Filadelfie: Město, kde se zrodila americká ústava

Filadelfie (Pensylvánie - USA)
Filadelfie (Pensylvánie - USA)

Známe to hlavně z amerických dějepisných knih a rockových balad, ale Filadelfie je mnohem víc než pouhý název města. Toto fascinující americké město leží v jihovýchodní Pensylvánii, na východním pobřeží Spojených států. S jeho bohatou historií, kulturními atrakcemi a skvělým jídlem je Filadelfie město, které si nenecháte ujít při plánování cesty do USA.

Hluboké kořeny historie Filadelfie

Filadelfie, často označovaná jako "Město bratrské lásky", má historii, která se významně podílí na tvorbě dnešního amerického národa. Svůj název získala od svého zakladatele, Williama Penna, když ho v roce 1682 založil jako útočiště pro jeho náboženské skupiny Kvakerů. Název Filadelfie v překladu z řečtiny znamená „bratrská láska“, odrážející Pennovu touhu vytvořit místo, kde budou mít všechny náboženství svobodu a toleranci.

V roce 1776 se Filadelfie stala dějištěm jedné z nejvýznamnějších událostí v americké historii. Byla to právě tady, v budově známé jako Nezávislý sál, kde delegáti ze třinácti kolonií podepsali Deklaraci nezávislosti. Tím byl oficiálně zahájen boj za svobodu a nezávislost na britské koruně.

O pouhých jedenáct let později, v roce 1787, se delegáti znovu sešli ve Filadelfii, tentokrát aby napsali a podepsali Ústavu Spojených států. Tento dokument, který stanovil základy americké vlády a právního systému, je považován za jeden z nejdůležitějších v historii lidstva.

Během 19. století se Filadelfie rozvinula v průmyslové centrum, kdy se stal domovem pro řadu významných inovací a vývojů. To zahrnovalo významné pokroky v technologii, vývoj ENIAC (jednoho z prvních elektronických počítačů) a založení jedné z prvních veřejných knihoven ve Spojených státech.

Ve 20. století Filadelfie pokračovala v rozvoji jako kulturní a ekonomické centrum, přičemž hrála klíčovou roli ve vývoji rock 'n' rollu a hip-hopu, stejně jako v rozvoji moderní architektury a umění.

Historie Filadelfie je bohatá a komplexní, stejně jako město samotné. Každá ulice, budova a památník má svůj vlastní příběh, který čeká na to, aby byl objeven. Bez ohledu na to, zda jste milovníkem historie nebo jen návštěvníkem hledajícím pochopení pro dnešní Ameriku, Filadelfie je město, které nabízí hluboké a fascinující pohledy do minulosti této velké země.

Turistické atrakce ve Filadelfii

Filadelfie je město, které pulzuje kulturou, uměním, historií a dokonce i přírodou. Zde je několik míst, která by měli turisté navštívit, aby si užili vše, co toto město nabízí.

Národní historický park nezávislosti

Jako první bychom měli začít s tím nejvýznamnějším, Národním historickým parkem nezávislosti. Toto je místo, kde stojí Liberty Bell a Nezávislý sál, kde byla podepsána Deklarace nezávislosti a americká Ústava. Liberty Bell, ikonický symbol americké nezávislosti, je jedním z nejfotografovanějších míst Filadelfie.

Filadelfské muzeum umění

Filadelfské muzeum umění je světově proslulé svou ohromující sbírkou více než 240 000 děl umění. Jeho kolekce zahrnuje evropské malířství, asijské umění, soudobé umění a mnoho dalšího. Muzeum je také známé svými ikonickými schody, které jsou slavné díky scéně běhu ve filmu "Rocky". Návštěvníci si často dělají fotografie na vrcholu těchto schodů s pěstí vztyčenou do vzduchu jako pocta tomuto filmu.

Franklinův institut

Pokud máte zájem o vědu a technologii, Franklinův institut je pro vás ideální zastávkou. Jako nejstarší centrum vědy a technologie v zemi, je tento muzejní komplex pojmenován po Benjaminu Franklinovi a nabízí mnoho interaktivních výstav, které vás zavedou do světa fyziky, biologie, chemie a mnoho dalšího.

Philadelphská zoologická zahrada a Longwood Gardens

Pro milovníky přírody nabízí Philadelphská zoologická zahrada nádherný výlet. Jako první zoologická zahrada v USA, tato instituce hostí několik set druhů zvířat a nabízí jedinečné zážitky, jako je například let balonem. Longwood Gardens na druhé straně je jeden z nejlepších botanických sadů na světě, nabízející překrásnou sbírku rostlin a květin ve svých rozlehlých zahradách.

Reading Terminal Market

A konečně, pro ty, kteří hledají autentický místní zážitek, je tu Reading Terminal Market. Tento trh je jedním z nejstarších veřejných tržišť v USA a nabízí mnoho stánků s jídlem a nápoji, kde si můžete vychutnat místní speciality, jako je například philadelphský cheesesteak.

Bez ohledu na to, jaké jsou vaše zájmy, Filadelfie má něco pro každého. Je to město plné historie, kultury, umění a zábavy, a je určitě stojí za to být na vašem seznamu míst k návštěvě.

Ubytování ve Filadelfii

Luxusní ubytování

Jestliže hledáte ubytování na nejvyšší úrovni, Filadelfie má řadu luxusních hotelů, které nabízí prvotřídní služby a jedinečné zážitky. Patří sem například hotel The Rittenhouse, který se nachází na náměstí Rittenhouse Square, jednom z nejhezčích míst ve městě. Tento hotel nabízí luxusní pokoje a suity, vynikající stravování, luxusní lázeňské služby a nádherný výhled na město.

Jinou luxusní možností je Four Seasons Hotel Philadelphia at Comcast Center, který se nachází ve třetí nejvyšší budově ve Filadelfii a nabízí nádherný výhled na městský horizont. Hotel je proslulý svými vynikajícími službmi, prostornými pokoji a prvotřídními restauracemi.

Stylové ubytování s nádechem historie

Pokud máte rádi historii a chcete se ubytovat v místě s historickým nádechem, měli byste zvážit The Bellevue Hotel. Tento hotel je umístěn v nádherné historické budově a nabízí elegantní ubytování s původními architektonickými prvky a luxusním zařízením. Bellevue je také známý jako "The Grand Dame of Broad Street" a je zapsán v National Register of Historic Places.

Hotel Morris House je další skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zažít kousek historie. Tento hotel se nachází v budově z roku 1787 a jeho nádherná zahrada a stylové interiéry poskytují autentický zážitek z doby koloniální Ameriky.

Solidní low-cost ubytování pro cestovatele s malým budgetem

Pokud cestujete s omezeným rozpočtem, nezoufejte. Filadelfie nabízí řadu cenově dostupných možností ubytování. Hostel Apple Hostels of Philadelphia je populární volbou pro mladé cestovatele a nabízí čisté, pohodlné ubytování s přátelským personálem a sociální atmosférou.

Pokud preferujete soukromí hotelového pokoje, zvažte Alexander Inn, který je známý svými čistými a komfortními pokoji, přátelským personálem a skvělou polohou v centru města.

Další cenově dostupnou možností je hotel Penn's View Hotel, který nabízí pohodlné a čisté pokoje s historickým šarmem a se nachází blízko mnoha hlavních turistických atrakcí.

Filadelfie je ráj pro milovníky jídla a pití

Filadelfie je město s bohatou kulinární scénou, která představuje směsice místních specialit, inovativních restaurací a rozmanité etnické kuchyně. Bez ohledu na to, jestli hledáte tradiční americké jídlo, gurmánský zážitek nebo chcete ochutnat speciality z celého světa, ve Filadelfii najdete to pravé.

Místní speciality

Pokud se chcete ponořit do místní kuchyně, nemůžete si nechat ujít filadelfský cheesesteak. Toto je sendvič s tenkými plátky hovězího masa a roztaveným sýrem, často podávaný s cibulí a paprikou. Nejznámější místa, kde tento sendvič získáte, jsou Pat's King of Steaks a Geno's Steaks.

Další místní specialitou je hoagie, což je sendvič plněný masem, sýrem, zeleninou a omáčkou. Hoagie je tak populární, že byl jmenován oficiálním sendvičem Filadelfie.

Restaurace

Pokud hledáte více rafinovaný kulinářský zážitek, Filadelfie má několik vysoce hodnocených restaurací. Zahajte třeba v restauraci *Zahav*, která nabízí moderní izraelskou kuchyni. Nebo navštivte *Vedge*, která je jednou z nejlepších vegetariánských restaurací v zemi.

Restaurace *Vernick Food & Drink* je jiný skvělý příklad filadelfské gurmánské scény, nabízející menu inspirované americkou a mezinárodní kuchyní.

Etnická kuchyně

Filadelfie je také domovem rozmanité etnické kuchyně. Městská čtvrť Chinatown je známá svými autentickými čínskými restauracemi, zatímco čtvrť South Philadelphia je domovem mnoha vynikajících italských restaurací a trhů.

Pití

Pokud jde o pití, Filadelfie je známá svou rostoucí scénou craftových pivovarů. Některé z nejlepších místních pivovarů zahrnují Yards Brewing Company, Philadelphia Brewing Company a Evil Genius Beer Company.

Pro milovníky koktejlů je zde řada vysoce hodnocených barů, včetně *The Franklin Bar* a *Hop Sing Laundromat*, které nabízejí inovativní a dobře promyšlené koktejly.

A konečně, pro ty, kteří preferují víno, Filadelfie nabízí několik vináren a vinných barů, včetně *Tria* a *Jet Wine Bar*.

Jídlo a pití ve Filadelfii je zážitkem, který stojí za to prozkoumat. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše preference, ve Filadelfii najdete něco, co vás potěší.

Další zajímavosti v okolí

Jestliže máte více času, existuje mnoho zajímavých míst k návštěvě v okolí Filadelfie. Pokud máte rádi historii, navštivte Gettysburg, místo nejkrvavější bitvy americké občanské války. Pro fanoušky sportu je tu stadión Philadelphia Eagles. A pokud chcete strávit den na pláži, Atlantic City je jen krátkou jízdu daleko.

Ať už hledáte historii, kulturu nebo gastronomii, Filadelfie má pro každého něco. Tak co na to říkáte, není na čase začít plánovat svůj výlet do "Města bratrské lásky"?

Booking.com