Kambodža - Finance

Bankovka (Kambodža)
Bankovka (Kambodža)

Měna: kambodžský riel.
Kurz: 1$ = 3930R, 1B = 90R, 1000R = 8 Kč (12/2002)

V postatě má Kambodža celkem 3 měny – platí se také přímo dolary (automaticky brali přepočet ku 4000R, což je trochu výhodnější) nebo thajskými bahty (to zase vyjde trochu dráž). Něco se ovšem musí platit pouze a jen v dolarech (letenky). Mnoho cen je udáváno v dolarech (zvláště vstupné, hotely a suvenýry), platit se pak může přepočtem rielů, příp. bahtů. Je běžné, že zaplatíte dolary a zpět vám vrátí v rielech.

S sebou vemte hotovost v dolarech, příp. cestovní šeky. Bankomaty (ATM) v Kambodži nejsou (no, snad už prý jeden je v Phnom Penhu, ale nelze vybrat ze zahraničního účtu). Hotovost lze ovšem vybrat na kreditní kartu v bankách (Phnom Penh a Siem Reap), akceptována je ale jen VISA (Mastercards prý neberou) a platí se poplatek.

Povinná směna na hranicích neexistuje. Vyskytují se však případy, kdy se na hranicích někdo snaží namluvit cizincům, že si musí vyměnit 100$ a nabízí samozřejmě velmi nevýhodný kurz – jde o příklad z mnoha druhů okrádacích podvodů, které se v Kambodži vyskytují.

Další praktické informace se dozvíte v článku Finance na cestách.

Náklady v Kambodži 

Pobyt je v Kambodži velmi levný, ovšem cestu samozřejmě prodraží letenka (většinou Bangkok cca do 20.000 Kč).

Průměrné denní náklady mohou být cca 12$ – 15$ na osobu a den, ale je to však samozřejmě individuální. LP uvádí rozpětí pro jídlo 2$-5$, ubytování 2$-10$, denní průměr pro budget minimálně 10$.

Naše průměrné denní náklady pro dva lidi byly 30.3$ – ubytování 6.3$, jídlo 8$, doprava 10.2$, vstupné 4.7$, ostatní 1$. Průměr nám zvýšilo vysoké vstupné na Angkor (2x 20$) a komfortnější ubytování než obvykle. V uváděném průměru nejsou zahnuty suvenýry. Dalšími náklady bylo vízum (2x 1000B tj. 2x 23$), pojištění, letenka a víza do Thajska.

Pro Kambodžu je typické až nehorázné předražování, je nutné smlouvat skoro u všeho, takže smlouvejte „ostošest“. Nejhorší je to s předražováním u dopravy od hranice, dále hodně prodavači pití v Angkoru a také skoro vše v Siem Reapu.

Internet: internet je v Kambodži dostupný téměř všude v místech s výskytem cizinců. Ceny jsou 190R-500R/min, v době 18:00-24:00 5000R/hodinu.

Vstupné a výlety: výlet lodí za delfíny v Kratie cca 5$ na osobu nebo lze usmlouvat od 10$ za loď. Vstupné do národního parku Bokor 5$.

Krásné suvenýry lze nakoupit především v Siem Reapu, vyhněte se ale turistickým obchodům a zajděte raději na tržnici.

Booking.com