Severní Makedonie – aktuální počasí

Ohrid (Severní Makedonie)
Ohrid (Severní Makedonie)

Počasí v Evropě umí být hodně různorodé a nevyzpytatelné, přesto lze na základě dlouhodobého pozorování leccos určit. Neplatí to samozřejmě pro Balkán jako celek, na to je až moc rozmanitý, ale když se chcete vydat do Makedonie, budou nejlepší jarní měsíce nebo naopak období, které je všeobecně známé jako babí léto. Rozdíl je mezi horskými oblastmi a nižšími polohami, tento stát je jimi rozdělen napříč.

Teploty jsou sice nahoře, ne však v extrémních hodnotách

Průměrná teplota vzduchu během letních prázdnin je kolem pětadvaceti stupňů Celsia, což je pro našince v podstatě ideální. Panuje zde mírný podnebný pás, stejně jako u nás, ale je také pravdou, že teplotní rozdíly jsou o něco vyšší než v ČR – v červenci a srpnu se může teploměr vyšplhat někdy až na čtyřicet. V zimních měsících naopak ukazuje stupnice pod nulu, i když lednová průměrná teplota vzduchu je ještě velmi mírně nad touto hodnotou. Srážky padají hlavně v zimě, meziročně jich je zhruba kolem 600 mm., což rozhodně není nikterak drastické číslo, které by znemožnilo cestovatelům hezké zážitky, snad v průběhu celého roku.

Sníh je tu prakticky celou zimu, ale drží se zejména v horských oblastech. Dvoumilionová země má totiž mnohem vyšší hory než my – Korab a Titov se tyčí do výšky přes 2700 metrů. Dvě pětiny Makedonie tvoří lesy, najdeme tu ale také krásná tektonická jezera v jihozápadní oblasti země (Ohridské nebo Prespanské). A kdy na města jako Ochrid nebo Skopje svítí slunce vůbec nejvíce? Samozřejmě je to hlavně během letních měsíců, v červnu, červenci nebo srpnu pálí žhavý kotouč i deset hodin za den. 25 tisíc kilometrů čtverečních, pohnutá historie, ale také ideální podmínky pro horskou turistiku. Připravte se na to, že během letních prázdnin je tu nejvíce turistů, tudíž, pokud si chcete užít víc klidu, bude lepší duben nebo květen.

Ohrid

Click for Ohrid, Macedonia Forecast

Skopje

Click for Skopje-petrovec, Macedonia Forecast
Booking.com