Pafos - starobylé kyperské město zapsané v UNESCO

Pafos (Kypr)
Pafos (Kypr)

Čtyřicetitisícové kyperské město Pafos je slavné hlavně díky antickým legendám. Podle pověsti se zde totiž narodila (prý doslova a do písmene z mořské pěny) bohyně lásky Afrodíté. Ta zde měla i svůj chrám, který už dvanáct století př. n. l. vystavěli mykénští osadníci. A právě z antického období zde najdete zajímavých lokalit víc než dost, pojďme si je společně trochu projít.

Nejprve, podle čeho dostal Pafos název? Jistý mladík Pafos byl totiž synem bájného Pygmaliona a nechal údajně založit město, které pojmenoval po sobě – toto město mělo nést památku bohyně Afrodité, která byla jeho ochránkyní.

Ve druhém století zde byl zbudován Odeon, který pobral více než 1200 diváků a jehož rozvaliny si dnes můžete prohlédnout, spolu s dalšími stavbami v oblasti Nea Pafos. Turisty ale lákají i takzvané Pafoské mozaiky, královské hrobky, katakomby prvních křesťanů nebo pěkný přístav, který měla za úkol hlídat benátská pevnost. Není asi vůbec žádným překvapením, že Pafos je také pod ochranou UNESCO. Jen je škoda, že z někdejší antické krásy tu už moc nezůstalo…

Zajímavé bude určitě navštívit i místní Archeologické muzeum, které dokumentuje vývoj ostrova doslova od neolitu až po konec osmnáctého století. Mince, sošky, nejrůznější keramika a tak dále, zkrátka vše, na co si v souvislosti s historií středomoří vzpomenete. Kromě archeo muzea je tu ale i muzeum věnované etnografii a další, kde se poodhaluje rouška tajemna nad Byzantským obdobím, jež zanechalo na Kypru mnoho zajímavých odkazů.

Pokud nejste milovníci historie a starých památek, tak nezoufejte. Pafos je dnes především turistické letovisko se vším, co k tomu patří. Pláže, promenáda okolo pobřeží, příjemné restaurace, bary, velký výběr hotelů nebo apartmánů. Najdou zde zábavu jak milovníci klidného odpočinku, tak vyznavači aktivní dovolené.

V okolí Pafosu se nabízí i možnost prohlídky majáku, takzvané „Afroditiny skály“, která je od centra města vzdálena hned několik kilometrů a k procházce láká ostatně i několik okolních vesniček, kde se běh času skoro až zastavil. 60 kilometrů odtud je pak i Limasol, ale to už je spíš na cestu autobusem…

Booking.com