Jak se vyznat v Irsku – část 1

Odletová tabule na letišti (Irsko)
Odletová tabule na letišti (Irsko)

Přílet

Nenechte se oklamat profesionálním přístupem usměvavého a hovorného imigračního úředníka při mezipřistání v Dublinu. Vůbec ho nevzrušovalo, že mám úplně špatně vyplněnou přistávací kartu. Dal mi razítko do pasu, na jak dlouho jsem potřeboval. Maje zkušenosti s úředníkem z Anglie, byl jsem předem rozhodnut, že to je jen pouhá maska slušnosti.

Chtěj mě dostat ! Stejně, jako dostali Kennyho - Oh my God ! They killed Kenny !

Nenechte se zmást, když na vaší letence bude odlet z Dublinu do Shannonu ve 14:00, na palubní vstupence v 13:15 a v gatu ve 13:00. Drze jsem nastoupil. Obrovský airbus odletěl přesně. Ve 13:07 ! Na spolucestující ležící na vašem sedadle neberte ohled. Letí až z Los Angeles a na spánek měli dost času. Za tu půlhodinu to už nedoženou !

Nenechte se zviklat imigračním úředníkem v Shannonu. Jak někdo mohl přistát v Dublinu a najednou stát v Shannonu a domáhat se opakovaně vstupu na pevninu pro něj zůstane ještě dlouho záhadou. Nejvíc jistě mrzelo to nepoužité razítko.

Neutěšujte se, když se na pásu skutečně objeví vaše zavazadla, že se objeví hned mezi prvními a ještě k tomu jsou zjevně v neporušeném stavu.

A já si říkám:
"Nezapomínej": Chtěj tě dostat ! Stejně, jako dostali Kennyho - Oh my God ! They killed Kenny !

První dojmy

Neočekávejte, že vás někdo vyzvedne včas na letišti. Neočekávejte, že objednaný řidič vytáhne ceduli s názvem firmy nebo vaším jménem. Tato je pečlivě srolovaná pod jeho paží a nesluší se ji vytahovat na veřejnosti. Neočekávejte, že když ho sám kontaktujete, že vám prozradí, pro koho přijel. Informace na ceduli jsou přísně důvěrné ! Very přísně důvěrné ! V klidu vyčkejte na ploše 10x10m, kde sedí asi 5 cestujících, až vás řidič nechá vyvolat. Neočekávejte překvapení, lítost ani jiné sebekritické projevy poté, co zjistí, že jste ten jediný cizinec, který ho právě kontaktoval.

Nepřetlačujte se s oním řidičem před autem o místo vpravo vpředu. V Irsku jsou samí pravičáci a volant patří jen a jen jemu ! Při opakovaných pokusech nasedat vpravo, by mohl vzniknout mezinárodní pravolevý konflikt.

Nemluvte za jízdy s řidičem ! Je skutečně dementní a všechno, co vám sdělí, není pravda, což se postupně dozvídáte při nahodilém kontaktu s domorodým obyvatelstvem. Stojí však za to ho upozornit na skutečnost, že Praha neleží ve Francii.

Teorie relativity

Všechny dojmy jsou v těchto zeměpisných šířkách relativní: lítá se hrozně vysoko (stopy), jezdí se strašně pomalu (míle), bývá úmorný vedro (Fahrenheity), pivo se nevejde do půllitru (pinta), peníze astronomicky šplhají až do bilionů a na stole se povalují palce (pravítko).

I když se dopředu ujistíte, že sehnat adaptér do zásuvky na 220V není problém, nevěřte tomu ! S hlubokou účastí pak Irové sledují, jak vám postupně dochází energie v notebooku, v mobilu, v žehličce a ve vás. Nakonec se jeden najde. Made in England.

Dále se nesluší požadovat snídani uprostřed noci. V 07:30 ji připraví opravdu jenom pro vás.

Pro TV S@VA, Jan Peuker, Abbeyfeale, Irsko, Duben-Květen 2000

Nejlepší dojem z této stránky budete mít při použití Irish Whiskey Exploreru 4.0. Optimalizovány jsou též pro Guinness Navigator 4.0 Pokud máte na srdci něco speciálního, chcete nám něco vzkázat, poradit nebo si na něco postěžovat, tak napište na adresu onen.svet@atlas.cz.

Obsah cestopisu

Jak se vyznat v Irsku 1 – Přílet, První dojmy, Teorie relativity
Jak se vyznat v Irsku 2 – Babylon v koupelně aneb česká konspirace
Jak se vyznat v Irsku 3 – The Company, Irish Pub
Jak se vyznat v Irsku 4 – Irské gurmánství, McBůček
Jak se vyznat v Irsku 5 – Sportem ku zdraví
Jak se vyznat v Irsku 6 – Shopping, Route 66
Jak se vyznat v Irsku 7 – Lidová veselice a tři sestry
Jak se vyznat v Irsku 8 – Počasíčko, Irská TV
Jak se vyznat v Irsku 9 – Severní Irsko, Poslední dojmy, Odlet, Ohlasy čtenářů

Booking.com