Poreč, městečko na chorvatské Istrii

Poreč (Chorvatsko)
Poreč (Chorvatsko)

Istrijská Poreč byla původně součástí římského impéria, svůj význam ale měla i v pozdějších staletích. V závěru druhé světové války utrpělo město značné škody kvůli spojeneckému bombardování, v roce 1947 se stalo územní součástí Jugoslávie. A co vlastně najdeme v osmnáctitisícovém městě zajímavého?

Staré jádro města skýtá možnost pohledět na zbytky římských chrámů z prvního století, které byly zasvěcené Neptunovi a Martovi a další pozůstatky antického osídlení, včetně původního římského náměstí. Vůbec nejzajímavější stavba v Poreči je ale o kousek dál. Jedná se o slavnou Eufraziovu baziliku, která byla vystavěna v šestém století a nese jméno po svém biskupu-zakladateli (od roku 1997 je také zapsána na seznamu UNESCO). Bohužel, ani zde se nedochovalo vše, řadu nástěnných mozaik už ohlodal zub času, ale takový už je život. Chorvatsko nabízí spoustu zajímavých staveb, ale návštěvu této trojlodní baziliky určitě nenechejte ujít. Navíc, v této bazilice se čas od času pořádá nějaký ten hudební koncert.

Pokud zrovna přijedete během letní sezony, obvykle si užijete folklórní zábavu pod širým nebem, nechybí ani živá hudba, tradiční slavnosti a mnoho dalšího. Zmiňme například i výstavy výtvarného umění, v Poreči nakonec najdete dvě muzea – obě s poměrně dosti vlastivědnou tématikou, takže se dozvíte více o historii a kultuře celé Istrie. A když budete mít zájem, dosyta se vyřádíte na sportovištích, které jsou k dispozici snad všude v okolí města, jehož centrum leží na poměrně úzkém poloostrově. Všude kolem leží krásné pláže a v celém širokém okolí najdete i zátoky plné průzračně čisté vody.

Spoustu domů v Poreči je vystavěno v benátské verzi gotického slohu, mezi dvanáctým a devatenáctým stoletím pak mělo město i obranné hradby, podobně jako třeba Dubrovník. A když už budete zrovna v Poreči, co takhle pokračovat na jih a navštívit město Pula. Zdejší římský amfiteátr je naprosto úžasný. Kousek před Pulou je městečko Vodnjan, kde můžete navštívit rodinnou farmu Chiavalon. Ta produkuje špičkový extra panenský olivový olej, který byl zařazen katalogem Flos Olei mezi 15 nejlepších olivových olejů světa.

Komentáře
Booking.com