Thajsko
Thajsko

Země, která je nad jiné plná záhad. Starobylé Thajsko láká na deštné pralesy, tropické ostrovy s palmami či nelítostný a hornatý sever, stačí si jen vybrat. Thajsko není jen obchod s drogami, jak by si neuvědomělý Evropan mohl myslet, skrývá mnoho přírodních i architektonických krás. Tak si je pojďme trochu představit, čeká na nás okouzlující a exotická dovolená na druhém konci světa. Dovolte jen na úvod ještě jedno menší technické info – mezi květnem a říjnem je období dešťů a krásné počasí na cesty zrovna nehrozí, zkuste to raději v době, kdy je u nás zima.

Centrem Thajska je osmimilionový Bangkok, který je jednou z nejnavštěvovanějších světových turistických destinací. Sice tu není tak azurové moře jako jinde, ale pokud jste fanoušky historie jako takové, určitě Vám to nijak vadit nebude. Zde totiž staletí kráčejí ruku v ruce, chrámy, paláce a úzké uličky už na Vás čekají. Celkem je v tomto městě na osm stovek církevních staveb, takže určitě bude co prohlížet.

Nejznámější historickou stavbou Bangkoku je chrám Wat Traimit v takzvané čínské čtvrti. Najdete tu pětitunovou sochu sedícího Buddhy z ryzího zlata, která je stará více než sedm století a objevena byla čirou náhodou při rekonstrukci v roce 1955. Prozíraví mniši je totiž zakryli vrstvou sádry, aby odehnali případné nenechavce. Dělníkům se podařilo tuto vrstvu poškodit a jistě nejen oni nevěřili vlastním očím.

Bangkok (Thajsko)

Zajímavou historickou památkou je i Královský palác, jenž spatřil světlo světa s koncem osmnáctého století. Monumentální obranná zeď bere dech, zajímavá je i velká socha Smaragdového Buddhy – která je ale vlastně z jaderitu. Máte rádi jízdu na člunu? Bude to asi něco trochu jiného než třeba v Benátkách na gondole, svezete se po kanálech někdejšího starého města.

Nu, a kdybyste snad chtěli něco modernějšího, nabízí se dvě obrovská obchodní centra – MBK a Siam Paragon. Ta společně s pestrou paletou mrakodrapů dokumentuje místní překotný vývoj, potkávají se zde mniši v tradičním oranžovém hábitu a manažeři v oblecích, asi není na světě většího města kontrastů.

A kam se vydat po Thajsku dál? Pojďme se třeba nechat vést historií a zavítejme do města Sukhothai. Ve třináctém století tu bylo kvetoucí centrum velké říše, dnes tu je spíš poutní místo pro pravověrné buddhisty. Míří sem mimo jiné za návštěvou chrámů Wat Mahathat a Wat Sra Srí, jenž je na ostrově uprostřed velkého jezera. Je zde jasně vidět velký vliv khmerské architektury, sami Khmerové zde vystavěli ještě dlouho před vznikem města hinduistickou svatyni s trojicí věží pod názvem Wat Srí Sawai. Útulné a čisté místo s trávníky a jezírky, místní historický park prostě stojí za nějakou tu chvíli oddechu.

Sukhothai (Thajsko)

Dobrých sedmdesát kilometrů od Bangkoku leží jedna z vůbec nejatraktivnějších památek v celé zemi – kdysi obrovské a mocné město, centrum rozlehlého siamského impéria, které mělo až interkontinentální význam – Ayuthaya. Dnes už zbylo jen málo z někdejší slávy, ale archeologické komplexy poskytují alespoň rámcovou představu. Jsou tu totiž více než čtyři stovky buddhistických klášterů, bohužel většina z nich podlehla zkáze během nepřátelské invaze v polovině osmnáctého století. Nejvýznamnější stavbou ve městě byl chrám Wat Phra Si Sanphet, v němž byla původně pozlacená Buddhova socha o výšce úctyhodných šestnácti metrů.

Jedna z vůbec největších atrakcí Ayutthayi je dvaačtyřicet metrů dlouhá socha Ležící Buddha. Ta byla kdysi uprostřed obrovského chrámu, ale z toho po několika nájezdech Barmánců zbyly bohužel jen trosky, totéž platí i o celém městě, které žel lehlo prakticky celé popelem v roce 1767. Další zajímavostí je stavba Wat Ratchaburana – Krypta dvou bratrů. Potomci někdejšího vládce spolu po otcově smrti soupeřili o moc a při souboji na slonech přišli oba o život. Najdete zde torza někdejších nástěnných maleb, zdejší zlatý poklad tak nějak záhadně zmizel…

Sukhothai (Thajsko)

Pojďme si nyní od historie trochu odpočinout, protože nás volá jeden nádherný ostrov. Jeho jméno zní Ko Chang a o turistický ruch tu opravdu není nouze. Na většině ostrova je obrovský deštný prales, ale samozřejmostí jsou i rozlehlé pláže plné života (ale rozhodně nic, kde byste se nějak tísnili). Můžete tu potkat slona nebo si projít místní dosti kopcovitou krajinu a obdivovat vodopády uprostřed divoké džungle. Je tu navíc i pár menších vesniček, kde seženete poklidné ubytování, vně plážových resortů. A co v překladu znamená Ko Chang? Asi tolik jako Ostrov slonů, tvarem totiž právě toto zvíře trochu připomíná.

Ko Chang je vlastně relativně nedaleko Bangkoku. Ale pokud nechcete trávit dovolenou v ráji místní přírody, je tu jiné řešení – zkuste letovisko Pattaya, město, které opravdu nikdy nespí. Ovšem pozor, kvete tu díky tomu tak trochu i kriminalita.

Čiang Mai (Thajsko)

Thajsku je hned několik tisíc malých ostrovů a ostrůvků, na kterých je často zábava v plném proudu. Třeba na Ko Samui si podle recenzí užijete opravdu klidnou dovolenou, ale pokud se chcete zkusit potápět, vyražte na Ko Mook. A do třetice dejme k dobru třeba neustálým slunečním svitem prosycený ráj – Ko Samet. Jen tak pro zajímavost a na okraj, luxusní, ale pro drtivou většinu peněženek vlastně spíše nedostupné, bude například ubytování v resortech na Phuketu.

Rádi byste se podívali do romantických horských údolí? To vůbec není problém, zamiřte třeba do Chiang Mai. Dříve zde proudilo ve velkém opium, dnes tu jsou naštěstí už jen turisté. Trochu chladnější klima nevadí, alespoň si tu odpočinete od jižních tropických veder. Doslova uprostřed lesa tu najdete malebnou buddhistickou svatyni – chrám Wat Phra That Doi Suthep, na nějž se musíte nejprve dopracovat skrze skoro tři stovky schodů.

Stejně tak se můžete vydat kousek dál, do jednoho z thajských národních parků, a obdivovat horu Doi Suthep, možností kam vyrazit je tu opravdu mnoho. Zdejší styl života se za století v některých ohledech nezměnil, takže si můžete krásně prohlédnout výkladní skříň staré siamské kultury, z níž si můžete v Nočním bazaru pořídit nějaký ten zajímavý suvenýr.

A ještě nějaký zajímavý typ na závěr? Hojně navštěvovanou oblastí je třeba provincie Krabi, zejména kvůli tamní překrásné přírodě s vápencovými útesy a plážemi jako z pohádky. Nakonec, můžete se tu i potápět, tak proč to nezkusit? Snad už zbývá jen popřát příjemnou dovolenou, pokud se chystáte zrovna sem, protože právě tady to má nepopsatelný nádech exotiky, jakou nezažijete asi nikde jinde na světě. 

Booking.com