Co s sebou na cesty

Co si vzít s sebou na cesty většinou není potřeba příliš řešit. Mnoho věcí často není nutné s sebou tahat přes půl světa, většinu základních potřeb seženete v případě potřeby přímo na místě. U nás tvoří velkou část bagáže fotografická výbava, takže moc místa nám stejně nezůstává.

V mnoha zemích, zvláště třeba v jihovýchodní Asii, lze koupit prakticky všechno včetně oblečení daleko levněji než u nás - výjimkou ale pár věcí zůstává, třeba jakékoliv boty v čísle 11 tam seženete spíš stěží.

Nebudu popisovat všechno do poslední ponožky (i když ty jsou ostatně taky důležitá součást výbavy). Takže jen pár tipů:

• Dobré pevné boty, i pokud nemíříte do hor, celý den chození po městě dá taky nohám zabrat.

• Oblečení z hlediska bezpečnosti a místních zvyklostí – dlouhé kalhoty nebo dlouhá sukně, včetně trika nebo košile s alespoň s krátkým rukávem – to se týká nejen islámského světa, ale i buddhistického a také toho silně katolického.

• Pozor na klimatizaci v autobusech – bývá tam někdy opravdu hodně, ale hodně velká zima (jsou země, kde něco teplejšího užijete jen v autobuse a pokud si nic nevezmete budete fakt pěkně mrznout). Bývá tam někdy taky velký hluk (tzn. něco do uší se hodí).

• Při cestování na korbách se hodí šátek a něco do uší (postačí i kousek toaletního papíru). Stejně tak je nutné něco na hlavu proti slunci.

Kompas (neocenitelně užitečný všude, nepostradatelný pomocník v arabských medinách).

Baterku, kalkulačku (dobrý pomocník při placení a smlouvání), hodit se často může malý dalekohled.

Zámky na zamčení zipů batohu, zámek na petlici pokoje.

Toaletní papír (úplně všude se totiž opravdu koupit nedá – pokud ale jedete na delší dobu, tak často nezbude než si zvyknout na mističku s vodou).

• Ve většině teplých krajů, pokud nebudete nocovat venku, většinou není nutný spacák, stačí přikrývka třeba z kusu flanelu. (Upřímně řečeno v levných hotelech je z hygienických důvodů dobré mít něco svého pod sebe). Pozor ale na země s výkyvy teplot nebo vyšší nadmořské výšky (i do Afriky se zimní spacák může hodit).

• Je dobré vzít si navíc nějaký osobní doklad pro případ zástavy (např. v Asii si při půjčení motorky chtěli nechat pas, takže jsme jim raději místo něj dávali český řidičák a to se ještě rozplývali jací jsme v civilu "beautiful").

• Pokud potřebujte elektřinu, tak nezapomeňte na adaptér na jiné zásuvky.

• Pokud očekáváte deštivější počasí, nastříkejte si impregnací kde co (batoh, boty, bundy).

• Vždy vozíme vcelku obsáhlou lékárničku (dle přímé úměry čím větší lékárnička, tím méně ji bude potřeba) a tablety na úpravu vody.

• Ve většině hotelů si můžete nechat za rozumný poplatek vyprat (anebo taky seprat).

• Provázky, spínací špendlíky a gumičky jsou praktické doplňky pro rozmanité víceúčelové použití. Oceníte i nějaké to šitíčko. Karabiny se dobře hodí nejen pro horolezce, ale taky pro zavěšení něčeho na něco (např. malý batůžek na velký apod.)

• Pro pocit bezpečnosti se hodí kasr a každý správný muž má mít v kapse nůž. Další tipy viz Bezpečnost.

Lékárnička

Vybavení lékárničky nepodceňujte a noste to nejnutnější, alespoň pro první pomoc, pokud možno vždy s sebou. Ve většině zemí jsou běžné věci dostupné v místních lékárnách. V zemích třetího světa ale dejte pozor na důvěryhodnost lékárny, nenakupujte na ulici ve stáncích – vyskytuje se zde prodej falešných nebo prošlých léků (toto je nebezpečné zvl. u antimalarik). Nezapomeňte si vzít návody k lékům.

Lékárnička by mohla obsahovat třeba zhruba toto:
• Hodně náplasti, dezinfekce (Jodisol), sterilní obvaz, tlakový a elastický obvaz, škrtidlo, teploměr.
• Léky na průjem - dobrá je Smecta, Imodium, Endiaron (zkoušet zhruba v tomto pořadí). Specielně do exotického prostředí pomáhá Ercefuryl (egyptský název Antinal) nebo Santax.
• Léky proti teplotě a bolesti – Paralen, Acylpyrin, Atalargin, Ibuprofen, Nurofen. Zvlášť na zuby je dobrý Valetol.
• Něco na popáleniny – Panthenol.
• Poštípání hmyzem, kopřivka – Fenistil gel.
• Proti alergiím – Dithiaden (recept).
• Zánět spojivek – Ophtalmo-Septonex.
• Framykoin (recept).
• Mast na otoky, natažené svaly apod. – Dioclofenac gel, Ketazon.
• Pokud vám bývá špatně v letadle nebo autobuse – Nokinal.
• Repelent – nejlepší asi Autan, dobře funguje repelentní Indulona (na komáry dobrý, ale na muchničky nefunguje nic).
• Prostředek na úpravu vody - Aqua Steril, PHAR–X aqua nebo Sanosil (v zahraničí Mikropur, Halazon, Sterotabs).
• Rehydratační roztok.
• Zvažte vzít si pro jistotu nějaká antibiotika – Penicilin (recept).
• Na posílení imunity a zažehnání počínajících chorob jsou dobré Echinaceové kapky, vitamíny také nejsou na škodu.
• Do vlhkého prostředí např. džungle se hodí přibalit něco proti kožním plísním.

Pokud existuje riziko nutnosti nějaké injekce v cizí zemi (např. vzteklina, při kolice apod.) není od věci zvážit, zda si nevzít vlastní sterilní jehlu a stříkačku (můžete však na sebe na hranicích přivolat protidrogovou kontrolu). Objemná lékárnička sice někdy vzbudí zájem celníků, ale většinou stačí vysvětlit, že jedete do přírody nebo do hor. Není od věci mít na léky případně potvrzení viz Víza a formality.

Pojištění

Rozhodně nikam nejezděte bez pořádného pojištění. Tady se šetrnost nemusí vyplatit. Informujte se před cestou u několika pojišťoven, většina dává různé slevy (např. při objednání přes internet, pro pojištěnce některé zdravotní pojišťovny atd.). Vždy si řádně prostudujte cestovní pojistku zda zahrnuje všechny vaše předpokládané aktivity (např. horské výstupy, potápění apod.). Výši pojistné částky volte s ohledem na možnou výši nákladů a zejména vzhledem k vzdálenosti země.

Pro země EU by mělo být nyní dostačující vyřídit si Evropský průkaz pojištěnce. Pozor ovšem na to, že pojišťovna zaplatí pouze to, co je placeno ze zdravotního pojištění v dané zemi. V naprosté většině zemí existuje spoluúčast pacienta, dále není placen převoz domů.

My máme trvalou roční pojistku ke platební kartě, ovšem na daleké cesty se ještě připojišťujeme.

Batoh

Asi snad ani nemusím připomínat, jak důležité je mít dobrý batoh. Je celkem zásadní rozdíl, pokud stejnou váhu nesete v "dobrém" nebo "špatném" batohu. My máme dlouholetou zkušenost s Gemmou a nemůžeme si ji vynachválit. Oba naše bágly už vydržely opravdu neuvěřitelně hodně a máme je už přes 10 let. Viděli jsme s čím jezdí lidi z celého světa a musíme říct, že česká Gemma je opravdu jedním z výborných batohů (a je skoro takovým naším národním poznávacím znamením).

Jeho největší výhodou je masivní výkyvný bederní pás, velmi odolný materiál a propracované nastavení popruhů. Batoh nepromokl tam kde jiným ano a vydržel i poměrně brutální zacházení při cestování Asií. Přestože se může zdát na první pohled robustní a těžší, pokud ho dobře seštelujete, tak díky pohodlnému, masivnímu a hlavně výkyvnému bederáku se váha rozloží a netáhnete všechno na ramennou (ti co táhnou neforemný batoh byť z lehčího matroše, ale s tenoučkým bederáčkem se nadřou mnohem víc).

Pokud jde o to, zda je lepší čelní nebo horní plnění, těžko říct, každému vyhovuje něco jiného. My máme oba typy a je to podle mně tak nastejno. Při čelním plnění se o něco lépe vyvažuje zátěž při balení a pokud se musíte balit každý druhý den, tak je asi lepší – máte lepší přehled, nemusíte pokaždé vyskládat celý batoh, když potřebujete něco ze spodu a líp se tam cokoli dodatečně "vmáčkne" (např. stále dokupované zásoby vody). Horní plnění je zase rozhodně lepší pro "pěchování" a následné stažení, vleze se tam víc a horní kapsa se dá "nastavovat", u čelního vás omezuje nutnost zapnutí zipu.

PS: tenhle batohový text píšu spíš jen pro opravdové začátečníky, kteří budou poprvé kupovat batoh a hlavně proto, že jsem setkala s tím, jak prodavačka někomu nedoporučovala !! Gemmu jako vhodnou pro podobné cestování. Tím neříkám, že nejsou i jiné skvělé nebo i skvělejší batohy, ale proč nebýt jednou hrdý na český výrobek.

Při výběru batohu je také nutné zvážit jak dlouho ho budete denodenně nosti. Při horských celodenních pochodech s batohem na zádech samozřejmě oceníte jiné věci než při cestování po nějaké zemi místní dopravou a tak podobně. Je to samozřejmě také otázka finanční. Myslím, že nejlepší je taková střední cesta. Je dobré koupit si dostatečně kvalitní věc, ale za cenu rozumnou. Pokud míříte pouze do přírody, tak pro zmíněné celodenní nošení se vyplatí investovat do batohu peněz víc. Na druhou stranu pokud se pohybujete v zemích třetího světa, pravděpodobnost újmy je značně vyšší. Mimochodem hlavně aerolinky se ze zavadly vůbec nemažou. Pamatujte, že bágl budete dávat do útrob všelijakých dopravních prostředků, na korby džípů, ve větru, dešti, písku, hodí vám ho na zem, do bláta, kaluže, olejové skvrny a tak podobně. Když jsem třeba viděla jak naše bágly (včetně nás samých) vypadaly po průjezdu takovou Kambodžou nebo egyptskou pouští, myslím že je dobře, že máme co máme.

Koho s sebou

Další úvahou může také být koho s sebou, ale to už záležitost čistě individuální. Myslím, že ideální je cestování ve dvojici, maximálně asi snad čtveřici. Víc lidí už je dost velká skupina na zapadnutí mezi místní a samozřejmě už se tam pak víc tříbí různé názory. U partnerů pro cestování je důležité shodnout se na zájmech, na programu a na prioritách. V zemích třetího světa narazíte často na dost extrémní podmínky a krizové situace, takže je dobré se před cestou ujistit, že o tom co vás čeká, máte všichni podobnou představu. Budete spolu skoro pořád, takže je důležité cestovat s těmi, se kterými to opravdu vydržíte.

Potkali jsme ale i hodně cestovatelů – jednotlivců, a nejen mužů. Samostatných cestovatelek žen je úplně stejné množství, a v různorodém věku. Cesta jednotlivce nemusí však vůbec znamenat osamocené cestování, právě naopak, lidé se pak velmi často různě k sobě přidávají. Je to velmi dobrý způsob jak se dělit o náklady, sdílet zážitky a poznat nové přátele z celého světa. Například v jihovýchodní Asii bylo dost běžné, že se cestovatelé potkávali, na čas se podle situace různě spojili, pak zas rozdělili a tak třeba pořád dokola.

Booking.com