Mešita Koutoubia v Marrákeši

Koutoubia Mosque v Marrákeši (Maroko)
Koutoubia Mosque v Marrákeši (Maroko)

Mešita Koutoubia je největší mešitou stojící v marockém městě Marrákeš, Právem patří k tomu nejzajímavějšímu, co můžete v Marrákeši spatřit. Mešita se nachází jen kousek od největšího městského trhu přímo v centru města, Jemaa El Fna. Tohle prominentní tržiště existuje již od samotného založení celého města. Samotná mešita byla postavena v letech 1184 až 1199 a ze západu a jihu jí obklopuje nádherná zahrada plná růží. Naproti stavbě se pak nachází Yusufovo mauzoleum, ve kterém je pochován zakladatel celého města. Nejvýraznějším prvkem celé stavby je věžový minaret, který je poznávacím znamením celého města. Název samotný tedy Koutoubia, pochází pochopitelně z arabštiny, a označuje knihkupce. Mešita knihkupců se tomuto místu říkalo, protože kdysi dávno přímo v ulici před mešitou postávali pouliční prodejci knih.

Mešita Koutoubia je postavena z výrazného červeného kamene a včetně minaretu má šest podlaží. Zajímavostí je že při návrhu bylo přísně dbáno na to, aby z ochozů minaretu nebylo vidět do královského harému. Modlitebna je vystavena do tvaru písmene T a obsahuje více než 100 podpůrných sloupů.

Samotná věž minaretu je vysoká 77 metrů, když započítáme i její úplnou špičku. Původně byla pokryta marrákešskou růžovou omítkou, ale v devadesátých letech restaurátoři usoudili, že by bylo lepší odkrýt původní kamenickou práci. Výška minaretu zajišťuje, že je viditelný až na vzdálenost 30 km. Navíc dodnes platí přísný zákaz v okolí stavět cokoli, co by výškou převýšilo palmové stromy v okolí.

Mešita Koutoubia ale není to jediné, co Marakéš nabízí. Za návštěvu stojí také třeba Menara Gardens nebo Palais El Badii.

Booking.com