Prodavačka na tržišti (Guatemala)
Prodavačka na tržišti (Guatemala)

Země mayských památek, indiánů, hor, sopek a džungle. Guatemala byla kdysi jedno z hlavních center mayské civilizace. Právě za památkami na tuto kulturu, za pyramidami starých mayských měst, sem dnes míří většina návštěvníků. V oblasti turistiky země ale stojí tak trochu ve stínu svého většího souseda Mexika, především kvůli občanské válce, která skončila teprve před pár lety. Je však bezesporu jednou z nejzajímavějších zemí Středí Ameriky.

Hlavní a nejvýznamnější turistickou atrakcí je impozantní Tikal, rozsáhlý komplex působivých ruin mayského města ztraceného v džungli. Je však také poměrně daleko od hlavního města a pro masovou turistiku trochu hůře přístupný v Yucatánské džungli. Přesto je to nejnavštěvovanější místo v zemi. Výchozím místem pro návštěvu Tikalu je městečko Flores ležící na ostrově v jezeře El Petén.

Mayský svět zahrnoval dnešní Guatemalu, Belize a jižní Mexiko. Dnes se této oblasti říká „La Ruta Maya“. Tato největší starověká civilizace Amerického kontinentu po sobě zanechala jedinečné dědictví. Jméno posvátného ptáka Mayů je dokonce názvem guatemalské měny quetzal. Kromě Tikalu je zde i několik dalších menších mayských nalezišť. Mnoho památek ještě možná leží zapomenuto v džungli. V objevených městech ještě nebyly rozluštěny všechny nápisy, takže ještě mnohé čeká na objasnění.

Tikal (Guatemala)

Guatemala se kromě mayského dědictví může pochlubit nádhernou přírodou. Je tady překrásná a zatím nezničená džungle. Nachází se zde mnoho sopek, z nichž většina jsou aktivní vulkány. Nejpůsobivější formace tří sopek je kolem působivého jezera Lago de Atitlán. Příjemné městečko Panajachel ležící na jeho břehu je povětšinou plné turistů.

Z Karibiku má země jen malinký kousek pobřeží, mnohem delší pobřeží má Guatemala v Pacifiku. Nedaleko pacifického pobřeží se nachází většina navštěvovaných míst.

Antigua (Guatemala)

Místním domorodým obyvatelům se říká „indigos“ a na venkově se setkáte s jejich kroji a tradiční kulturou. Tradiční trhy můžete vidět hlavně v horských oblastech. Oblíbenými horskými lokalitami navštěvovanými turisty jsou Chichicastenango a Quetzalenango.

V Guatemale najdeme také památky koloniální architektury. Nejkrásnějším příkladem je Antigua, nejpěknější koloniální město Střední Ameriky. Toto někdejší hlavní město země je dnes zapsané na seznamu UNESCO. Samozřejmě za návštěvu stojí i hlavní město země – Gutamala City.

My jsme navštívili Guatemalu jen poměrně krátce během průjezdu z Belize do jižního Mexika. Přesto však v nás zanechala silný dojem a tak doufám, že se sem jednou vrátíme.

Booking.com