Translate


Widget by seo.uk.net

FRANCIE

FRANCIE - Města a místa ve Francii - Top
Mont-Saint-Michel (Francie)
Září 03, 2014

Je snad na světě nějaký nadšený cestovatel, který by se netoužil alespoň jednou za život podívat do Francie? Vždyť si tu vybere úplně každý podle svého gusta. Lokality lákající milovníky historie, nádherné přírody, prvotřídního vína, ale i lyžování v poměrně vysokých nadmořských výškách, při kterém člověka přejdou všechny starosti. Šedesátimilionová Francie Vás tímto vřele vítá!

A začněme v Paříži, která je pro všechny Francouze kulturním i politickým centrem celé země. A co že je její dominantou? Tušíte správně, je to samozřejmě proslulá Eiffelova věž. Tři sta metrů vysoká stavba se přitom na konci 19. století místním moc nelíbila, stala se ale přesto takřka celosvětově známou atrakcí. Jedním z nejnavštěvovanějších míst Paříže je ale i katedrála Notre-Dame, která je společně s gotickou kaplí Sainte Chapelle odkazem na středověkou slávu města nad Seinou.

Ale to rozhodně není všechno, francouzská metropole skrývá ještě mnohem víc pamětihodností, které nepochybně stojí alespoň za krátkou návštěvu. Hojně navštěvovaná je například bazilika Sacré-Coeur, v níž se mísí byzantinský a románský stavební sloh. Ročně tuto památku navštíví více než deset milionů lidí.

Paříž (Francie)Bazilika Sacré-Coeur v Paříži

Vítězný oblouk (Arc de Triomphe de l’Étoile), který zde nechal vystavět Napoleon Bonaparte po vyhrané bitvě u Slavkova, je 51 metrů vysokou stavbou, která působí impozantně hlavně ve světle nočních lamp. A zapomínat nesmíme ani na Invalidovnu, jejíž stavbu započal král Ludvík XIV. v roce 1670 a najdete zde i symbolické poslední místo odpočinku již zmíněného velkého císaře.

A čím by byla Paříž bez muzeí? Zdejší Louvre je stejně jako třeba Ermitáž proslulý po celém světě, najdete zde na pětatřicet tisíc exponátů včetně slavné Mony Lisy. Skleněná pyramida nad vchodem tohoto muzea je dnes už pařížskou klasikou. A zapomenout bychom neměli ani na Musée d´Orsay, věnované výtvarnému umění 19. a 20. století.

Zajímáte se o modernější architekturu? Zkuste navštívit Pompiduovo centrum, které skýtá i rozsáhlou výstavu předních malířů minulého století (Picasso či Kandinskij), ale především až neskutečné možnosti zábavy. Stavbu inicioval v 70. letech minulého století tehdejší prezident Georges Pompidou.

A ještě dovolte na samý závěr pasáže o Paříži zmínit zámek ve Versailles. Symbol absolutistické monarchie Bourbonů a místo úžasného přepychu vznikl v sedmnáctém století, kvůli němu tehdejší Francie doslova a do písmene zbankrotovala. Dnes už můžeme jen obdivovat nádheru zámeckých exteriérů včetně nádherných zahrad nebo třeba osmdesát metrů dlouhý Zrcadlový sál.

Kromě Paříže stojí za to samozřejmě i poměrně nedaleké Remeš, která je známým historickým městem. V místní katedrále (název jak jinak než Notre Dame) probíhaly korunovace francouzských králů, památná je i tradice místního šumivého vína. Stojí tu i někdejší arcibiskupský palác původem z patnáctého století s názvem jako vystřiženým z tuzemské kinematografie – Tau. :-)

Kam se vydat dál? Zkuste třeba Dijon, město s nečekaně bohatou historií. Turisty tu zajímá hlavně Vévodský palác, kde kdysi sídlili vévodové burgundští. Město proslulé produkcí pikantní hořčice nabízí spoustu zajímavého i milovníkům sakrální architektury – gotický kostel Notre-Dame ze třináctého století či kostel svatého Štěpána, jenž je o dvě století mladší, jsou zajímavou ukázkou někdejší medievální slávy Dijonu. Cestování po městě bude složitější, vše je tu trochu z ruky, ale když zvážíte četnost památek na metr čtvereční, pak na to jistě zapomenete. A nevynechejte samozřejmě ani místní muzea, kde se dozvíte mnoho zajímavého o životě v Burgundsku.

Megality v Carnacu (Francie - Bretaò)Carnac v Bretani

Štrasburk je největším francouzským říčním přístavem. Sídlo Europarlamentu nabízí prohlídku katedrály Notre Dame, vysoké 142 metrů, kde si můžete prohlédnout i orloj s různorodými výjevy z lidského života. A co třeba Méty? Těm se říká francouzské Benátky – k prohlídce v tomto historickém městě láká hlavně třetí nejvyšší katedrála v zemi – St. Etiénne s více než čtyřicet metrů vysokou chrámovou lodí.

Dalším zajímavým městem v této oblasti je Beaune, proslulé nejen kvalitním vínem. Zdejší pýchou je trojlodní chrám Notre-Dame, vystavěný v románsko-gotickém slohu na začátku třináctého věku. Památkou na někdejší antické osídlení jsou například trosky kostela Saint Baudele z pátého století. A nejznámější budovou ve městě je bezesporu Hotel Dieu, který se pyšní překrásnými dřevěnými arkádami.

Když se řekne zimní sporty a Mont Blanc, leckomu se jistě vybaví městečko Chamonix, které v dávné minulosti pořádalo i zimní olympijské hry. Malebná lokalita, kde se dá skvěle lyžovat a užít si atmosféru francouzských Alp nabízí i pestrou paletu adrenalinových sportů.

Máte rádi kláštery? Zastavte se v Mont-Saint-Michel na hranicích Bretaně a Normandie. Proslulé opatství, nacházející se i na seznamech UNESCO, patří k unikátům francouzské architektury. A pro zajímavost – své posvátné místo tu prý měli už i dávní Keltové, tak to tu asi má opravdu něco do sebe.

Právě o dávné historii vypovídá lokalita známá jako Carnac, která je vlastně kopií „ostrovního“ Stonehenge. Až pět tisíc let staré menhiry z tvrdé žuly úchvatným způsobem dokumentují místní neolitické osídlení. Pro změnu antickou minulost Francie nejlépe ukazuje město Arles, kde se nachází starý římský amfiteátr. A ano, Pont Du Gard na jihu Francie, stále funkční římský akvadukt, je další velkolepou antickou památkou. Totéž se dá říct o blízkém Orange, kde i římský oblouk a divadlo, jedna z nejzachovalejších římských staveb ve Francii vůbec.

A pozor, ještě zdaleka nejsme u konce. Malé městečko Josselin, kterému je už více než tisíc let, se nachází na západě Francie. Bohatě zdobená bazilika a hrad tyčící se na břehu řeky, kde ještě dnes sídlí známý šlechtický rod Rohanů, rozhodně stojí za návštěvu.

Zůstaňme na západu – třináctitisícové město Pontivy má za sebou rovněž bohatou historii, stejně jako Josselin zčásti i díky rodu Rohanů. Bazilika Notre Dame de Joie (tento název je ve Francii běžný, ale i o tom je historie – katedrály se prostě jmenovaly stejně a nikdo na tom neviděl ve středověku nic zvláštního).

n_dalsi_francie_carcassonne_84280462Opevněné město Carcassonne

Střediskem cestovního ruchu je také St. Malo, kde se nachází nádherný přístav a pláže. Místní zámek byl často obležen francouzskými nepřáteli, dnes tu najdete rozsáhlé muzeum. Navíc je zde i několik kostelů, zapomenout nesmíme ani na zdejší bludiště – Labyrinthe du Corsair a vůbec největší francouzské akvárium.

Dalším městem, které je sice poměrně malé – ale má velký historický význam – je Annecy, nacházející se nedaleko švýcarských hranic. Hlavní město animovaného filmu bývalo centrem ženevských hrabat, nezapomeňte proto navštívit jejich sídelní pevnost Chateau D´Annecy či majestátní katedrálu Saint Pierre.

Medievální historii Francie zachycuje i Carcassonne, město s dvojitými hradbami a samozřejmě i název oblíbené deskové hry. Katarské hrady – Chetau de Quéribus nebo Chetau d´Arques – jsou určitě také zajímavým tipem k návštěvě. Uděláte si pak dobrý obrázek o pronásledované skupině obyvatel, která zde hodlala žít nezvyklým a alternativním stylem.

A to jsme ještě nezmínili největší a nejstarší francouzský přístav Marseille, hlavní město sluncem zalitého kraje plného levandulových polí – Provence. Zdejší pevnost If, známá hlavně z románu Hrabě Monte Cristo od Alexandera Dumase nebo proslulý vítězný oblouk (i těch je po Francii poněkud více, stejně jako katedrál s názvem Notre Dame).

Zbývá ještě zmínit opevněné město Avignon, kde sídlili ve zdejších Palais des Papes i místní papežové, neolitický skanzen Village Des Bories nebo starobylé město Montpellier s jednou z nejstarších botanických zahrad na kontinentu – Jardin des Plantes. Ale nepřehánějme! Ve Francii je toho ještě mnohem více, ale to už by nám vystydla káva. Tak zase někdy příště! :-)

Obsah tématu Francie

Zajímavá města a místa ve Francii

Bulvár Champs Elysées v Paříži
Guérande u solných polí v Pays de Loire

Pointe du Raz je místem divokého moře i konce Bretaně
Za poznáním do Cancale

Bretaňský Carnac nejsou jen slavné megality

Vítězný oblouk v Paříži

Dinan – jedno z kouzelných měst Bretaně

Čtvrť Saint Germain v Paříži
Vitré – květinové město v Bretani
Katedrála Notre Dame v Paříži
Île de-Bréhat (bretaňsky Enez Vriad)
Centrum Georgese Pompidou v Paříži
Solná pole Marais Salants s 2000 hektary plochy s historií těžby soli od středověku
Čtvrť Montmartre v Paříži

Bretoňská whisky – Lannion Warenghem Distillerie
Moulin Rouge v Paříži
Nákupní galerie Lafayette v Paříži

Auray – menší bratr Vannes s odkazem historie bretaňského dědictví
Palác Louvre v Paříži

Saint Malo – přístavní město

Eiffelova věž v Paříži

Chamonix pod Mont Blancem láká nejen na lyže
Bazilika Sacré Coeur de Montmartre v Paříži
Carnac s neolitickými megality a mohylou

Paříž – nádhera nad Seinou
Quiberón – pobřeží nabízející umění, památky i idylické skalní útesy
Romantika na zámku obklopeném štíty hor a jezerem Lac d´Annecy

Historický region Bretaň s tváří Keltů i velkých přílivů
Savojsko není jen lyžování na pomezí Francie a Itálie

Ukázka středověku v současnosti s odkazem dob Římanů, to je Vannes

Pointe de Penhir: Bunkr, megality a skaliska
Po stopách Keltů a všudypřítomné víno v Beaune
Annecy v předhůří Alp
Dijonská hořčice pochází ze středověkého města
Luxusní vína ze zlatých svahů
Opevněné město Carcassonne

Praktické rady o Francii

Co navštívit v Paříži
Lyžování ve Francii

Autor: Jaroslav Hruška
Zveřejněno: 3.9.2014

DALŠÍ ČLÁNKY:

  • Katedrála Notre Dame v PařížiKatedrála Notre Dame v Paříži Stavěla se 182 let, náleží mezi skvosty středověké gotické architektury, vysoká je bezmála sedmdesát metrů… už to samo o sobě jsou dostatečné důvody proč nejslavnější katedrále v Paříži dát přízvisko Notre Dame, tedy Naše Dáma. Nenechá si ji ujít snad žádný pařížský turista a vy v následujících ř...
  • Bazilika Sacré Coeur de Montmartre v PařížiBazilika Sacré Coeur de Montmartre v Paříži Snad žádná církevní stavba v Paříži není tolik specifická jako tato bazilika. Bílé stěny a byzantský sloh z ní vytvářejí opravdu nepřehlédnutelný monument. Zvláště pokud k tomu přidáme fakt, že se stavba nachází na nejvyšším pařížském kopci, 130 metrů vysokém Montmartru. Okázalost bílého kamene...
  • Vítězný oblouk v PařížiVítězný oblouk v Paříži Vítězný oblouk (L´Arc e Triomphe) představuje hned po Eiffelově věži snad tu nejslavnější pařížskou pamětihodnost. Kdyby nic jiného, existují přinejmenším dva dobré důvody proč ho navštívit: tyčí se přímo na západním konci proslulého bulváru Champs-Elysées a postavit ho nechal samotný Napoleon Bo...
  • Bretoňská whisky – Lannion Warenghem DistillerieBretoňská whisky – Lannion Warenghem Distillerie „Voda, oheň, čas… Whisky!“ – více než 100 let tradice, založené na výrobě likérů, lihovin, včetně věhlasné bretaňské whisky. Za dnes natolik dobře známou značkou stojí příběh rodiny ze severní Francie, jež se usadila při břehu řeky Lannion a která dala vzniknout do dnešních dob úspěšnému podniku ...
  • Quiberón – pobřeží nabízející umění, památky i idylické skalní útesyQuiberón – pobřeží nabízející umění, památky i idylické skalní útesy Quiberón je malý poloostrov francouzské Bretaně se stejnojmennou zátokou (Baie de Quiberón) a stejnojmenným městečkem. Původně byl Quiberón ostrovem, dnes je spojen velmi úzkou písečnou šíjí, která je v nejužších místech široká pouze 40 metrů. Poloostrov má celkovou rozlohu 8,9 km2. Nachází se zd...
  • Eiffelova věž v PařížiEiffelova věž v Paříži Asi největší turistická atrakce v Paříži – Invalidovna či katedrála Notre Dame prominou – je bezesporu Eiffelova věž. Stavba, která původně vlastně neměla ani vyrůst. Stavba, proti které se protestovalo a mnoho umělců ji zostouzelo. Stavba, která se do Paříže devatenáctého století prý absolutně v...