Skanzen lidových domků Rymice na Kroměřížsku

Skanzen lidových domků v obci Rymice na Kroměřížsku (Česká republika)
Skanzen lidových domků v obci Rymice na Kroměřížsku (Česká republika)

Jaké by to bylo cestovat strojem času a podívat se někam do devatenáctého století, abychom zjistili něco o tehdejším životním stylu? Vlastně, nikam nemusíme a spoléhat se na vědu, že něčeho takového budeme brzy schopni, se bohužel nedá – ale skanzen v Rymicích už je tu s námi pár desetiletí a působí stále velmi živým dojmem. Chcete si připadat opravdu jako v nějaké pohádce? Typická ukázka hanáckého venkova v celé jeho kráse je dostupná všem nedaleko Kroměříže

Rymice také připomenou dávnou historii

Zatímco v samotné vísce Rymice najdete sochu svatého Jana Nepomuckého, historickou tvrz z renesanční éry a pár dalších zajímavostí – skanzen lidových domů zdobí třeba větrný mlýn, který se svého času stavěl podle nizozemského vzoru. Stačí odebrat nebo přidat plachtu a regulovat si rychlost, velmi jednoduše. Domy a domky postavené tradiční technologií bez použití čehokoliv moderního, dominují tu slaměné došky a omítka z hlíny, na střeše kovárny je použitá štípaná břidlice, to proto, aby ve vsi nedošlo k požáru – právě tak byli naši předkové v minulých staletích důmyslní, protože vlastně stačila nepatrná jiskra a oheň už pak šlo uhasit jen s mimořádnými obtížemi, pokud už rovnou celá víska nelehla popelem!

Co dalšího zajímavého v Rymicích najdeme? Kovářská dílna není jedinou ukázkou dávných řemesel, podívat se můžeme nakrátko i do stavení venkovského sedláře, což bylo dříve také poměrně výnosné povolání, vždyť koně měla doma nejen bohatá šlechta. Klasická hanácká světnice také nesmí chybět, stejně jako hospodářské místnosti, ve kterých uvidíte na vlastní oči, jak se skladovalo obilí, chovala zvířata a tak podobně. Typická kuchyně tehdejších časů byla skromná, ale hodně účelná, využit byl každý metr čtvereční – ostatně, zavítáte-li sem, uvidíte vše sami, ale inspiraci pro moderní obydlí asi nebude vhodné hledati.

Sedmdesátá léta a rekonstrukce vesnických stavení…

Kdy vlastně skanzen v Rymicích vyrostl? Stalo se tak na samém začátku sedmdesátých let v Československu, dnes areál spravuje Muzeum Kroměřížska, které spravuje kromě jiného i hrobku hrabat Dubských ve Zdislavicích. Historická tvrz v Rymicích byla otevřena v roce 2006 a dnes nabídne trojici expozic – jedna je věnovaná větrným mlýnům, další přinese obrázky z dějin Rymic a provede tak elegantně místní historií, třetí zase dá zevrubný pohled na život venkovského lidu na Hané, často hodně nesnadném kvůli útlaku vrchnosti.

Na první pohled úplně obyčejná víska s pár stovkami obyvatel, kde je základní a mateřská škola, obecní úřad, malá tvrz a větrný mlýn. Na druhý už ale muzeum, které stojí za návštěvu. Typická došková střecha nabídne opravdu zajímavý pohled. Když už vás cestování zavede do Rymic, byla by jistě škoda nedat šanci kroměřížskému zámku a dalším dvěma stavbám v nedalekém okolí – zámku Holešov a zřícenině hradu Lukov

Booking.com