Slovinsko - Zeměpis a podnebí

Mapa Slovinska
Mapa Slovinska

Slovinsko leží ve střední Evropě a svou rozlohou se řadí mezi malé státy. Na severu sousedí s Rakouskem (324 km), na západě s Itálií(235 km), na východě s Maďarskem (102 km) a na jihu a jihovýchodě má nejdelší hranice s Chorvatskem (546 km).

Slovinsku patří i část pobřeží Jaderského moře na jihozápadě země o délce 47 km. Slovinsko je však převážně země hornatá. Kolem 90% povrchu se nachází ve výšce vyšší než 300 metrů nad mořem. Celkem 28 vrcholů má výšku přesahující 2.500 m. Nejvyšší horou je Triglav (2 864 m) v pohoří Julských Alp. Ty zabírají zhruba 30% územní rozlohy. Stejně velkou plochu zabírá také Dinárské pohoří a Panonská nížina.

Něco přes polovinu rozlohy zabírají lesy. V Evropě je větší plocha lesů jen ve Finsku a Švédsku. Slovinsko je tak jednou z nejzelenějších zemí Evropy. Slovinské lesy mají jeden z největších výskytů hnědých medvědů v Evropě.

Jezero Bohinj (Slovinsko)

Známá jsou jezera ledovcového původu, Bohinjské a Bledské jezero. Další jsou Triglavská jezera a unikátní Cerknické jezero. V něm je voda jen v zimě a na podzim, v létě a na jaře vysychá. Největšími řekami jsou Sáva a Soča. V zemi je velké množství krasových jeskyní, které se nacházejí ve všech částech země.

Podnebí ve Slovinsku

Slovinsko má mírné středoevropské klima se střídavými čtyřmi ročními obdobími. V rámci země se podnebí dá rozdělit na tři oblasti.

Jaderské pobřeží a oblast Primorská má typické středozemní podnebí podobné ostatním regionům Jadranu. Po celý rok se vyznačuje suchým, teplým a slunečným počasím, zima bývá mírná. Letní teploty se pohybují v průměru maxima kolem 30°C. Východní část země mívá teplé léto a chladnou zimu. Severozápadní část země zasahují alpské podmínky se silnými srážkami, mírným létem a velmi chladnou zimou.

Triglavský národní park ve Slovinsku

Nejteplejším měsícem je červenec s průměry kolem 21°C, naopak nejchladnějším je leden s průměry kolem -2°C. Nejvíce srážek spadne na jaře a na podzim, v průměru 800 mm na východě, na pobřeží a v centrální části 1000-1400mm a až 3.500mm v Alpské oblasti. Informace o aktuálním počasí získáte na – Aktuální počasí Slovinsko.

Booking.com