Jak se vyznat v Irsku – část 5

Irský fotbalista
Irský fotbalista

Sportem ku zdraví

Stalo se to v neděli pozdě večer. V televizi byl víkendový sestřih toho nejzajímavějšího, co se odehrálo na irských sportovních kolbištích. Jak jsem se později dozvěděl, sledoval jsem velmi oblíbený gaelský fotbal…
Abych předešel četným pozdějším dotazům, odkrývám zde recept například pro ty, kteří chtějí nahradit různé nudné bobříky z pionýrských táborů opravdu kvalitní zábavou: celá hra se odehrává na fotbalovém hřišti, rozměry se uzpůsobí dle počtu hráčů (doporučeno). Nejdůležitější ze všeho jsou branky. Celkem budete potřebovat čtyři. Dvě běžné fotbalové a na ty samá místa přídavkem ještě dvě ragbyové. Každou stranu samozřejmě vybavíte jedním brankářem, který je za obě brány zodpovědný. Jistě namítnete, že příliš střel vyslaných na tu ragbyovou asi nevychytá, ale nevadí, je to přeci jen hra a to tu jde především. Na všechno stačí jeden rozhodčí, kromě hrubých faulů, nemaje pravidla, není co pískat. Na hru lze použít běžný kopací míč, zdejší ostrované hrají jakousi upravenou speed-verzí, aby se dalo překopnout téměř celé hřiště a míč se nedal chytat.

Dotýkat se míče je možné čímkoliv, nahrávat lze komukoliv a kamkoliv. Jediným omezením jsou "kroky" a hráč je nucen občas bouchnout míčem alespoň o nohu, když ne o zem. Tímto fotbalovo-ragbyovo-basketbalovo-házenkářským způsobem se jedno mužstvo snaží dostat před branku soupeře. Pro ty, co vlastní speedy-míč, stačí přejít za polovinu a pálit. Většina akcí se pak podobá jako vejce vejci. Jakmile se někdo přiblíží na dostřel, uchopí míč do obou rukou a z nadhozu vysmahne střelu asi do výše věžáku. Gól ! "Kdybys dával bacha …", pomyslel jsem si směrem k brankáři na monitoru, který trpělivě čekal, až se míč vrátí ze stratosféry zpět na planetu Zemi. Každý gól do vysoké branky platí za jeden, do dolní za tři body. Ale do té dolní se většinou nikdo střílet neodváží. Výjimkou je penalta. Vzhledem k fyzikálním vlastnostem speedy-míče, však brankář na střelu zareaguje, až když se balón třepetá za jeho zády v síti. 3 body !

Ty se však nesmí směšovat s body dosaženými do horní branky. Zda-li se smí penalta zbaběle kopnout nahoru za jeden bod - nevím. Vše je tedy přehledně odděleno a na stadionu je jen na divákovi, jak umí počítat a o kom si myslí, že vyhrál. Konečné skóre zápasu může vypadat například takto: 2:5 : 0:10 a v podstatě to znamená 11:10, ale to se tak psát ani říkat nesmí. Pouze pracovníci televize se osmělili a v soukromí přenosového vozu si tajně tyto body sčítají. Které mužstvo má víc, je v ten moment v prostřihu zařazeno na první místo a stává se překvapivě domácím týmem, ti druzí jsou pouhými hosty.

Komu by se tento "sport" zdál příliš jednostranný nebo nezáživný, mám tu schovanou ještě jednu lahůdku (jak říká Beďar Poulíček):

Ta se nazývá hurling. Hráči jsou vybaveni speciálními pálkami ze dřeva, připomínající hokejku, na které mohou zachytit míček a při vhodném výkrutu tento vrhnout nebo napálit požadovaným směrem. Hurlingová hokejka připomíná na první pohled klasickou hokejku s ustřelenou špičkou, ale detailní pohled prozradí, že se původně jednalo o masivní pádlo. S takovým klacíčkem se hraje jedna radost. Pokud někdo získá pocit, že okolí začíná mít unavené a ztuhlé svaly, používá tuto hůl na intenzivní masáž zad, většinou protihráčů. To je i důvod, proč hráči často stojí těsně vedle sebe, neboť mají obavy, aby jim někdo neprokrvil svalstvo. Zábava spočívá v tom, že na velkém hřišti se honí tlupa chlapů s holema, které nastavují směrem k nebi, snažíc se zachytit malý ale tvrdý míček. Jakmile jsou na dostřel, prudce švihnou holí do velké branky. Dá se to přirovnat k penaltě v tenisu. Hráč s raketou se postaví kousek od branky, nadhodí, a několikasetkilometrovou rychlostí trefí buď branku nebo zabije brankáře. Úžasné ! A vzhledem poměru rozměrů míček/branka/hřiště, vám až komentátor prozradí, že padl gól, pokud má ovšem brýle na dálku v kombinaci s dalekohledem a opakovaný záznam pořízený vysokorychlostní kamerou ! Tento sport je zde velmi populární.

Obsah cestopisu

Jak se vyznat v Irsku 1 – Přílet, První dojmy, Teorie relativity
Jak se vyznat v Irsku 2 – Babylon v koupelně aneb česká konspirace
Jak se vyznat v Irsku 3 – The Company, Irish Pub
Jak se vyznat v Irsku 4 – Irské gurmánství, McBůček
Jak se vyznat v Irsku 5 – Sportem ku zdraví
Jak se vyznat v Irsku 6 – Shopping, Route 66
Jak se vyznat v Irsku 7 – Lidová veselice a tři sestry
Jak se vyznat v Irsku 8 – Počasíčko, Irská TV
Jak se vyznat v Irsku 9 – Severní Irsko, Poslední dojmy, Odlet, Ohlasy čtenářů

Booking.com