Náměstí Jamaa el-Fna v Marrákeši

Náměstí a tržiště Jamaa el-Fna v Marrákeši (Maroko)
Náměstí a tržiště Jamaa el-Fna v Marrákeši (Maroko)

Jemaa el-Fna, to je místo, které nemůže vynechat nikdo, kdo zamíří do marockého města Marrákeš. Jedná se o obrovské čtvercové náměstí ve staroměstské zástavbě, které je do dnešních dnů hlavním náměstím Marakéše a které slouží dodnes především jako tržiště.

Historie tohoto tržního místa se datuje už do let, kdy bylo založeno celé město, teda do konce jedenáctého století. V přiléhajícím okolí náměstí se nachází všechny důležité body města. Zejména stojí za zmínku nádherná mešita Koutoubia Mosque, jejíž věžový minaret je jasně viditelný ze širokého okolí. Dále se tu nachází i královský palác Palais el Baldii, nemocnice. Za zmínku ještě stojí překrásné zahrady Menara Gardens plné růží i jiných prvků flóry, ale ty jsou již od náměstí dál. Marrákeš je jedním ze čtyř marockých královských měst, a tak o zajímavou historickou architekturu tu opravdu není nouze.

Během dne tu najdete obchodníky s nejrůznějšími druhy zboží, od vody, přes pomerančový džus a kožené tašky, až po prodejce živých zvířat, nejčastěji opic, nebo dokonce uspavače hadů. ta pravá zábava ale začíná až po setmění, kdy se ochladí a na náměstí dorazí více lidí a zaplní se tajemnějšími existencemi. Dětští tanečníci, vypravěči příběhů, kouzelníci, nebo vyznavači tradiční medicíny. V tuto dobu tu také najdete nejvíce prodejců jídla. Výhodou je, že na náměstí nepoznáte žádnou autobusovou ani automobilovou dopravu, protože na začátku nového tisíciletí byla motorová vozidla z náměstí trvale vykázána. Taxíky popojíždějí jen po okraji náměstí.

Tohle tradiční místo se v minulosti několikrát stalo terčem zájmu filmařů i různých jiných umělců. Objevilo se například v jednom filmu Alfreda Hitchcocka, ale také v hudebním DVD Jimmyho Page a Roberta Planta, zakladatelů skupiny Led Zeppelin. Trochu temnější stránkou věci je, že pod náměstím se nachází policejní zadržovací cela, hojně užívaná pro uvěznění politických aktivistů a jiných demonstrantů.

Booking.com