářská tradice je dodnes živá, v zimě loďky odpočívají podle starého způsobu a všichni se těší na jarní měsíce, až se zase spustí na vodu. Přístav, jemuž se říkává Mandrač, je však pulzující tepnou středomořského světa po celý rok.

Město má za sebou už antickou minulost

Dříve, za časů antiky, se jmenoval Novigrad Aemona, později, po pádu římského impéria, dostal řecké jméno Neapolis. A odtud byl k Novigradu už jenom krůček, třinácté století nicméně přineslo nadvládu Benátek a jméno Cittanova se používalo až do sklonku osmnáctého století. Podle sčítání lidu v roce 1921 zde nebyl žádný Chorvat nebo se alespoň ke své národnosti nehlásil. Dnes je v Novigradu menšina istrijských Italů a na dvě třetiny populace chorvatské. Počet obyvatel přitom neustále roste a s okolními vesničkami se blíží k pětitisícové hranici.

Itálii tu ale připomene každý krok, ať už to jsou pozůstatky někdejších městských hradeb nebo úzké uličky po benátském vzoru. Hřbitovní kostel svaté Agáty pamatuje téměř tisíc let, v pozdním středověku přibyl i praktický vodojem. Novigrad se rozprostírá na poloostrově, kde musel být vždy využit každý metr čtvereční ke všeobecné spokojenosti. Pro architekty tak znamenal někdy až příliš velký oříšek. Jak ale ukazuje dnešní turistický zájem, stavitelé ze sebe nepochybně dostali to nejlepší.

Turistických možností je zde opravdu dost

Chcete hotel nebo raději apartmán, který bude jen pro vás? Nabízí se i ekonomické řešení v podobě hostelu, s třítisícovou kapacitou pak umožní plné využití turistického ruchu blízký kemp Mareda, kde si můžete i pronajmout stan a nechybí ani komfortní zázemí včetně možnosti využití pračky. Do Novigradu to pak budete mít asi čtyři kilometry cesty. Nebo využijete spíš ubytování přímo u pláže, na malém poloostrově? Celková ubytovací kapacita tohoto malého regionu činí jedenáct tisíc osob, místo se pro vás tedy jistě najde.

V okolí Novigradu se můžete těšit na klasickou oblázkovou pláž, která je typická pro pobřeží Chorvatska. Nabízí se řada sportovních i lenošivých aktivit, pokud máte rádi cyklistiku, budete se na západě Istrie cítit přímo náramně. Můžete se svézt ekovláčkem, nabízí se i malé výlety do dalších turisticky atraktivních míst, jako je například Umag, Poreč nebo Grožnjan. Do Umagu to budete mít asi sedmnáct kilometrů, můžete se však těšit mimo jiné na desítky tenisových kurtů, jachting nebo skvělé víno – kterého je zde snad nejvíce na Istrii. Podnebí i další podmínky k pěstování skvělých hroznů dělají z Umagu oblíbenou destinaci vinařů.

Zavítat můžete také do Poreče

Přibližně třináct kilometrů vzdálené město Poreč má také antickou historii, užijete si ale aquapark i dinopark. To ale není samozřejmě vše, nabízí se též proslulá Eufraziova bazilika z doby raného středověku, která se pyšní zařazením do prestižního seznamu UNESCO. Osmitisícová destinace láká ke sportu i poznávání historie.

Když se vrátíme do Novigradu, hudební fanoušky určitě potěší, že v létě tu zažijí hodně zajímavých večerů – od jazzu po soul – jinak řečeno, pořádá se totiž pravidelná akce nazvaná přiléhavě a jednoduše Novigrad-Cittanova Music Nights. Mezi zajímavé památky Novigradu lze zařadit farní kostel sv. Pelagia a Maxmiliána, kde je hlavním tahákem barokní oltář nebo zvonici z konce devatenáctého věku, díky níž se můžete během letních měsíců pokochat výhledem na široké okolí města. Pokud se chcete podívat na klasické istrijské vily, barokní palác, který kdysi vlastnil hrabě Rigo, je vzdálen přibližně kilometr cesty od města. Sečteno a podtrženo, Novigradu nechybí středomořské slunce, prostředí, kde si vzpomenete na středověkou historii a Benátky, jsou tu obchody se suvenýry i řada restaurací. Turistický ruch si tak nemůže stěžovat na malou vytíženost!

Booking.com