Piran - nejitalštější městečko na Jadranu

Piran (Slovinsko)
Piran (Slovinsko)

Slovinsko má krátké pobřeží a na nejzazším výběžku pobřeží Jaderského moře leží městečko Piran. Je jedním z mála slovinských přímořských letovisek a díky svému zachovanému historickému rázu je jedním z nejpříjemnějších zastávek na zdejším pobřeží.

Celá oblast na Jadranském pobřeží má tak trochu italský charakter a o Piranu se říká, že je nejitalštější ze slovinských pobřežních měst. Historické jádro se středověkými úzkými uličkami má svůj půvab a příjemnou atmosféru. Mnoho domů je restaurováno a čiší z nich vliv benátské architektury.

Piran přechází téměř kontinuálně v městečko Portorož, které je vyhledávaným rychle se rozvíjejícím a asi nejznámějším slovinským letoviskerm. Do Piranu se jede vlastně přes Portorož, které uzavírá výběžek pobřeží.

První osídlení zde vzniklo v 7. století. Oblast spadala pod nadvládu Benátek a během tohoto období prošlo město výrazným vývojem. Došlo k vybudování opevnění, které lemovaly celý poloostrovní výběžek. Na městské hradby můžete vystoupat i dnes a je z nich nádherný výhled na historické jádro a mořské pobřeží.

Za dob Benátské nadvlády, která se datuje od roku 1283 se Piranu dařilo. Hlavním zdrojem příjmů byla těžba soli na solných polích Sečovlje, Strunjanu a Luciji. Za Habsburků se však situace obrátila a ani pozdější návrat pod italskou nadvládu situaci nezměnil. Koneckonců vztah místních obyvatel k italskému sousedu dosud není zcela idylický. Také s Chorvatskem dosud přetrvává spor o práva rybolovu ve zdejší zátoce.

Na nábřežní promenádě můžete posedět v některé z řady malý kaváren a restaurací. V centrum města je náměstí Tartinjev trg, které má trochu netypický oválný tvar. Nejen na náměstí, ale i v okolních uličkách najdete mnoho domů se zajímavými fasádami, většinu v „benátském“ stylu. Kousek od náměstí je malé přístaviště, kde kotví mnoho nejrůznějších lodí. Nejvýraznější dominantou viditelnou skoro odevšad kostel Sv. Jiřího (Cerkev Sv. Juri). Stavba pochází již z 12.století, ale současný vzhled je výsledkem přestavby v 17. století.

Nezapomeňte vystoupat také strmými uličkami k městským hradbám. Můžete vyšplhat na některou z opevněných věží a procházet se po hradbách. Budete odtud mít ten nejlepší výhled na celý Piran. Uvidíte poloostrovní výběžek zaplněný červenými střechami historických budov a širou dáli Jaderského moře. Piran si můžete prohlédnout také ve fotogalerii Piran.

Aktualizace 14.5.2022
Booking.com