Přístav Janov je srdcem Ligurie

Janov (Ligurie - Itálie)
Janov (Ligurie - Itálie)

Janov, italsky Genova a ligursky Zena, je největším a správním městem celého regionu Ligurie, nedaleko od hranic s Monakem a Francií. Leží ve stejnojmenné provincii Genova. Ligurie oplývá bohatou historií, vesničkami a městečky po celém pobřeží a Janov je centrem celé oblasti. Je to správní město s více než šesti sty tisíci obyvateli a pyšní se bohatou historií s křivolakými uličkami a jedním z největších italských přístavů. Palazzi dei Rolli je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Janov je městem velmi starým a samozřejmě také přístavním. Tak by se dala shrnout v kostce jeho základní charakteristika. Jako snad v každém italském městě i zde v Janově cítíme odkaz „starých časů“ sahajících až do antiky. Je to město historie, ale skrývá také moderní tvář s obchodními centry a bulváry. Janov omývá Ligurské moře. Jeho hlavní historie se pojí s mořem a dodnes zůstává velmi významným italským přístavem. Je jednou z 15 metropolí Itálie. Jako každý italský region, také Ligurie a samozřejmě Janov, nabízí své speciality místní kuchyně. Dnes je město společenským, univerzitním, turistickým a historickým centrem Ligurie. V okolí desítek kilometrů není větší město, až Piacenza a velké metropole Milán a Turín na sever, odkud vedou dálnice (l´autostrada). Z místního přístavu se vypravují lodě do Evropy i Afriky.

Ať již do Janova přicestujeme autobusem, autem, vlakem či stylově lodí, nadchne nás místní architektura již při prvních krocích městem. Historii doplňuje spousta muzeí. Janov nabízí skvělé možnosti jak si užít rušné město, tradiční architekturu a památky spolu s příjemným posezením například v zahradní kavárně či procházku na pobřeží. Historie Janova sahá až do 5. století př. n. l. Celé město zdobí plno historických staveb – dómy, paláce, kostely a další sakrální i civilní památky. Pro děti bude zajímavou atrakcí největší akvárium (Acquario di Genova) v celé Itálii, které se nachází v antickém přístavu. Na pobřeží najdeme ulice nazvané Via Aurelia či Corso Italia. U pobřeží a jeho okolí najdeme největší koncentraci restaurací a kaváren, kam si můžeme sednout, popíjet kávu a rozhlížet se po čilém ruchu okolo obklopení starou částí města.

Když jsme se dostali ke kávě, je nutné zmínit, co se dá v Janově ochutnat dobrého k jídlu. Po prohlídce města zcela jistě rádi uvítáme nějaké to občerstvení. Hlavní prim k poloze u moře hrají mořské plody a ryby. Ligurská kuchyně skrývá mnoho místních specialit. Jako celá italská kuchyně se ani ligurská neobejde bez těstovin, sýrů, bylinek, oliv a olivového oleje. Jídla jsou vesměs jednoduchá – italská kuchyně dokáže vykouzlit z několika surovin vynikající jídlo. Hlavními složkami jsou ryby, těstoviny, olivy a sýry. Ochutnejte v srdci Ligurie například focacciu či farinatu nebo se zakousněte do sladkého dezertu pandolce. A samozřejmě nesmí chybět to nejznámější janovské jídlo, totiž vynikající omáčku pesto alla genovese.

Vydejte se do Janova, centra celé Ligurie, jednoho z regionů Itálie. Nabízí tvář moderní i historickou a vůně moře, ryb a oliv je zde cítit mezi antickými památkami na každém kroku. Poté si poseďte jen tak v klidu v některé z venkovních restaurací či kaváren, dívejte se na moře a přístav, který jedním z nejvýznamnější v Itálii. Ligurie je svébytný region, oplývající vynikající kuchyní a svým ligurským dialektem, který se v mnohém podstatně liší od běžné italštiny. Janov se volně prolíná s okolními vesničkami na východ i na západ a pohodlně se dostaneme i do vzdálenějších cílů jako SavonaLa Spezia, Benátky, Milano, k jezeru Lago di Garda, do Monaka či do Francie.

Aktualizace 7.10.2020
Booking.com