Jak se vyznat v Irsku – část 2

Vodovodní baterie v Irsku
Vodovodní baterie v Irsku

Babylon v koupelně aneb česká konspirace

Z počátku mě zneklidňovalo, že většina dveří má kliku jenom z jedná strany a z předního pohledu nelze vytušit, zda se jedná o dveře pravé nebo levé. Je pravda, že tlačit (push) dokážu i bez kliky, je jen dobré vědět, kde jsou panty. Mohu vřele doporučit metodu středu. Stačí přiložit obě ruce doprostřed, naklonit se dopředu a poté vybalancovat tělo podle toho, kam se sezam otevře. A aby nedošlo k neštěstí, visí na takových dveří irské BRANO a pomalinku zavírá SAMO. Vše bývá doplněno nápisem: Otvírejte dveře pomalu, nebezpečí úrazu (bad accident) ! V Irsku se nejen jezdí, ale i chodí vlevo. Proto je nejlepší, se po průchodu dveřmi zařadit do správného pruhu a ten pravý používat jen pro předjíždění nebo couvání.

Taková ušetřená klika se hodí na ledacos. Není divu, že je Irové namontovali na záchody na nádržky s vodou místo splachovadel. Stačí vzít za kliku - a už to teče ! Kam ale namontovali splachovadla ? Už jsem je našel ! Jsou ve sprše ! Zde plní důmyslnou funkci spínače (switch on/off). Šňůra visí elegantně vedle sprchy a ergonomicky se vine od stropu dolů do výše obličeje. Kdo nejdřív "nespláchne", nemá teplou vodu.

Běžné kohoutky ve sprše nenajdete. Irové plně propadli novým technologiím a vsadili na budoucnost. Ve sprše vše obstarává bílá krabice s nápisem CMS (Centrální Mozek Sprchy). Zde lze pomocí dvou(!) otočných knoflíků komfortně nastavit jakoukoliv teplotu vody, kromě té požadované. Podotýkám, že oba jednotlivé knoflíky regulují teplou i studenou vodu současně, jeden hůř, druhý lépe, žádný z nich nereguluje tlak vody. Pracně nastavená pozice snesitelné teploty v jeden den, druhý den již neplatí. Celý rituál se musí opakovat každý den znovu a znovu od začátku.

Při nedostatečném tlaku vody neměňte hotel, vyměňte ostrov. Voda není tlačena ven, nýbrž ze sprchy postupně odpadává stahována přitažlivostí zemskou. Než se podaří zahřát jednu polovinu těla, je ta druhá dávno vymrzlá. O umytí tu vůbec nejde. Po sprchování nezapomeňte opět "spláchnout". Celý mechanismus se zřejmě uvede do stavu stand-by, aby se CMS nepřehřál.
Nehledejte na umývadle jednu pákovou baterii. Nehledejte tam jen jeden kohoutek. I zde se zúročili úspory ze sprchy a umožnili důsledně oddělit studenou a teplou vodu. Rychlé střídání rukou pod oběma kohoutky je tak vhodným doplňkem ranní rozcvičky a nejrychlejší cestou, jak pochopit význam principů jin a jang. Málem bych zapomněl, že k výše uvedené kratochvíli je potřeba nejprve odstranit špunt, který visí zásadně pod výtokem studené vody vpravo, jsa okrasně zavěšen na řetízku, a brání svým celým objemem v užívání vytékající vody.

Nesnažte se po umytí zavřít tekoucí vodu. Ovládání kohoutků je válcovitého tvaru a je precizně vyhlazeno tak, aby je bylo možné otočit pouze v suchých gumových rukavicích. Tento neduh lze v některých případech nahradit verzí push-kohoutků, které by po stisknutí měli na určitou dobu vypouštět vodu. Měli by. Ale nedělají to, voda teče, jen když se kohoutek drží stisknutý a to se zase nedají mýt ruce. Rychle stisknout a šup pod vodu - žádná voda, sucho. Kdo namítne, že se dá jednou rukou držet kohoutek a druhou ruku umývat, toho opět upozorním, že vytéká buď voda vařící nebo ledová, podle toho, která strana umyvadla se zvolí, takže by bylo ideální mít buď čtyři ruce nebo jednu pákovou baterii.

Při letmém pohledu na několik předešlých bodů lze dojít k následující konspirační teorii: onen zdánlivě nesmyslný chaos v užívání produktů má svou jasnou logiku, byl proveden podle předem připravené suchozemské strategie a má přímé ekonomické a politické souvislosti s Českou Republikou. Vše zjevně iniciovala a svým bezohledným lobbyismem zavinila právě česká firma BRANO ve spojení s Hradem. Ta zde nestydatě distribuuje pod značkou DAMAR (včetně vyobrazení královské koruny) své produkty a pod rouškou pochybné přidané hodnoty rozpoutala dnes již těžko vratný proces "škatulata hejbejte se". Vsadili jednoduše nato, že naivní Irové nemají možnost srovnání se sousedními státy, protože s nikým nesousedí. (Severní Irsko je pro ně něco, jako Severní Čechy pro nás.) Oklamali je klamavou reklamou a uvedli celý ostrov hned v několik omylů najednou. A právě zde je nutné hledat kořeny mafiánského kapitalismu pane Havle !

Obsah cestopisu

Jak se vyznat v Irsku 1 – Přílet, První dojmy, Teorie relativity
Jak se vyznat v Irsku 2 – Babylon v koupelně aneb česká konspirace
Jak se vyznat v Irsku 3 – The Company, Irish Pub
Jak se vyznat v Irsku 4 – Irské gurmánství, McBůček
Jak se vyznat v Irsku 5 – Sportem ku zdraví
Jak se vyznat v Irsku 6 – Shopping, Route 66
Jak se vyznat v Irsku 7 – Lidová veselice a tři sestry
Jak se vyznat v Irsku 8 – Irská TV
Jak se vyznat v Irsku 9 – Severní Irsko, Poslední dojmy, Odlet, Ohlasy čtenářů

Booking.com