Malé, ale milé – městečko Oia na Santorini

Oia na ostrově Santorini (Řecko)
Oia na ostrově Santorini (Řecko)

Ostrov Santorini, a nejznámější městečko Oia, je dlouhodobě hodnocené jako výborné letovisko, tak je snad i škoda, že jeho sláva zaniká v konkurenci některých jiných ostrovů. Podle posledního sčítání lidu žije v městečku Oia jen nějakých patnáct stovek obyvatel, na dvaceti kilometrech čtverečních je nejen klasický soubor bílých domků zářících už z dálky, ale i velký přístav, který se hodil nejen osmanským dobyvatelům. Pojďme si proto říci něco o historii místa, o němž benátské zprávy hovoří od roku 1207 a které má hodně pohnutou minulost…

Zakladatelem se stal Marco Sanudo

Poté, co proběhla čtvrtá z křížových výprav a nastala krátká sláva Latinského císařství, dočkalo se svého zrození i městečko Oia. Založil je totiž Marco I. Sanudo, synovec benátského dóžete Enrica Dandola, jenž v roce 1207 dobyl Kyklady a založil Vévodství Naxos. Jeho dvacetiletá vláda byla poměrně spokojená a jinak ambiciózní muž nevadil ani početným řeckým poddaným. Jejich potomkům se nakonec daří i dnes, protože turistický ruch opravdu kvete. Noční život tu zrovna nečekejte, to byste asi museli do jiných zákoutí Santorini, ale Oia je zajímavá například svým námořním muzeem nebo procházkou, která vede rovnou k přístavu Armeni. I když tady to bude přeci jen trochu z kopce. Přes den můžete být nepříjemně překvapeni davy turistů, které zde vypouštějí zaoceánské výletní lodě.

Egejské ostrovy se dostávají pod vládu sultána Selima v první polovině šestnáctého století, Santorini se dostane pod vliv Osmanů ještě do konce tohoto věku. Zvláště v devatenáctém století je pak z místního přístavu důležitá obchodní tepna, která spojuje Alexandrii s Ruskem. V době největšího rozkvětu měla Oia dva a půl tisíce obyvatel a více než stovku obchodních lodí! Skvělé víno se vyváželo do Francie a zdálo se, že městu nemůže nic uškodit…

Zemětřesení bohužel nadělalo spoustu škod

Zemětřesení, o síle necelých osm stupňů Richterovy škály, devátého července 1956 přinesl na Santorini dlouho nevídanou zkázu, a to hlavně na severním pobřeží. To způsobili značnou emigraci, Oia měla v roce 1977 jen tři stovky obyvatel, ale rozkvět se k dnešnímu dni zase vrátil, za což jistě může i hodně čilý turistický ruch.

Oia nabídne dvě menší pláže, kamenité břehy ale nelákají zrovna davy – takže si zde příjemně odpočinete i bez velké společnosti. Ve městečku samozřejmě nechybí klasická turistická vybavenost, obchůdky se suvenýry, restaurace a pár obchodů. Prší hlavně v zimě, během letních prázdnin prakticky jen svítí slunce, alespoň to praví statistické údaje, které bývají někdy hodně neúprosné.

Oia si zahrála také ve filmu

Snímek Summer Lovers s Daryl Hannah, ale také pár příběhů Lary Croft s Angelinou Jolie v hlavní roli. To jsou ve zkratce zážitky Oii na filmovém plátně a je jistě pravdou, že na malou řeckou osadu je takové skóre více než skvělé. Na své hosty čeká na Oii i větrný mlýn nebo trosky někdejší pevnosti Londsa. Romantické procházky po místě, které vzniklo díky sopečné činnosti a nachází se na severozápadě Santorini, vám jednoduše učarují.

Vlastně je to spíš symbolické, protože Oia vstala znovu z popela teprve nedávno a zvládla rekonstrukci v rekordně krátké době. Jen tak mimochodem, v létě je zde příjemně teplo, průměrné srpnové teploty v rozmezí 23 a 28 stupňů Celsia si jistě necháme líbit, že? A když už budete na Santorini, nevynechejte ani blízký Mykonos nebo také Kefalonii, která je nicméně o nějaký ten kus světa dál.

Booking.com