Dalmácie je ideální volbou pro letní dovolenou

Pobřeží Dalmácie (Chorvatsko)
Pobřeží Dalmácie (Chorvatsko)

Požádejte kohokoliv, aby vám řekl první město, které se mu vybaví při vyslovení slova Chorvatsko. Jednou z nejčastějších odpovědí, kterou pravděpodobně obdržíte, bude „Split“. Není divu. Kromě toho, že se jedná o druhé největší město v zemi (první příčku si celkem logicky udržuje metropole Záhřeb), představuje totiž Split velmi rušné turistické centrum a atraktivní lokalitu pro všechny zájemce o zajímavou historii této oblasti ležící v jižním cípu Chorvatska.

Split je centrem jihu Dalmácie

Dalmácie je pro většinu turistů volbou číslo jedna. Nejen že leží zcela na jihu, takže je ještě blíž teplu středozemního slunce a vlnám Středozemního moře, ale hlavně nabízí ideální kombinaci všeho, co od pravé dovolené očekáváme. Pláže, luxusní hotely i kempy pro méně náročné turisty, historické lokality a zajímavá místa, ať už pro milovníky přírodních, nebo městských památek. Metropolí Dalmácie je Split – druhé největší město Chorvatska a také průmyslové a turistické centrum zdejší oblasti. I přes to, že jde o důležitý přístav a významné obchodní středisko, však Split ztratil jen málo ze své typické středomořské atmosféry, takže na nás z každé úzké uličky dýchá unikátní směs slunce, moře a historie, přesně tak, jak to máme na dovolené rádi. V centru města si můžete projít zbytky Diokleciánova paláce nebo si můžete dát skleničku jedné z mnoha restaurací na promenádě a obdivovat místní paláce.

Dubrovník je historickým skvostem Dalmácie

Není to ale jenom Split, co bychom si zde neměli nechat ujít. Jsou tu i další města. Zamíříme-li od Splitu směrem na jih, dostaneme se do Dubrovníku – mimořádně krásného historického města, které se může pochlubit zápisem na seznam UNESCO. Dubrovník se dokázal vyhnout průmyslovému vývoji, který se dotkl Splitu, a zůstal mimořádně atraktivní historickou lokalitou s více než čtyřiceti tisíci hodinami slunečního svitu ročně, subtropickou vegetací, pozoruhodnou architekturou a historickou hodnotou, to vše na břehu Jaderského moře. I proto si právem vysloužil přezdívku „Perla Jadranu“. Milovníci kultovního seriálu Hra o trůny jistě ví, že Dubrovník byl jednou z lokalit, kde se seriál natáčel.  

Nejlepší pláž je v Brele

Pokud historii raději přenecháváte historikům a preferujete pohodovou dovolenou na pláži, tak Makarská riviéra bude tou správnou volbou. Samotné městečko Makarská je přejemné letovisko, kde se určitě nebudete nudit. Pokud chcete to nejlepší, tak se vypravte do Brely. V různých žebříčcích turistických a cestovatelských magazínů se pláž v městečku Brela opakovaně umísťuje mezi světovou špičkou. Oblázková pláž, krytá borovicemi je opravdu velmi malebná.

Zadar, Trogir, Šibenik a spousta dalších zajímavých míst

K poznání Dalmácie jedna návštěva nestačí, protože tento region je poměrně rozlehlý a velmi pestrý. Pokud máte rádi historii a stará města, tak by vaši pozornosti určitě neměl ujít Zadar, Trogir nebo Šibenik. Každé z měst stojí za samostatné povídání a detaily najdete v samostatných článcích na našem webu.

Ubytování a cesta do Chorvatska

Pokud hledáte ubytování v Chorvatsku, můžete zvolit z různých způsobů. Pokud nejste milovníci cestovek a radši si zařizujete vše sami, můžete využít specializovaný portál na ubytování. Dlouhodobým českým specialistou na ubytování v Chorvatsku je portál www.ubytovanivchorvatsku.cz, kde si můžete vyhledat ubytování podle jednotlivých oblastí. Dobrodružnější povahy, které nechávají vše na poslední chvíli můžou hledat ubytování až na místě. V každé trošku větší vísce na pobřeží postávají majitelé apartmánů s cedulkami a nabízí ubytování. Zvláště v sezóně už výběr nemusí být optimální a místo pohody se může dostavit zklamání.

Do Chorvatska naprostá většina českých turistů cestuje vlastním autem. Cesta vede zpravidla přes Rakousko a Slovinsko, případně přes Maďarsko. Zvláště uprostřed léta se můžete setkat s kolonami při namátkových hraničních kontrolách (specialita Rakouska), případně při placení mýtného. Nejproblematičtějším místem je dálnice a mýtnice u Záhřebu. V sezóně 2020 je otázkou, jaký bude systém kontrol na chorvatské hranici. Na podzim 2019 splnilo Chorvatsko kritéria na vstup do Schengenu, ale vstup musí schválit všech 26 zemí sdružených v tomto svazku.

Booking.com