SEVERNÍ MAKEDONIE
Makedonie byla součástí mohutného státního útvaru jižních Slovanů nebo starověké království, které si podmanilo Řeky a dalo za vyučenou zpupným Peršanům. Jeden z dědiců Jugoslávie je už delší dobu samostatný a připravuje se na vstup do EU nebo NATO. Dva miliony obyvatel, pětadvacet tisíc kilometrů čtverečních, dlouholetý vliv byzantské nebo osmanské kultury. Mimochodem, kvůli řeckým protestům v OSN se země musela přejmenovat na Severní Makedonii, dříve se také uváděl poměrně zavedený název FYROM.
Vnitrozemský stát s velkými jezery a údolí podél řeky Vardar
Dnešní Severní Makedonie je skutečným rájem turistů, protože právě zde najdete hned tři opravdu velká jezera – Dojranské, Ochridské a Prespanské, stejně tak jako pohoří s panenskou přírodou, reprezentovaný horou Velký Korab. Pokud vám vyjde počasí, užijete si fantastický cestovatelský zážitek. Jméno je symbolické, 2764 metrů nadmořské výšky je přeci na evropské poměry poměrně dost. A je tu ještě jedna velká výhoda, pokud nemáte v oblibě davy turistů, nechte většině italskou nebo jadranskou riviéru a zamiřte klidně právě sem, do kraje, který zatím cestovatelé moc neobjevují. Nu, jejich škoda…
Ochridské jezero zaujímá plochu 350 čtverečních kilometrů a můžete se na něm svézt i malou loďkou. V okolí jsou pravoslavné kláštery, mimo jiné dávné útočiště Konstantina a Metoděje po vypuzení z Velké Moravy. Národní park Galičica, založený už v roce 1958, se táhne podél hor i břehů Ohridského a Prespanského jezera. V neposlední řadě, stále ještě hostí pár rodin balkánských rysů, i když je populace těchto majestátních koček na pokraji vyhubení.
Pojďme také nahlédnout přímo do centra všeho dění
Vydejme se na chvilku z přírody do zdejších měst, protože právě ve Skopje na severu země žije prakticky každý čtvrtý Makedonec. Působí to tu celkem novým dojmem, důvodem je bohužel zemětřesení v šedesátých letech minulého století, které srovnalo podstatnou část města se zemí a dalo zapomenout třeba na zajímavé turecké stavby. V antice tu stával hrad Scupi, poblíž se narodil císař Justinián I., než se s koncem čtrnáctého věku dostali na dlouhou dobu k moci Osmané – přitom ještě v polovině tohoto století bylo centrem srbského carství Štěpána Dušana. Železniční nádraží ukrývá městské muzeum, najdete zde také mešitu Mustafa Paši nebo pravoslavný kostelík svatého Spasitele. Přes řeku Vardar vede kamenný most z patnáctého století.
A další města? Jistě, Makedonie nabízí turistických atrakcí ještě mnohem více. Důkazem je například Bitola, která je nedaleko obou velkých jezer. Osmdesátitisícové město se může pochlubit například tím, že v něm studoval jistý Mustafa Kemal. Historie je ale ještě bohatší, protože zakladatelem byl sám Filip II. Makedonský, tedy otec Alexandra Velikého. Památkou na někdejší osmanskou přítomnost není jen starý bazar, ale také mešita Jeni v centru města, která má čtyřicetimetrový minaret. Dnes je ale v jejích prostorách spíše jedna umělecká výstava za druhou.
Projděme si ale i pár malých, avšak kouzelných městeček
Třetím do party největších měst je Kumanovo, ležící na samém severu – a založené, jako název napovídá, kumánskými kmeny ve dvanáctém století. Letiště Alexandra Velikého ve Skopje je odtud asi dvacet kilometrů. Nezapomeňte na lokality jako Tetovo, dřívější řecko-římskou pevnost či město s poeticky slovanským názvem Veles, ležící v geografickém centru Makedonie. Pokud bude vaším cestovatelským cílem Ochridské jezero, tak určitě navštivte stejnojmenné městečko Ohrid. Staré byzantské fresky z pozdně středověkého období, hudba ovlivněná původní řeckou kulturou, festival klasické hudby Ohridské léto nebo příroda, která je dokonce i na balkánské poměry velmi jedinečná. To vše je Makedonie, v celé její kráse…
Marek Kos | 1.6.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
18,3°C
|
Předpověď počasí |