Proč je Korfu nejkrásnějším a nejzajímavějším ostrovem v Řecku

Ostrov Korfu  (Řecko)
Ostrov Korfu (Řecko)

Korfu je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších ostrovů v Řecku. Leží v Jónském moři, na severozápadní hranici země, a je obklopen malými ostrůvky, které tvoří souostroví Jónských ostrovů. Korfu je ideálním místem pro dovolenou, protože nabízí nádherné pláže, bohatou kulturu, pestrou gastronomii a mnoho památek a aktivit.

Proč jet na Korfu?

Korfu je ostrov pro každého. Ať už hledáte klidný odpočinek na bílém písku, dobrodružné výlety do hor nebo poznávání historických pamětihodností, na Korfu si přijdete na své. Ostrov má také příjemné klima, které je mírné v zimě a horké v létě, s dostatkem slunečních dnů. Korfu je také snadno dostupné letecky i lodí z mnoha evropských destinací.

Historie ostrova Korfu

Korfu má velmi dlouhou a bohatou historii, která sahá do starověku. Podle řecké mytologie byl ostrov pojmenován podle nymfy Korkyry, kterou unesl bůh moře Poseidon. Ostrov byl osídlen již v paleolitu a byl důležitým obchodním a námořním centrem, které obývali Féničané, Řekové a jiné národy. Ostrov byl také spojen s legendou o Odysseovi, který se zde zastavil na své cestě domů.

V 5. století př.n.l. se Korfu stal jednou z nejvýznamnějších námořních mocností v Řecku a spojencem Athén proti Spartě v peloponéské válce. V 4. století př.n.l. byl ostrov dobyt Makedonci pod vedením Filipa II., otce Alexandra Velikého. V 3. století př.n.l. byl ostrov napaden Spartou, Ilýrií a Římem, který si ho podmanil v roce 229 př.n.l. a učinil z něj svobodný stát a námořní základnu.

V 1. století n.l. byl ostrov christianizován apoštoly Pavlem a Barnabášem, kteří zde založili první křesťanskou církev. V 4. století n.l. se Korfu stal součástí Východořímské (Byzantské) říše a byl často napadán piráty a barbary, jako byli Gótové nebo Saracéni. V 11. století n.l. byl ostrov dobyt Normany, kteří ho opevnili a postavili mnoho kostelů a klášterů.

V 13. století n.l. se Korfu stal součástí Benátské republiky, která ho ovládala po čtyři staletí až do roku 1797. Benátčané ovlivnili kulturu, architekturu, jazyk a ekonomiku ostrova a postavili mnoho pevností, paláců a jiných památek, které jsou dodnes viditelné. Benátčané také bránili ostrov proti tureckým invazím a udrželi ho jako jediný řecký ostrov, který nebyl nikdy podmaněn Osmany.

V roce 1797 se Korfu stal součástí Francie pod vládou Napoleona Bonaparta, který zrušil privilegia šlechty a provedl demokratické reformy na ostrově. V roce 1799 byl ostrov dobyt rusko-tureckou koalicí, která založila Septinskou republiku (Spojené státy Jónských ostrovů), první nezávislý řecký stát v moderní historii. V roce 1807 se Korfu vrátil pod francouzskou vládu až do roku 1814, kdy byl dobyt Brity, kteří ho spravovali až do roku 1864, kdy ho předali nově vzniklému řeckému království. Během britské nadvlády byly na ostrově zavedeny mnohé moderní instituce, jako byla první řecká univerzita (Iónská akademie), první moderní řecké divadlo a opera (Nobile Teatro di San Giacomo di Corfù) a první řecká tiskárna.

V 20. století se Korfu stal dějištěm několika událostí, které ovlivnily historii Řecka a Evropy. V roce 1923 se na ostrově usadil bývalý německý císař Vilém II., který zde zemřel v roce 1941. V roce 1924 se na ostrově narodil Ioannis Kapodistrias, první guvernér nezávislého Řecka a jeden z zakladatelů Evropské unie. V roce 1941 byl ostrov bombardován italským a německým letectvem a obsazen fašistickými silami. V roce 1943 byl ostrov osvobozen spojenci a stal se základnou pro další operace v Jónském moři. V roce 1948 se na ostrově konala konference o budoucnosti Evropy, které se zúčastnili Winston Churchill, Harry Truman a Josif Stalin.

V poválečném období se Korfu stal jedním z nejpopulárnějších turistických destinací v Řecku a v Evropě. Ostrov si zachoval svou jedinečnou identitu a kulturu, která je ovlivněna různými civilizacemi, které zde působily. Ostrov je také známý svou hudbou, tancem, uměním a gastronomií, které jsou součástí jeho bohatého kulturního dědictví.

Nejzajímavější místa na Korfu

Na Korfu je tolik zajímavých míst k vidění a navštívit, že byste potřebovali několik týdnů, abyste je objevili všechny. Zde jsou některá z nich:

Kerkyra (Korfu): hlavní město ostrova je považováno za jedno z nejkrásnějších měst v Řecku. Je plné starobylých kostelů, klášterů, pevností, paláců a muzeí, které odrážejí jeho bohatou historii a kulturu. Mezi nejvýznamnější památky patří stará a nová pevnost, Achilleion (palác císařovny Sissi), Liston (elegantní promenáda s kavárnami a obchody), Esplanade (největší náměstí v Řecku), kostel sv. Spiridona (ochránce ostrova) a muzeum asijského umění (jediné svého druhu v Řecku).

Paleokastritsa: jedno z nejmalebnějších a nejoblíbenějších letovisek na Korfu. Je známé svými šesti zátokami s křišťálově čistou vodou, zelenými kopci a skalnatými útesy. Zde se nachází také klášter Panagia Theotokos z 13. století, který nabízí nádherný výhled na moře a okolí. Paleokastritsa je také skvělým místem pro potápění, plavbu na lodi nebo půjčení kajaku.

Sidari: další populární letovisko na severu ostrova. Je proslulé svou pláží s písečnými dunami a skalními útvary, které vytvářejí přírodní bazény a kanály. Zde se také nachází slavný Canal d’Amour (kanál lásky), který podle legendy splní přání každému, kdo se jím projde.

Kassiopi: malebná rybářská vesnička na severovýchodě ostrova. Je obklopena zelenými horami a má několik krásných pláží s oblázky a štěrkem. Zde se také nachází zřícenina byzantské pevnosti z 13. století, která byla postavena na místě starověkého chrámu Dia. Kassiopi je také známé svou živou atmosférou s mnoha bary, restauracemi a obchody.

Porto Timoni: dvojitá pláž na západním pobřeží ostrova, nedaleko vesnice Afionas. Je to jedno z nejúžasnějších míst na Korfu, kde se setkávají dvě moře: Jónské a Adriatické. Pláže jsou odděleny úzkým pruhem země a jsou obklopeny strmými skalami a bujnou vegetací. Pláže jsou dostupné pouze pěšky po strmé cestě nebo lodí.

Kavos: nejrušnější a nejhlučnější letovisko na jihu ostrova. Je oblíbené hlavně mezi mladými lidmi, kteří hledají zábavu a noční život. Kavos má dlouhou písčitou pláž s mnoha bary, kluby a restauracemi podél pobřeží. Kavos je také dobrým výchozím bodem pro výlety na nedaleké ostrůvky Paxos a Antipaxos.

Angelokastro: impozantní pevnost na vrcholu kopce nad vesnicí Krini na západě ostrova. Byla postavena v 13. století Benátčany jako obrana proti Osmanům a pirátům. Z pevnosti je úchvatný výhled na celé pobřeží a moře. Uvnitř pevnosti se nachází také malý kostelík zasvěcený archandělu Michaelovi.

Barbati: klidné a elegantní letovisko na severovýchodě ostrova. Je známé svou dlouhou oblázkovou pláží s tyrkysovou vodou, která je ideální pro plavání a šnorchlování. Barbati je také obklopeno zelenými horami, kde se nachází nejvyšší vrchol ostrova Pantokrator (906 m).

Logas: neobvyklá pláž na severozápadě ostrova, nedaleko vesnice Peroulades. Je to malá písčitá zátoka, která je lemovaná vysokými pískovcovými útesy s různými barvami. Pláž je nejkrásnější při západu slunce, kdy se útesy zbarví do oranžova a červena. Na okraji útesu se také nachází slavný bar 7th Heaven, který nabízí nádherný výhled na moře a nebe.

Acharavi: moderní a živé letovisko na severu ostrova. Je oblíbené hlavně mezi rodinami s dětmi, protože má dlouhou a širokou písčitou pláž s pozvolným vstupem do moře. Acharavi má také mnoho možností ubytování, stravování a zábavy pro každého. Zde se také nachází zajímavé muzeum folklóru, které ukazuje tradiční život a kulturu Korfu.

Kalami a Kerasia: dvě sousední pláže na severovýchodě ostrova, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na Korfu. Jsou to malé oblázkové zátoky s průzračnou vodou a stinnými olivovníky. Zde se nachází také bývalý dům spisovatele Lawrence Durrella, který žil na Korfu v 30. letech 20. století a napsal zde svůj slavný román Prospero’s Cell.

Pantokrator: nejvyšší hora na Korfu s nadmořskou výškou 906 metrů. Je to populární cíl pro turisty i místní, kteří si chtějí užít nádherné panoramatické výhledy na celý ostrov i sousední Albánii a Itálii. Na vrcholu hory se nachází také malý klášter z 17. století, který je zasvěcen Kristu Pantokratorovi (všemohoucímu).

Chalikounas: jedna z nejdelších a nejdivočejších pláží na Korfu. Je to dlouhý pás písku, který odděluje jezero Korission od Jónského moře. Je to ideální místo pro milovníky přírody a sportu, protože nabízí krásné scenérie, bohatou faunu a flóru a silný vítr pro kite surfing nebo windsurfing.

Issos: další nádherná pláž na jihozápadě ostrova. Je to dlouhá a široká písčitá pláž s dunami a borovicemi. Je to také součástí chráněné oblasti Natura 2000, která je domovem mnoha druhů ptáků a želv. Issos je také známé tím, že zde byly natáčeny některé scény z filmu James Bond: Za službu Jejího Veličenstva.

Glyfada: jedno z nejmodernějších a nejluxusnějších letovisek na Korfu. Je to velká a půvabná pláž s jemným zlatavým pískem a azurovou vodou. Je to ideální místo pro relaxaci a zábavu, protože nabízí mnoho možností ubytování, stravování a zábavy. Glyfada je také oblíbené mezi mladými lidmi, kteří hledají noční život a party.

Gardenos a Megali Lakka: dvě klidné a nedotčené pláže na jihozápadě ostrova. Jsou to dlouhé a široké písčité pláže s křišťálovou vodou a stinnými stromy. Jsou to ideální místa pro ty, kteří hledají soukromí a klid, protože jsou méně navštěvované než jiné pláže na Korfu. Zde si můžete užít přírodu a relaxaci bez rušivých prvků.

Marathias a Agia Varvara: dvě sousední pláže na jihozápadě ostrova. Jsou to dlouhé a úzké písčité pláže s tyrkysovou vodou a dunami. Jsou to také místa s modrou vlajkou, což znamená, že mají vysokou kvalitu vody a služeb. Zde si můžete užít slunce, moře a sporty jako plavání, šnorchlování nebo surfování.

Aqualand Corfu Water Park: jeden z největších a nejlepších aquaparků v Evropě. Nachází se v centru ostrova, nedaleko vesnice Agios Ioannis. Nabízí mnoho atrakcí pro všechny věkové skupiny, jako jsou skluzavky, bazény, řeky, fontány, jacuzzi, dětské hřiště a další. Je to skvělý způsob, jak se osvěžit a pobavit v horkých letních dnech.

Palea Perithia: starobylá vesnice na severu ostrova, pod horou Pantokrator. Je to jedna z nejstarších vesnic na Korfu, která byla založena ve 14. století jako útočiště před piráty. Je to také jedna z nejlépe zachovaných vesnic na Korfu, která má 130 kamenných domů a osm kostelů. Zde si můžete prohlédnout tradiční architekturu a životní styl Korfu.

Achillion: nádherný palác na jihu ostrova, nedaleko vesnice Gastouri. Byl postaven v 19. století pro rakouskou císařovnu Alžbětu (Sissi), která milovala Korfu a Řecko. Palác je inspirován řeckou mytologií a má mnoho soch, obrazů a nábytku z té doby. Z paláce je také úžasný výhled na moře a okolní krajinu.

Klášter Vlacherna: jeden z nejznámějších a nejfotografovanějších symbolů Korfu. Je to malý bílý klášter na malém ostrůvku, který je spojen s pevninou úzkou cestou. Klášter byl postaven v 17. století a je zasvěcen Panně Marii. Zde si můžete prohlédnout klášterní kostel a muzeum a užít si klidnou atmosféru.

Vyhlídka Kaizer’s Throne: jedno z nejlepších míst na Korfu pro obdivování západu slunce. Je to malá plošina na vrcholu kopce nad vesnicí Pelekas na západě ostrova. Byla pojmenována podle německého císaře Viléma II., který sem často chodil obdivovat výhled na moře a nebe. Zde si můžete užít nádherné scenérie a romantické chvíle.

Paxos a Antipaxos: dva malé ostrůvky na jihu Korfu, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Řecku. Jsou to ráje pro milovníky přírody a moře, protože mají nádherné pláže s bílým pískem a smaragdovou vodou, zelené kopce s olivovníky a borovicemi, malebné vesničky s kamennými domy a kostely. Na Paxos se nachází také slavné Modré jeskyně, které jsou plné stalaktitů a stalagmitů. Na Antipaxos se nachází také jedna z nejlepších pláží v Evropě, Voutoumi.

Othoni: nejvzdálenější a nejzápadnější ostrůvek Korfu. Je to malý a klidný ostrov s několika plážemi s křišťálovou vodou, zelenými horami s cypřiši a olivovníky, rybářskými vesničkami s tradičními domy a tavernami. Zde si můžete užít relaxaci a pohodu bez davů turistů. Othoni je také místem, kde podle legendy se zastavila Calypso s Odysseem na jeho cestě domů.

Erikousa: další malý ostrůvek na severu Korfu. Je to ostrov s bohatou historií a kulturou, protože byl místem, kde se usadili první obyvatelé Korfu v 6. století př.n.l. Zde si můžete prohlédnout starověké hrobky, byzantské kostely, benátské pevnosti a muzeum druhé světové války. Erikousa je také ostrov s krásnou přírodou a plážemi s jemným pískem a modrou vodou.

Nejlepší pláže a lokality na bydlení na Korfu

Korfu má nespočet pláží, které uspokojí každý vkus a potřebu. Ať už hledáte písčité nebo oblázkové, klidné nebo rušné, organizované nebo divoké, na Korfu najdete pláž pro sebe. Zde jsou některé z nejlepších pláží na Korfu:

Paleokastritsa: již zmíněná pláž je jednou z nejkrásnějších a nejpopulárnějších na ostrově. Má šest zátok s křišťálovou vodou a skalnatými útesy. Je ideální pro plavání, šnorchlování, potápění a plavbu lodí. Paleokastritsa je také dobrým místem pro bydlení, protože nabízí mnoho možností ubytování, stravování a zábavy.

Agios Gordios: velkolepá pláž na západě ostrova. Je to dlouhá a široká písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře a impozantní skalní útvarou Ortholithi v jejím středu. Je to ideální pláž pro rodiny s dětmi, protože má mnoho služeb a aktivit. Agios Gordios je také skvělým místem pro bydlení, protože má mnoho možností ubytování, stravování a zábavy.

Glyfada: již zmíněná pláž je jednou z nejmodernějších a nejluxusnějších na ostrově. Je to velká a půvabná pláž s jemným zlatavým pískem a azurovou vodou. Je to ideální pláž pro relaxaci a zábavu, protože nabízí mnoho možností ubytování, stravování a zábavy. Glyfada je také oblíbené mezi mladými lidmi, kteří hledají noční život a party.

Sidari: již zmíněná pláž je jednou z nejzajímavějších a nejzábavnějších na ostrově. Je to dlouhá písčitá pláž s dunami a skalními útvary, které vytvářejí přírodní bazény a kanály. Je to ideální pláž pro dobrodruhy a romantiky, protože nabízí mnoho možností pro objevování a splnění přání. Sidari je také dobrým místem pro bydlení, protože nabízí mnoho možností ubytování, stravování a zábavy.

Issos: již zmíněná pláž je jednou z nejdelších a nejdivočejších na ostrově. Je to dlouhý pás písku, který odděluje jezero Korission od Jónského moře. Je to ideální místo pro milovníky přírody a sportu, protože nabízí krásné scenérie, bohatou faunu a flóru a silný vítr pro kite surfing nebo windsurfing. Issos je také dobrým místem pro bydlení, protože nabízí několik možností ubytování v blízkosti pláže.

Místní ekonomika a zemědělství na Korfu

Korfu je ostrov, který má rozvinutou a rozmanitou ekonomiku, která se opírá o několik sektorů. Hlavním zdrojem příjmů je turismus, který přináší miliony návštěvníků každý rok a poskytuje pracovní příležitosti pro mnoho místních obyvatel. Turismus také podporuje další služby, jako jsou doprava, ubytování, stravování, zábava a kultura.

Dalším důležitým sektorem je zemědělství, které je tradiční a charakteristickou činností na ostrově. Korfu má úrodnou půdu a vlhké klima, které umožňuje pěstování různých plodin, jako jsou obiloviny, zelenina, ovoce, byliny a květiny. Mezi nejznámější produkty patří víno, med, marmeláda, sýr a citrusy.

Nejvýznamnějším zemědělským produktem je však olivový olej, který je považován za jeden z nejlepších v Řecku a v Evropě. Korfu má více než 4 miliony olivovníků, které pokrývají téměř polovinu ostrova. Většina olivovníků patří k odrůdě lianolia, která je původní pro Korfu a dává oleji jemnou chuť a vysoký obsah antioxidantů.

Mezi nejprestižnější značky olivového oleje patří The Governor, kterou produkuje rodina Dafnis ve vesnici Agios Mattheos na jihozápadě ostrova. Rodina Dafnis pečlivě pečuje o staleté olivovníky a vyrábí olivový olej prémiové kvality v rodinném mlýnu. Olej The Governor se vyznačuje vysokým obsahem fenolických látek, které mají prokázané pozitivní zdravotní účinky. Olej The Governor byl také oceněn mnoha mezinárodními cenami pro svou kvalitu a chuť.

Nejlepší místní jídla a restaurace na Korfu

Korfu má bohatou a pestrou gastronomii, která je ovlivněna různými kulturami, které zde působily. Na Korfu si můžete vychutnat tradiční řecká jídla, jako jsou moussaka, souvlaki, gyros nebo řecký salát, ale také speciální pokrmy typické pro ostrov, jako jsou pastitsada (hovězí maso s rajskou omáčkou a těstovinami), sofrito (telecí maso s bílým vínem a petrželkou), bourdeto (rybí polévka s rajčaty a paprikou) nebo mandolato (nougat s medem a ořechy). Na Korfu si také můžete pochutnat na čerstvých rybách a mořských plodech, které jsou servírovány v mnoha tavernách a restauracích podél pobřeží. Zde jsou některé z nejlepších restaurací na Korfu:

Rex: jedna z nejstarších a nejprestižnějších restaurací na Korfu. Nachází se v centru města Kerkyra a nabízí vynikající řeckou a mezinárodní kuchyni v elegantním a historickém prostředí. Rex je také známý svou bohatou vinotékou a profesionálním servisem.

Bakalogatos: jedna z nejautentičtějších a nejvíce oblíbených tavern na Korfu. Nachází se ve vesnici Agios Mattheos na jihozápadě ostrova a nabízí tradiční místní jídla z čerstvých a lokálních surovin. Bakalogatos je také známý svou přátelskou atmosférou a nízkými cenami.

Taverna Tripa: jedna z nejstarších a nejslavnějších taveren na Korfu. Nachází se ve vesnici Kinopiastes na jihu ostrova a nabízí vynikající řeckou kuchyni s domácím chlebem, sýrem, masem a zeleninou. Taverna Tripa je také známá svou živou hudbou a tancem, které probíhají každý večer.

Etrusco: jedna z nejlepších a nejluxusnějších restaurací na Korfu. Nachází se v letovisku Kato Korakiana na severovýchodě ostrova a nabízí moderní řeckou kuchyni s kreativním a sofistikovaným twistem. Etrusco je také známý svým michelinským šéfkuchařem Ettore Botrini, který je považován za jednoho z nejlepších kuchařů v Řecku.

Avli: jedna z nejútulnějších a nejromantičtějších restaurací na Korfu. Nachází se v letovisku Benitses na jihu ostrova a nabízí skvělou řeckou kuchyni s mediteránním nádechem. Avli je také známý svým krásným zahradním dvorem, který je plný květin a světel.

Láká vás Korfu?

Korfu je ostrov, který má vše, co si můžete přát pro dokonalou dovolenou. Má nádhernou přírodou, bohatou historií, pestrým jídlem a zábavou. Je to ostrov, který vás okouzlí svou krásou a kulturou. Nebudete se tu nudit a hned tak vás neomrzí a vždy vás překvapí. Korfu je ostrov, který si zamilujete a budete se chtít vrátit znovu a znovu.

Pokud jste tedy hledali ideální destinaci pro vaši příští dovolenou, neváhejte a vydejte se na Korfu. Uvidíte, že to bude nezapomenutelný zážitek, který si budete pamatovat celý život.

Booking.com