Nafplio - v benátském stylu

Nafplio (Řecko)
Nafplio (Řecko)

Z Korinthu poputujeme dále do vnitrozemí Peloponéského poloostrova a zastavíme se v malebném městečku Nafplio. Najdete ho v Argolském zálivu. Elegantní Nafplio patří k nejkrásnějším řeckým městům. Při procházce městem objevíte v uličkách a malých náměstích mnoho krásných starých domů ve stylu Benátek a klasicistních vil. Vzhled starobylého města podtrhuje několik mešit.

Nafplio (neboli Navplio) bylo prvním hlavním městem novodobého Řeckého státu. Když byl roku 1827 zvolen první prezident nově založeného nezávislého státu, bylo za hlavní město vybráno právě Nafplio. Již roku 1834 hlavní město přesídlilo do Athén, ale statut bývalého hlavního města už Nafpliu zůstane.

Nafplio (Řecko)

Na Nafplio dohlížejí celkem tři pevnosti. Tolik pevností jen podtrhuje strategický význam města, které bylo významným přístavem již v starověku. Shora shlíží na Nafplio pevnost Palamidi. Nachází se na skále o výšce 216 metrů. K pevnosti je to z města 3.5 kilometru serpentinami do kopce, ale za namáhavý výstup se vám odmění pěkný výhled na město a celý záliv. Musíte ovšem zaplatit vstupné.

Na jižní straně nábřeží leží ve výšce 85 metrů nad starým městem menší pevnost Akronafplia. Je nejstarší ze všech tří pevností a dnes je z ní luxusní hotel Xenia. Hotel se nachází v nejmladší části pevnosti. Nejstarší částí citadely je byzantská pevnost, která byla vybudována na původní starověkém osídlení. Později ve 13. století přistavěli křižáci tzv. francký hrad a Benátčané na konci 15. století hrad Toron. Pod jeho baštou Grimani můžete vystoupat o schodech k výše položené citadele Palamidi.

Nafplio (Řecko)

Na ostrůvku Burdzi vzdáleném asi půl kilometru od pevniny se nachází malá pevnůstka stejného jména. Pochází z 15. století a do roku 1930 tady bydlel místní kat. K pevnosti se dostanete malými čluny z nábřežního přístaviště.

Podle legendy město založil syn boha moře Poseidona Nauplios. Od 7. století př.n.l. zde byl přístav města Argos. Za Byzance došlo k opětovnéu osídlení a obnově opevnění. Ve 13. století bylo město dobyto křižáky a od 14. století patřilo Benátčanům, kteří zde vybudovali mohutná opevnění dnešních pevností. Turkům pak patřilo Nafplio až do roku 1822, kdy se dostalo dorukou řeckých bojovníků za nezávislost Řecka.

Asi 4 kilometry od města se nacházejí ruiny hradu Tíryns. Mohutné hradby zřícenin hradu nemůžete při cestě do Nauplia přehlédnout. Tírynské hradby byly ještě mocnější než slavné hradby Mykén a na rozdíl od kterých se ty zdejší dochovaly daleko lépe. Jsou silné místy až 20 metrů a jejich průměrná výška je odhadována také na 20 metrů.

Nafplio je příjemným zastavením při cestě po zajímavostech Peloponéského poloostrova. Můžete si tady odpočinout při příjemných procházkám po nábřeží a vyrážet na výlety po okolních památkách. Kromě Tírynsu se v blízkosti města nachází amfiteátr Epidauros a pozůstatky starověkých Mykén.

Booking.com