Pobaltí a Petrohrad očima českého turisty – CESTA (část 4.)

Historické centrum Tallinnu (Estonsko)
Historické centrum Tallinnu (Estonsko)

http://smoothierecepty.cz5. den 11. 6. 2006, neděle

Riga (LAT) – Pärnu – Tallinn (vše EST)

Vstáváme v 6:00 a na snídani jdeme na 7:30. Tentokrát jsou snídaně servírované (salám, sýr, máslo, džem, jogurt, müsli, káva, džus, rajče, okurek). Odjíždíme přesně v 8:15 a před námi je dlouhá cesta až do estonského Tallinnu. Jedeme po dobré cestě, která se však na několika místech opravuje a rozšiřuje a provoz je řízen semafory. To nás trochu zdrží. U jednoho semaforu je na stožáru přímo před námi čapí hnízdo i s čápem a čápaty. Toho využíváme a děláme foto. Ještě na lotyšském území jede proti nám obrovská vojenská kolona čítající několik desítek vozidel.
Před 11:00 jsme na lotyšsko-estonské hranici. Přechod hranic opět proběhl bez problémů. Zastavujeme na toaletu a také na výměnu peněz. V Estonsku je měnou koruna, která je asi 1,80 Kč. Zajímavostí je, že mají jenom jednokorunové mince a nižší jednotky. Od 2,-- EEK jsou jen bankovky. To je rozdíl proti Lotyšsku, kde máte trošičku mincí v hrsti a jsou to hned 3 stovky.

Historické centrum Tallinnu (Estonsko)
Tallinn (Estonsko) historické centrum

Pokračujeme dále směrem na sever v blízkosti baltického pobřeží a ve 14:00 dorazíme do Tallinnu. Estonců je asi 1,5 mil. a jsou jazykově příbuzní s Finy, kteří do Tallinnu často jezdí. K tomu slouží trajekty mezi Tallinnem a Helsinkami. Finové sem jezdí hlavně nakupovat alkohol, který je u nich mnohem dražší. Cesta trajektem trvá 3 hodiny a raketou 1,5 hodiny. Estonci byli v minulosti také pod nadvládou Ruska a později SSSR. Je to však velmi hrdý a nepoddajný národ, který se odmítl naučit ruštinu. Rusifikace znamenala také úpravu názvu hlavního města na Tallin s jedním N.

Historické centrum Tallinnu (Estonsko)
Tallinn (Estonsko) historické centrum

Estonsko je nejmenší ze tří pobalstských republik. Tallinn má 500 tisíc obyvatel. Estonsko je elektronická země, kde si můžete přes mobil zaplatit i parkovné a přijímání platebních karet je samozřejmostí. Ve 14:00 vyrážíme na obhlídku centra města. Průvodce to bere pečlivě a 2 a půl hodiny nás provádí městem. Náš autobus stojí v blízkosti památníku na oběti trajektu Estonia, který se potopil v roce 1994 a zahynulo zde 800 lidí. Naše prohlídka začíná u brány Viru u hradeb města. Hned vedle je McDonald, takže o sociální potřeby je postaráno.

Dále postupně navštěvujeme velké množství památek z nichž například uvádím: věž Tlusté Markéty, domy Velké Gildy, kostel svatého Olava (zde byla za SSSR vysílačka KGB), pravoslavný kostel svatého Alexandra Něvského, radniční věž, radnice, dům „Tři sestry“, dům Černohlavců (podobně jako v Rize), Dlouhá ulice, Staré město, městské studně apod. Průvodce nás také zavede na hradby, odkud krásně vidíme panorama Tallinnu.

Historické centrum Tallinnu (Estonsko)
Tallinn (Estonsko) historické centrum

V 16:45 končí prohlídka s průvodcem a my se vydáváme již jen po suvenýrech. Tallinn je místo, kde byl poprvé vynalezen a vyroben marcipán. Chtěli jsme si ho koupit, ale speciální prodejna v radniční lékárně už je zavřená. Chvíli posedíme na lavičkách poblíž zahradní restaurace s velkoplošnou obrazovkou. Za minutku bude zase čas fotbalu. Nakupujeme skládanku 10 pohlednic za 25 EEK. Protože dlouho čekáme na drobné zpět, dostáváme ještě zdarma jeden krásný velký pohled. V historickém centru prodávají okrojovaní chlapec a dívka pražené madle se skořicí. Kornout stojí 30,-- EEK.

Historické centrum Tallinnu (Estonsko)
Tallinn (Estonsko) historické centrum

Pak zajedeme do supermarketu, kde se nám hodí platební karta, protože chceme nakoupit sladkosti a alkoholické nápoje. Kupujeme doporučený estonský likér Vana Tallinn (0,5 l za 89,-- EEK, 0,3 l za 48 EEK), vaječný likér Kiivu Tora za 66,-- EEK, dále čokolády Kalev různých druhů za 12,50 EEK, výborné oříško-čokoládové bonbóny Oravake (s veverkou na obrázku) a pak ještě nějaké drobnosti (především zeleninové saláty a pečivo) na jídlo. V 18:30 odjíždíme autobusem do přístavu k terminálu, podívat se na místo odkud odplouvají trajekty do Finska. Pak už jedeme k našemu hotelu Dzingel. Má 9 poschodí a my jsme opět v nějvyšším patře na pokoji číslo 924. Mnoho hotelů v Pobaltí je vybaveno českou keramikou. Dnes jíme z vlastních zásob a tak už nikam nejdeme. Následuje sepisování deníku a chvilka fotbalu v TV. Zítra nás čeká dopoledne Estonsko a odpoledne přesun do Ruska – Petrohradu. Snídaně je plánovaná na 7:00 a odjezd na 7:45.

Booking.com