Jihočeské město s báječnou atmosférou, seznamte se s Pískem
Nejstarší kamenný most v zemi a řeka Otava, kde se kdys rýžovalo zlato. Přesně tohle je krátká definice města Písku, jednoho z jihočeských center. Třicet tisíc obyvatel, několik zajímavých světských i sakrálních staveb, město, kde se narodila Iva Kubelková nebo Martin Hanzal. Písecko si zamilovali také Mikoláš Aleš, Adolf Heyduk a Fráňa Šrámek, velké osobnosti umění přelomu devatenáctého a dvacátého století. Vždyť i to Československo tu vyhlásili trochu dřív…
Jihočeské Atény nebo Mekka houslistů
Město Písek dostalo řady zajímavých názvů, přirovnání k jihočeským Aténám sedí i proto, že se zde nachází několik atraktivních školských zařízení. Město mělo jako první elektrifikované ulice, a to zásluhou Františka Křižíka z roku 1887. V roce 1918 pak vyhlásili místní radní republiku o dva týdny dříve, než se k tomu osmělila Praha. A jako by toho nebylo málo, je tu jedna další velká zajímavost. Víte, že jí nemůže konkurovat ani hlavní město? Nejstarší dochovaný most v republice najdete právě v Písku, někdy se mu říkává také Jelení, byť oficiálním názvem na mapách a v turistických průvodcích je od roku 2007 „Kamenný most v Písku“. Překlenuje řeku Otavu, je celý z kamene a jeho délka činí 110 kilometrů. Vybudován byl už na počátku druhé poloviny třináctého století.
A kam se vydat dál? Třeba k divadlu Fráni Šrámka, které dostalo dnešní tvář po zdařilé rekonstrukci vpředvečer druhé světové války, k dalším úpravám došlo krátce po začátku nového tisíciletí. Po Šrámkovi nese název od roku 1991, Další stavbou zaměřenou na kulturu je divadlo Pod čarou, které funguje od roku 2000.
Písecký hrad si určitě zamilujete…
Kromě městské elektrárny a zemského hřebčince, jenž je v provozu už několik generací a choval zejména oldenburské nebo hannoverské koně, je z turistického hlediska atraktivní i gotický hrad, který vystavěl Přemysl Otakar II. Tyčí se nad pravým břehem Vltavy, a i když dlouho sloužil jako sídlo šlechty, po třicetileté válce už jeho prostory využívali spíše městští radní.
A co stavby sakrálního charakteru? Jistě, kostel Narození Panny Marie aneb trojlodní bazilika vzniklá opět z invence Přemysla Otakara II. Na stavbě jsou zajímavé hlavně její hodiny, velká ručička totiž odpočítává hodiny a malá zase minuty. Poblíž najdete také nejstarší dochovaný kostel Písku, zasvěcený památce dávného knížete Václava, nacházející se v západní části města podobně jako samotný hrad. Pokud si budete chtít po procházkách trochu odpočinout, nachází se zde Palackého sady, park, jenž vyrostl v závěru první poloviny devatenáctého století a nabídne městským hostím k posezení i elegantní empírový pavilon.
Navštívit Prácheňské muzeum je také zážitkem
Chcete se dozvědět víc o rýžování zlata v oblasti? Nebo o rybaření, které má v jihočeském regionu velkou tradici? Potom navštivte více než stoleté Prácheňské muzeum, které najdete přímo v hradním areálu. Pokud si hodláte užít výhled na celý kraj, Městský ostrov na Otavě nebo rozhledna na Jarníku vás zvou nejen v hezkých jarních dnech. A další tipy na výlet? Kromě Českých Budějovic a Tábora je to třeba hrad Zvíkov a zámek Orlík.
Marek Kos | 25.10.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
2,4°C
|
Předpověď počasí |