Flores - základna pro návštěvu Tikalu

Flores (Guatemala)
Flores (Guatemala)

Pokud jste se rozhodli procestovat celou Mesoameriku, nesmíte si nechat ujít sever Guatemaly, který nabízí možnost návštěvy starého mayského centra Tikal nebo třeba malého městečka Flores, které najdeme relativně nedaleko odsud. Turisté, kteří míří jižním směrem (třeba do Guatemala City nebo Antigui) sem často zamíří i ze sousedního Belize. A ostatně, do Tikalu to máte z Floresu rovnou hodinu jízdy autobusem… Městečko Flores je hlavním městem regionu Petén na severu Guatemaly, v současnosti má zhruba čtrnáct tisíc obyvatel – a co je jistě zajímavé – stará část města leží na ostrově, který nese neoficiální název Petén Itzá (což je v překladu něco jako Ostrovní město), se zbytkem civilizace, respektive lépe řečeno s modernější částí města zvanou Santa Elena, jej spojuje jen úzká silnice.

Indiánské děti - Antigua (Guatemala)

Pokud máte rádi zvířata, zamiřte nejprve (výletem po loďkách) do místní zoo Petencito, kde chovají nejen opice, ale například i jaguáry a krokodýly.  Nu, a když bude zrovna velké horko, což je ve střední Americe skoro pořád, můžete si dle libosti i zaplavat, i když se nacházíte hned sto metrů od moře. Jezero, které Flores obklopuje, je přitom na dvacet mil dlouhé a další tři míle široké. Nedaleko zoo je i jeskyně Ak´tun Kan (tedy doslova Hadí jeskyně), která je rovněž oblíbeným sídlem mnoha návštěvníků.

Tikal (Guatemala)

Ve Floresu najdete i tradiční koloniální stavby a úzké dlážděné uličky, navštívit můžete kostel na Španělském náměstí a samozřejmě si i koupit zajímavý suvenýr nebo posedět v tamní restauraci. Samozřejmě zde najdete i památky na někdejší mayský svět, pokud jste ale do Guatemaly vyrazili kvůli tomuhle, lépe se pokocháte až v Tikalu. A jen tak pro zajímavost, kolem tohoto města kroužili i conquistadoři Hernána Cortése, z nějakého důvodu se ale nepokusili ostrov dobývat a ten tak padl do španělských rukou „až“ v roce 1697.

Booking.com