Baskicko jako autonomní španělský region

San Sebastian (Baskicko - Španělsko)
San Sebastian (Baskicko - Španělsko)

Když se řekne Baskicko, jako první nám bohužel přijdou na mysl tři písmena označující nechvalně známou teroristickou skupinu, která usiluje o odtržení Baskicka od Španělska, ETA. Kdo však Baskicko navštívil, ví, že se jedná o hospodářsky vyspělý region mnoha tváří, který má hodně co nabídnout. Krásné hory, pláže, kulturní památky a vynikající kuchyni, jejíž speciality si nejlépe vychutnáte ve spojení s výborným červeným vínem místní výroby.

Zvláštnosti regionu

Baskicko patří mezi průmyslově nejvyspělejší oblasti, které Španělsko má. Možná je to i jeden z důvodů, proč kromě deklarovaného nacionalismu, místní teroristická skupina ETA neúnavně usiluje o jeho odtržení od Španělska. V Baskicku se hovoří baskicky, baskičtina je zde prvním úředním jazykem. Baskičtina není žádným dialektem španělštiny, nýbrž se jedná o řeč, kterou nebyli jazykovědci dodnes schopni zařadit do žádné jazykové skupiny. O tom, kde se vzala baskičtina, která nepatří do žádné rodiny indoevropských jazyků, existuje celá řada hypotéz, které se vzájemně vylučují.

Poloha a rozloha

V užším slova smyslu, kterého se budu držet pro účely tohoto článku, se jako Baskicko označuje pouze autonomní španělský region rozkládající se na ploše 2665 km2 u Biskajského zálivu v západním podhůří Pyrenejí. V širším slova smyslu může Baskicko zahrnovat také region Navarra, Gaskoňsko a další oblasti. Baskicko má půldruhého milionu obyvatel, přes sto tisíc Basků žije v sousední Francii, kde baskičtina status úředního jazyka nemá. Podnebí v Baskicku je velmi rozmanité, mezi horskými a pobřežními oblastmi jsou mnohastupňové teplotní rozdíly.

Obyvatelé a města

Hlavním městem oblasti Baskicko je Vitoria. Nejnavštěvovanějšími městy v regionu jsou však San Sebastian, oblíbené turistické letovisko s nádhernými plážemi a přístavem, a průmyslové a kulturní centrum Bilbao, které je místem zajímavé architektury i výhodných nákupů. Vynikající kuchyni, bohatou na mořské ryby si vychutnáte nejen ve městech, ale i na venkově. Jen pro zajímavost, Baskové jsou velkými gurmány, kteří se dokonce sdružují do gastronomických spolků, kde je společné vaření členů velmi oblíbenou tradicí.

Malá lekce baskičtiny

Protože je baskičtina od španělštiny na hony vzdálená, připravila jsem pro Vás malý baskický slovníček výrazů, které by se vám mohly na cestách hodit. Toalety – KOMUNAK, ano – BAI, ne – EZ, děkuji – ESKERRIK ASKO, prosím – MESEDEZ a dobrý den – EGUN ON. I když je baskičtina oficiální jazyk nemluví tímto jazykem všichni Baskové. Baskičtinou mluví staří lidé nebo mladá generace, která se jí učí ve škole. Střední a postarší generace baskičtinu příliš neovládá, protože se dříve nevyučovala ve školách a tak často se nepoužívala.

Co dále navštívit

A ještě jeden několik tipů na závěr. Když budete projíždět severní Španělsko, za návštěvu stojí rovněž města Estella a Pamplona, která proslavil býčí maratón. Milovníci dobrého vína by si rozhodně měli udělat výlet do regionu La Rioja, nejlépe do města vína Haro. Tak příjemnou cestu a hodně turistických zážitků!

Aktualizace 7.12.2020
Booking.com