Doprava do Slovinska

Dálnice ve Slovinsku
Dálnice ve Slovinsku

Slovinsko je malá země na jihu Evropy, která je turisticky velmi atraktivní a oblíbená u cestovatelů. Na malém prostoru můžete spatřit řadu historických památek zasazených do krásné přírody, můžete ochutnat skvělá vína a milovníci moře si můžou užít i opalování a koupání. V tomto příspěvku vám přinášíme pár praktických informací a doporučení o dopravě do Slovinska po zemi i letecky.

Doprava do Slovinska letecky

Nejlevněji se z Prahy do Lublaně dostanete cca za 2.500,- Kč za zpáteční letenku. Průměrné ceny se pohybují do cca 5.000,- Kč podle letecké společnosti a aktuální nabídky. Spojů na tuto trasu ovšem není příliš mnoho.

Při porovnávání cen si zjistěte výši letištních tax, které v poslední době nejsou rozhodně nijak zanedbatelné, v podstatě mohou být ve stejné výši jako základní cena letenky. U letů s přestupem jsou dražší, takže i levnější letenka nemusí znamenat nejvýhodnější celkovou cenu.

Doprava do Slovinska po silnici

Po zemi se do Slovinska dá dostat velmi snadno a rychle přejezdem přes Rakousko.

Autem do Slovinska

Cestu autem do Slovinka a po Slovinsku podrobněji popisuje článek Autem ve Slovinsku.

Autobusem do Slovinska

Do Slovinska se dá přepravit Jihoalpským expresem provozovaným www.cajenda.cz. Jezdí od poloviny června do poloviny září do italského Tarvisia. Odtud ráno autobusem do Kranske Gory nebo k hranici místními spoji. Autobus jede 11 hodin. Zpáteční jízdenka cca 2.100 Kč.

Na spoje jiných společností je nutno se informovat aktuálně, spojů do Slovinska obecně není mnoho, většinou je nutno využít např. spoje do Chorvatska (nejčastěji do Záhřebu) nebo do Itálie.

Vlakem do Slovinska

Cestování vlakem je nejnáročnější na čas, ale může být pohodlnější než stísněný autobus.

Existuje přímý spoj Praha – Lublaň Ex 101 Jože Plečnik. Vyjíždí v 6:07, příjezd 17:32 (cesta trvá 11.5 hodiny). Část trasy je typ EuroCity.

Do Lublaně jede rychlík R297 Lisinski ze Salcburku (vyjíždí z Mnichova, pokračuje pak do Záhřebu). Odjezd ze Salcburku 1:38, příjezd Lublaň 6:05. Z Prahy do Salcburku se dostanete spojem R207 (odjezd 17:14, příjezd 0:14). Cesta trvá celkem 13 hodin.

Především z Brna je možné také použít trasu přes Vídeň. R377 Galileo Galilei odjíždí z Prahy 1:01, z Brna 4:03, příjezd Břeclav 4:37. Z Břeclavi Os 2303 odjíždí 05:37, příjezd do Vídně 7:15. Z Vídně v 08:05 EC 151 Emona, příjezd Lublaň 14:10. Cesta trvá také cca 13 hodin z Prahy, z Brna 10 hodin.

Trajektem do Slovinska

Od dubna do října jezdí linka (pouze pro osoby) mezi Portoroz a Benátkami.

Cestování po Slovinsku

Pokud jste přijeli vlastním autem, budete mít přepravu snadnou a rychlou. Více v článku Autem ve Slovinsku.

Cestování po Slovinsku vlakem

Slovinské železnice: www.slo-zeleznice.si. Železniční síť je celkem rozsáhlá a funguje spolehlivě. Platí tady průkazky Inter-rail a Euro domino.

Cestování po Slovinsku autobusem

Autobusem se dostanete na víc míst než vlakem. V zemi operuje několik větších a menších společností. Ve venkovských a horských oblastech je však počet spojů omezený, o víkendech se může stát, že nejede nic.

Cestování po Slovinsku na kole

Mnoho cestovatelů se sem vypraví i s kolem. Není to vůbec špatný způsobe poznávání, vzhledem k tomu, že Slovinsko je země poměrně malá. V zemi je mnoho dobře udržovaných cyklostezek. Pozor, je zakázána jízda horskými koly po horských stezkách.

Plavba po moři

Vstupní přístavy do země jsou Portoroz, Koper, Izola, Piran. Informace www.marinap.si

Při plavbě ve člunu na moři je nutno respektovat výsostné vody Itálie a Chorvatska.

Sjíždění řeky Soči

V roce 2000 vstoupila v platnost nová vyhláška o využívání a zabezpečení přístupných míst na řece Soče, kterou odsouhlasila obec Bovec. Určuje cenu za „používání“ Soči a plavební režim na ní. Vyhláška určuje úseky, na kterých je sjíždění Soči povoleno, místa pro parkování a výše poplatků za sjíždění řeky.

Kajak - jednodenní povolení 300 SIT, týdenní 1.200 SIT a měsíční 4.500 SIT. Raftaři, kteří převážejí více než tři osoby zaplatí 6.000 SIT, za roční povolení 60.000 SIT. Canoe 300 SIT. Jednodenní povolení pro gumový člun do tří osob stojí 900 SIT, roční 30.000 SIT. Jednotlivci budou za nedodržování pravidel stanovených ve vyhlášce trestáni pokutou 10.000 – 30.000 SIT, organizace 100.000 – 200.000 SIT. Zjistěte si aktuální ceny, které se mohou každoročně měnit.

Podél Soči budou rozmístěny informační tabule na nichž bude označena obtížnost jednotlivých částí Soči, potřebné vybavení a režim plavby. Tyto informace budou obsahovat i materiály, které budou rozdávány společně se zaplaceným povolením ke sjíždění řeky.

Booking.com