MAĎARSKO
Desetimilionové Maďarsko není jen zemí, kde se stáčí skvělé víno nebo se odpočívá v lázních. 93 tisíc kilometrů čtverečních rozlohy nabízí vlhké a kontinentální podnebí s častými dešti, ale také poměrně mírnými teplotami. I díky tomu se zde, hlavně v Tokajské oblasti, která je už několik let na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, pěstují doslova úžasné odrůdy tekuté révy. Lokality jako Tokaj, Sárospaták nebo Tolscva a Eger by měl znát každý znalec vinného moku. Asi dvě třetiny Maďarska tvoří orná půda a pastviny, takže zde rozhodně nečekejte častý ruch velkoměst a nezdravě častou lidskou společnost. Romanticky vyhlížející příroda a sídla, ve kterých se často na první pohled zastavil čas i na několik století, lákají turisty často k cyklistickým výletům po okolí. Nemusíte se bát, že byste museli zdolávat nějaké velké převýšení. Hory sice v Maďarsku samozřejmě jsou (nejvyšším vrcholem Maďarska je ale jistý Kekes, kterému bylo dáno překročit hranici tisíce metrů doslova jen o píď), ale převažují zejména rovinaté oblasti, hlavně tedy na jihu a východě země, kde najdeme i centrum dokonalých uzenin Debrecén a další světoznámou lokalitu, která je spojena s konkrétním pokrmem - Szegéd.
Největším městem moderního Maďarska je Budapešť, čítající takřka dva miliony obyvatel (v aglomeraci dokonce 2,5 milionu). Budova zemského parlamentu (Országház), proslulý Řetězový most nebo Lázně Rudas, které skýtají tu milejší ze vzpomínek na osmanskou éru, jsou turisticky nejnavštěvovanější lokality ve městě, které vzniklo vlastně až na konci 19. století, spojením někdejšího Budína a Pešti, které dělí vlastně jen rozvodněný Dunaj. Zájemce o sakrální architekturu zkrátka musí zaujmout mnoho zdejších krásných staveb, za všechny jmenujme například Baziliku svatého Štěpána, patrona této krásné podunajské země. Symbolem Maďarska a jeho vědy (Lászlo Bíró přinesl světu kuličkové pero, takže prosím nepodceňovat) je ale i budapešťská Budova Technické univerzity, vzpomínkou na doby ještě nedávno minulé pak je takzvaný Park soch, kam byly přesunuty monumentální výtvory dvacátého století. Partnerskými městy Budapešti jsou Istanbul, Lisabon, New York nebo Vídeň. Dobrá společnost, co myslíte? Zajímá vás, jak se žilo v Maďarsku, respektive Uhrách, v minulých staletích? V tom případě je třeba, abyste se vypravili do skanzenu v Szentendre. Tamní atmosféra doslova dýchne 18. a 19. stoletím, dřevěné domky, vodní mlýn a lidová kultura je tou pravou pozvánkou třeba pro rodinný výlet. Při té příležitosti můžete navštívit i samotné město Szentendre, které je od Budapešti vzdáleno doslova jen několik kilometrů, přitom zde hledali klid pro své rozjímání a inspiraci velikáni uměleckého života východní části podunajské monarchie.
A co takhle navštívit zámek ve Fertödu, který je dominantou tohoto třítisícového městečka. Rozlehlé zahrady, poskládané do různých geometrických motivů, vybízí ke srovnání s králem i královnou evropských rokokových zámků, francouzským Versailles. Zámek, patřící původně šlechtickému rodu Esterházy, spatřil světlo světa v druhé polovině osmnáctého století. Maďarsko toho ale nabízí mnohem více. Co třeba opatský kostel sv. Jiří v Jáku? Je to asi nejvýznamnější památka na dobu, ve které kraloval románský sloh, který se zde snoubí s mnohem později vybudovaným a bohatě zdobeným barokním oltářem. Nebo byste raději vychutnali nádhernou maďarskou přírodu? Slyšeli jste o Národním parku Fertö-Hanság? Na takřka 250 kilometrech čtverečních se zde rozkládá sídliště mnoha ohrožených živočišných i rostlinných druhů. A kromě toho, samotný park se rozkládá na březích dvou jezer a států - Neusidlerského jezera v Rakousku a jezera Fertö v Maďarsku, kde si můžete užít jak romantickou projížďku na loďce, tak třeba i příjemné letní rybaření.
Marek Kos | 19.3.2013
Aktuální počasí v destinaci
|
21,0°C
|
Předpověď počasí |