Nagycenk, zámek Szechenyiů
Malá vesnička Nagycenk, kde žije pouhých dva tisíce obyvatel, ukrývá jednu skvostnou architektonickou perlu. Pokud navštívíte Šoproň a Köszég, Nagycenk rozhodně nesmíte vynechat. Tato lokalita totiž nabízí mimo jiné návštěvu zámku Szechenyiů. Ten byl vystavěn v pozdně barokním a klasicistickém stylu, stavba započala v roce 1741 pod taktovkou známého rakouského architekta Franze Antona Pilgrama, který stál i u zrodu slovenského kláštera v Jasově nebo vídeňského paláce Rottal.
Zámek Szechenyiů byl bohužel během druhé světové války značně poškozen, z původního interiéru tedy uvidíme jen klasicistní schodiště. To ale vůbec nevadí, po rekonstrukci z let 1969 - 1973 slouží zámek vlastně spíše jako muzeum, které je zasvěceno zdejšímu nejslavnějšímu majiteli, grófovi Istvánu Szechenyimu, kterému také místní s hrdostí přezdívají "největší Maďar". Aktér bojů o nezávislost své maďarské vlasti a zakladatel Maďarské akademie věd se do dějin zapsal i jako úspěšný politik a spisovatel, v Nagycenku se ostatně nachází i jeho mauzoleum. Na zámku je mimochodem i příjemně vyhlížející hotel a restaurace, takže se po prohlídce můžete v poklidu osvěžit nebo zde i přespat. Rozhodně je k tomu důvod, protože ve zdejší lipové aleji, čítající na pět stovek stromů, se dá procházet snad celé odpoledne...
Malá vesnička na západě Maďarska ale vybízí k návštěvě ještě jedné zajímavé stavby, konkrétně jde o kostel sv. Štěpána, který byl vysvěcen v roce 1864. A zajímalo by vás i něco o historii Nágycenku? Vykopávky ze začátku dvacátého století odhalily, že bylo toto místo osídleno už v pravěku, stejně tak v době bronzové. Vesnička, která je zmíněna poprvé v pramenech v roce 1291 a často podléhala rakouskému a německému vlivu. V roce 1921 se ale v referendu tamní obyvatelstvo rozhodlo, že by raději zůstalo i nadále pod hlavičkou maďarského státu.
Marek Kos | 12.5.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
10,3°C
|
Předpověď počasí |