Umag je turistickou jedničkou pro severozápadní pobřeží Istrie

Umag (Istrie - Chorvatsko)
Umag (Istrie - Chorvatsko)

Je pravdou, že Chorvatsko jako celek skrývá hodně zajímavých destinací, a to nejen u Jaderského moře. Dnes si představíme Umag, město, které je pro tuto zemi nejzápadněji položenou výspou, ležící relativně nedaleko slovinských nebo italských hranic. Ve středověku šlo o častý teč pirátských nájezdů, dnes jde o lokalitu, která je favoritem tisíců turistů. Po druhé světové válce odešlo z města hodně italských starousedlíků, ale nahradili je Chorvaté. Dnešní populace přesahuje sedm tisíc obyvatel a když započteme další malé obce, dostaneme se prakticky na dvojnásobek. Pojďme si proto připomenout nejzajímavější místa Umagu.

Historické město, které nikdy nespí

Jachty na otevřeném moři, odpočinek v lázních, ale také bohatý noční život, takto by se dal v kostce popsat Umag, přístav, který je obklopen vinicemi. Klasické rodinné dovolené nic nebrání, líbit se tu bude i fanouškům tenisu – město hostí každý rok turnaj ATP, který v minulosti ovládli Marin Čilič, Carlos Moya nebo Marcelo Rios, tedy samá známá jména bílého sportu.

Umag je poprvé písemně zmíněn v sedmém století jedním z občanů Ravenny, ale podle mnoha indicií existoval už mnohem dříve. Mezi třináctým a osmnáctým stoletím patřil Benátkám, což se v roce 1370 hodně vymstilo při vpádu Janovanů a zničení mnoha důležitých městských dokumentů. Itálii pak vystřídala po druhé světové válce Jugoslávie, počet obyvatel však narůstal a boom přišel hlavně v osmdesátých a devadesátých letech. Hodně zeleně, lesy plné borovic a bohatá kultura, to jsou další výhody Umagu, kolem nějž je spoustu úrodné půdy. Víno, olivový olej a rybolov, to jsou odvětví, která dělají pro zdejší ekonomiku opravdu hodně.

Podívejme se na nejznámější památky regionu

Ty nejstarší skvosty jsou z období Říma, ale památku po sobě zanechali i biskupové z Terstu, kterým se zde velmi zalíbilo. Desítky tenisových kurtů, ale také barokní kostel z osmnáctého století. Významný je i kulturní přínos, galerie Dante Marina Cettina se ukrývá řada děl spadajících do současného umění Chorvatska. Kolem Umagu najdete několik velkých kempů a je tedy jen na vás, zda dáte přednost starobylému městu nebo se cítíte lépe tam, kde je doma příroda. Kempy jako Park Umag, který je na pobřeží asi osm kilometrů od města je jednou variantou, druhou pak je Finida, jíž najdeme asi pět kilometrů jižním směrem. Budou vás bavit skalnaté pláže? Těšte se i na místa, která jsou oceněná prestižní Modrou vlajkou a nabídnou tak perfektní zázemí pro náročné i pro rodiny s dětmi.

Společenský život jen kvete, nejstarší části města leží na menším poloostrově. Budete obdivovat historii nebo se vydáte trochu dál, do novějších čtvrtí Umagu? Během odpoledne zvládnete určitě obojí, užijte si sportu i starobylého náměstí. Pokud jde o vodní sporty, vychutnáte si třeba vodní lyže nebo potápění, v záloze je i jachting. Umag se stal městem (status „grad“) teprve v roce 1997, ale jak říká istrijská historie, svůj význam měl už dávno předtím. Středověk v srdci Umagu je toho jasným důkazem.

Podívejte se i do dalších skvělých lokalit

A jsou tu v okolí i další skvělá města? Samozřejmě, na Istrii je pro turisty připravena celá řada zajímavých destinací. Právě Novigrad je hodně podobný Umagu, leží také na poloostrově a v okolí má několik příjemných kempů, kde letní čas ubíhá vskutku velmi volně. Větším městem je potom Poreč, kam se budou těšit příznivci sakrální architektury. Čeká je totiž návštěva Eufráziovy baziliky, která už je celé čtvrtstoletí zapsána na prestižním seznamu UNESCO. Parenzo, jak zní původní italský název, má za sebou už prakticky dva tisíce let historie. Do třetice si potom představme třeba Motovun, další z istrijských perel, sídlo, které leží na kopci a nabízí krásný pohled na okolí.

Booking.com