Nepál nejsou jen zasněžené hory, ale také buddhistické svatyně

Himáláj (Nepál)
Himáláj (Nepál)

Pro mnohé z vás je nejspíše zemí dalekou, neprozkoumanou a možná i divokou. V mnoha případech je to tak, můžete zde vidět volně pobíhat slony a nosorožce, ale také tygry. Dále zde můžete zdolat osm z deseti nejvyšších hor světa, jednou z nich je samozřejmě i Mount Everest se svou výškou osm tisíc osm set čtyřicet osm metrů nad mořem. Nepál si také zachovává mnoho oblastí, kam se vlastně cizinec ani nedostane. Většina obyvatelstva se zde hlásí k hinduismu, menší část pak vyznává buddhismus. Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Nepálu, neočekávejte ale příliš velký luxus, země patří mezi nejchudší na světě, zhruba polovina obyvatel zde žije pod hranicí chudoby.

Kam se vydat, když milujete horské oblasti? Možností je skutečně spoustu…

Při návštěvě této malebné horské země byste rozhodně neměli vynechat hlavní město Nepálu Káthmándú, v jehož samém srdci lze najít historické centrum. Základ tvoří náměstí Durbar Square, kde můžete obdivovat palác Mahu Devalu, královský palác Hanumán Dhóka, zahrnující tančící nádvoří Nasal Čók, a mnoho jiného. Káthmándú je ve skutečnosti rovněž celým údolím, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Pokud byste si chtěli toto údolí důkladněji projít, můžete navštívit také města Pátan a Bhaktapur. V obou městech lze navštívit mnoho chrámů, v Pátanu rozhodně nezapomeňte nahlédnout do buddhistického Zlatého chrámu z dvanáctého století. Ten je jednou z nejvýznamnějších památek Nepálu…

Ve vzdálenosti tří kilometrů od Káthmándú jistě oceníte také chrám, který je nejslavnějším a zároveň nejvýznamnějším buddhistickým chrámem – Swayambhunath neboli Opičí chrám, ke kterému se dostanete po přesně 365 schodech. Chrám působí velmi magicky, za jeho jménem ale není třeba hledat nic nadpřirozeného, v okolí chrámu se vyskytuje velmi mnoho opic. Rovněž si zde jistě vyhlídnete i tradiční oblečení z Nepálu. Pozor, nepleťte si tradiční oblečení s kopiemi značkových kousků, které zde někteří prodávají až podezřele levně. Nepálské oblečení ale jistě poznáte již od pohledu, většinou ho tvoří vyšívané látky, červené a modré, ale také mnoho zlatých a blýskavých doplňků. Dámské oblečení, sestávající ze zúžených kalhot a halenky, se nazývá kurta suruwal.

Velmi důležitým místem, zejména pro místní, je Lumbiní. Zde se údajně narodil princ, který se stal později Buddhou. Hlavní atrakcí zde je chrám královny Máji, Buddhovy matky, nebo spíš jeho pozůstatky. Celkově zde mnoho památek nezbylo, nyní zde můžete obdivovat ještě Ašokův sloup či Pagodu světového míru, místní se ale snaží z Lumbiní udělat obrovský Buddhistický komplex, a tak už zde vyrostla ne jedna nová buddhistická svatyně.

Hurá do hor, ale také navštivte národní park, kde žijí vzácné kočkovité šelmy

Nejčastějším turistickým cílem Nepálu ale samozřejmě bývají Himaláje, které lákají nejen milovníky vysokohorské turistiky. Většinu hor, včetně Mount Everestu, pojímá národní park Sagarmatha zapsaný mimo jiné i na seznamu UNESCO. Pokud vás neláká výstup na nejvyšší hory, a přesto jste dobrodruhem, tento park stojí za návštěvu, žijí zde sněžní leopardi, černí medvědi nebo dokonce i modré ovce. Dalším oblíbeným cílem turistů v Himalájích je masiv Annapurna, který je dlouhý přes padesát kilometrů. Na nejvyšší vrch Annapurna I. se jde horským průsmykem, kde můžete vidět mnoho malých vesniček a poznat tak život místních.

Pokud byste chtěli navštívit národní park a podívat se na místní zvířata, nemusíte jen přímo do Himalájí. Krásnou podívanou a mnoho zábavy nabízí také nejstarší národní park Nepálu Chitwan – rovněž zapsaný na seznamu UNESCO. Park nabízí mnoho možností, jak strávit čas, můžete se vydat na túru, ale také projet se na slonech či v džípech. Pokud se vám park opravdu zalíbí, je možné i zůstat v parku po několik dní, díky turistickým chatám, které jsou zde vystavěné. Samozřejmě zde žijí tygři indičtí, těch se ale tolik bát nemusíte, nejsou příliš společenští, a tak je nejspíš ani neuvidíte. Možná snad jen z opravdu bezpečné vzdálenosti.

Rady na cestu – aneb co všechno raději nezapomenout přibalit

Pro vstup do Nepálu budete potřebovat vízum a pas, který bude platný ještě minimálně půl roku po návratu zpět do České republiky. Při převodu peněz získáte za jednu naši korunu okolo pěti nepálských rupií. Před odjezdem se nechte naočkovat nejlépe proti žluté zimnici, hepatitidě A, nebo břišnímu tyfu, doporučuje se rovněž očkování proti vzteklině, tetanu a malárii.

Co se týče stravy, připravte se zejména na brambory a rýži, popřípadě luštěniny a obvykle i nějakou zeleninu. Maso se zde příliš nekonzumuje. Vodu pijte raději balenou a rozhodně nezapomeňte ochutnat místní pivo Everest Beer, které se prodává v ne zrovna příliš typickém obsahu (alespoň pro našince) 650 ml.

Booking.com