Ukázka středověku v současnosti s odkazem dob Římanů, to je Vannes

Vannes (Francie)
Vannes (Francie)

Přijedete sem ze všech směrů po kvalitních dálnicích a může se pochlubit moderním golfovým parkem. Město má více než 50000 obyvatel a leží na jihu Bretaně u moře. Zároveň se může pochlubit historickým jádrem města ve středověkém stylu a je jedním z nejslavnějších vévodských měst Francie. Zachovalo se 400 metrů městského opevnění. To je Vannes.

Historické jádro Vannes je ukázkou středověku v současnosti

Vannes (bretonsky Gwened) je jedním z nejstarších měst celého regionu Bretaň s historií více než 2000 let dlouhou. Na počátku se město jmenovalo Darioritum, později Venetis a bylo vystavěno jako galsko-římské město na kopci Boismoreau. Odkaz historie zde najdeme takřka na každém kroku.

Od 9. do 16. století byl Vannes hlavním městem nezávislého bretaňského vévodství, v roce 1532 pak byla podepsána dohoda o unii s Francií a tak se město stalo francouzské. Bretonština jako v celém regionu Bretaň je zde stále používaným jazykem. Historické centrum působí, jako byste se ocitli ve středověku, pokud si odmyslíte antény na domech. Typická středověká architektura se tu dochovala v plné kráse dodnes a mnohé stavby jsou citelně rekonstruovány. Jednou z hlavních památek v centru je gotická katedrála sv. Petra s věží v románském slohu. Pohled na panorama staré části Vannes je skvostem středověké architektury a jeho úzké uličky

Městské hradby chránily Vannes po staletí, dochovalo se 400 metrů opevnění

Kromě centra města oplývajícího středověkem působí okázale také dochované městské opevnění, které se zachovalo v délce 400 metrů. Pochází ze 13. století. Tyto hradby obklopují historické centrum a na druhé straně od nich se nachází okrasný rozlehlý park Parc de la Garenné. Ani historie pravěku zde nechybí. V místním muzeu prehistorie si můžete prohlédnout památky z dob neolitické kultury megalitických staveb. Neméně zajímavé je také muzeum výtvarného umění. Moderní tvář města pak tvoří přístav s mnoha jachtami a loděmi.

Vannes se můžete vydat na další toulky po Bretani a během cestování navštívit například megality v Carnacu, které souvisí s místním muzeem prehistorie a danou dobou neolitu, dále třeba nedaleké město Auray, které je rovněž ukázkou středověku. Ze vzdálenějších cílů lze navštívit například poklidné městečko Josselin či Pontivy, město knížecího rodu Rohanů.

Booking.com