Oheň v přírodě – část druhá

Oheň v přírodě -  část 2
Oheň v přírodě - část 2

V minulém článku jste se dozvěděli, kde a za jakých podmínek v přírodě můžete rozdělat oheň. Teď se naučíte jednoduchý spolehlivý způsob, jak a z čeho si nachystat materiál na podpal, jak vykřesat jiskru na zapálení a jak oheň zvětšit a udržet.

Návodů najdete plný internet. Existuje mnoho možností, nejlepší je se jich naučit více a pak používat tu, která vám bude nejvíc vyhovovat. Metoda, kterou jsem si vybrala já, má výhodu v tom, že stačí mít u sebe dvě jednoduché obyčejné věci, které vydrží hodně dlouho, nejsou drahé a fungují, i když je mokro. Zvládne to s nimi i začátečník, stačí trocha cviku.

Jedná se o nůž a takzvaný firesteel (podpalovací tyčinka, zjednodušeně křesadlo). Výběr nože záleží na preferencích a finančních možnostech jednotlivce, ale dá se sehnat i velice kvalitní a přitom poměrně levný outdoorový, případně pracovní nůž. Nůž se hodí mít v přírodě vždy u sebe, poslouží k mnoha účelům. Firesteel je ideální pomůcka, na kterou se můžete spolehnout. Na rozdíl od zápalek funguje i ve vlhku a na rozdíl od zapalovače se na něm nemá co porouchat. Pokud má u sebe plíšek, je lepší se zoubky. Škrtat se dá i hřbetem nože, pokud není zakulacený, případně kouskem pilky na železo.

 TIP  Přečtěte si všechny tři díly našeho miniseriálu " Jak rozdělat oheň v přírodě"
- Část první - kdy, kde a jak můžete rozdělávat oheň v přírodě
- Část druhá - rozdělání ohně bez sirek a jak používat firesteel (tento článek)
- Část třetí - chlupaté dřívko 

Jako materiál na podpal skvěle poslouží březová kůra, obsahuje spoustu oleje, i když je vlhká. Břízy rostou skoro všude, není problém nějakou sehnat. Neolupujte ale kůru z živých stromů, najděte si nějaký spadlý. Oloupanou kůru nerolujte, držela by tvar a špatně by se s ní potom zacházelo. Nařežte si kousky velké zhruba jako dlaň a skladujte je případně v batohu nebo v kapse naplacato. Vyhněte se kazům a sukům, ať se kůra při chystání ohně netrhá. Kůru si sbírejte průběžně, ať potom na místě, kde budete chtít dělat oheň, nemusíte hledat. Navíc vám ještě trochu vyschne a půjde to s ní líp.

Ohniště si připravte na rovné ploše, kde nehrozí, že by chytlo něco v okolí. Rovněž si připravte materiál na přikládání – vyhněte se chrastí, vypadá sice, že s ním půjde oheň udělat jednoduše, ale bývá vlhké. Raději si najděte nebo udělejte špalík, rozštípněte ho a dostanete se na suché dřevo, z něj si naštípejte třísky a nasekejte polínka. A samozřejmě také rovnou mějte po ruce vodu na uhašení.

Z vnější strany plátku kůry naškrábejte špičkou nože jemné hoblinky a hromádku nechte na plátku. Čím větší hromádka, tím větší šance, že chytnete jiskru. Metodu škrtání si natrénujte předem. Můžete k hromádce přiložit špičku firesteelu a rychlým škrtnutím plíšku nebo hřbetu nože po tyčince vykřesejte jiskru. Nebo můžete tyčinku držet nad hromádkou, plíšek držet na jednom místě, případně nůž zabořit k hromádce, a tyčinkou udělat rychlý pohyb směrem k sobě. Hned když jiskra podpálí hromádku hoblinek, přiložte připravené plátky kůry na přiložení a postupně přikládejte třísky a polínka.

Kdybyste nenašli v okolí březovou kůru, udělejte si takzvané chlupaté dřívko.

Můžete použít také borovicové kořeny nebo větvičky, které díky vysokému obsahu pryskyřice dobře chytají a dlouho hoří. Pokud si chcete vzít na podpal něco z domu, doporučuji trochu vaty nebo konopný provázek, ze kterého si nacupováním uděláte hnízdo pro jiskru.

Místo firesteelu můžete použít ocílku a pazourek nebo křemen.

Samozřejmě je mnohem jednodušší podpalovat zapalovačem nebo sirkami, ale nelze se na ně spoléhat stoprocentně. Firesteel beru jako pojistku, která nezklame.

 

Booking.com