Litochoro - ve stínu Olympu

Litochoro (Řecko)
Litochoro (Řecko)

Na hoře Olymp podle starých řeckých bájí a pověstí sídlili řečtí bohové. Místo bylo odnepaměti opředeno legendami. Olymp je nejvyšší horský masiv Řecka a roku 1937 se stal první řeckým národním parkem. Nachází se tady na 1700 druhů rostlin, některé z nich jsou také endemické.

Nejvyšším vrcholem pohoří Olympu je Mytikas s výškou 2918 metrů. První lidé, dva švýcarští a jeden řecký horolezec, vystoupili na tento nejvyšší vrchol pohoří až roku 1913.

Litochoro (Řecko)

Litochoro je malé lázeňské městečko v podhůří Olympu. Dříve se tady léčívala tuberkulóza, ale městečko se opět pokouší o vzestup zdejšího lázeňství. Litochoro se především proslavilo jako horolezecká základna pro výstupy na Olymp.

Litochoro však není také daleko od pobřeží Egejského moře, kousek od odbočky z dálnice se na pobřeží nachází několik kempů. Mají většinou dobré zázemí a kamenitý kousek pláže. Je však i na nich znát úbytek návštěvníků, protože některé z nich byly zavřené.

Litochoro (Řecko)

Pro výstup na Olymp existuje několik tras, nejčastěji se začíná z osady Prionia, asi 18 kilometrů od Litochora. Je tady parkoviště, ale žádná pravidelná doprava sem nejezdí. Musíte buď vlastním autem, taxíkem nebo pěšky. Výstup zabere dva dny, je nutno cestou přespat v některé z horských chat. Před cestou je nutno dobře zvážit své síly a vybavení, protože je přece jen masiv, který už si nějaké ty životy vyžádal. Nejlepším obdobím je léto, ale i tak budete potřebovat teplé oblečení.

Litochoro (Řecko)

My jsme výstup na Olymp neměli v plánu a nebyli jsme na něj ani vybaveni, takže si ho necháváme na někdy jindy. Vypravili jsme se ale alespoň podívat k Prionii a musíme potvrdit, že příroda tady rozdávala nádhernou krajinu plnými hrstmi.

Booking.com