Polička je město založené posledními Přemyslovci

Městské hradby v Poličce (Česká republika)
Městské hradby v Poličce (Česká republika)

V Pardubickém kraji se to lokalitami, jimiž kráčela česká i světová historie, skutečně jenom hemží. Pojďme si, proto blíže představit jednu z nich, která vás možná přiláká na několikadenní výlet, v rámci, nějž si prohlédnete třeba i Vysočinu. Pokud máte rádi českou hudbu, pak si jistě rádi připomenete, že právě v Poličce se narodil Bohuslav Martinů. Devítitisícové město má ale připraveno pro turisty mnohem víc zajímavostí. Jsou to městské hradby, morový sloup a rovněž kostel svatého Jakuba. Přijmete naše pozvání na krátkou procházku staletími?

Centrum Bohuslava Martinů zaujme všechny

Milovníci vážné hudby nebo obdivovatelé české historie, ti všichni se budou cítit příjemně při objevování centra, které nese jméno po Bohuslavovi Martinů. Najdeme jej v Tylově ulici a dočkalo se slavnostního otevření padesát let po smrti světoznámého skladatele. Zajímavé jsou na Poličce už samotné městské hradby, které pocházejí ze čtrnáctého století a už dvě generace probíhá práce na jejich rekonstrukci. Brány byly sice v první polovině devatenáctého věku odstraněny, nicméně samotné opevnění je kulturní památkou už od roku 1958. polička byla královským věnným městem a ve středověku opevnění jednoduše potřebovala. Původně šlo o deset metrů vysoké a přibližně 2,5 metru široké zdivo, opevnění vylepšil i král Jiří z Poděbrad.

Prohlédněte si také zdejší sakrální stavby

Nejzajímavějším reprezentantem církevní architektury v Poličce je kostel svatého Jakuba, jenž má dnes novogotickou podobu. Právě tady, v kostelní věži, se v roce 1890 přišel na svět Bohuslav Martinů. Jak se žilo ve skromné světnici rodině budoucího slavného skladatele? To poznáte, když se sem vypravíte. A není to poslední sakrální skvost v rámci města, protože zajímavý je i hřbitovní kostel svatého Michala, jehož historie sahá do šestnáctého věku. Renesance dala vzniknout mnoha českým památkám a toto je jedna z nich!

Měšťanský pivovar láká k prohlídce

Pokud máte rádi tekutý chléb, je návštěva zdejšího pivovaru jasná volba. Byl založen na začátku šestnáctého století, ale samotná budova, kterou navštívíte, byla vystavěna v roce 1865. Po dlouhé etapě znárodnění se podnik vrátil do rukou původních majitelů v roce 1994 a dnešní roční produkce sahá do vyšších desítek tisíc litrů. K ochutnávce zvou názvy místních značek, jako je Otakar a Záviš, odkazující na slavnou českou minulost i zakladatele města, krále Přemysla Otakara II. Významnou památkou je i radnice, která se na vás usměje barokem, pochází totiž ze závěru první poloviny osmnáctého věku a vyrostla pod taktovkou Františka Maxmiliána Kaňky. Pokud si budete chtít prohlédnout muzeum pojednávající o historii Poličky, najdete jej právě zde, na Palackého náměstí.

Nevynechejte ani další skvostná místa

Kamenné hradby, které obepínají město a vinou se po délce 1,2 kilometru. Místo, kde se narodil Bohuslav Martinů. Blízký hrad Svojanov, jenž láká také k prohlídce. Historické srdce města, které má slávu podobnou jako Litomyšl nebo Žďár nad Sázavou, to zkrátka musíte vidět! Nevynechejte ale ani Nové Město na Moravě, kde se bude líbit hlavně milovníkům zimních sportů.

Booking.com