Guérande u solných polí v Pays de Loire

Guérande (Bretaň - Francie)
Guérande (Bretaň - Francie)

Město Guérande leží přibližně 80 km severozápadně od Nantes v regionu Pays de la Loire (Země Loiry). Přestože leží v tomto regionu, uvádí se rovněž bretonský název Gwenrann, jazykem regionu Bretaň. Nachází se přímo na pobřeží solných polí Marais Salants. Guérande je středověké opevněné město a jeho nejviditelnější dominantou z dálky je impozantní kostel. Není nijak velké, v současnosti zde žije asi 16000 obyvatel. Opevnění města patří k nejzachovalejším z měst Francie.

Od roku 2004 je město součástí 120 dalších měst Ville et Pays d'Art et d'Histoire (Města a regiony umění a historie). Celé opevnění má délku více než 1400 metrů a má 4 vstupy do města. Mezi hlavní památky města patří venkovní kazatelna z 15. století a z téhož století pochází také jižní vchod do zdejšího baptisteria. Město oplývá středověkem na každém kroku. Guérande vzkvétal od 14. století díky vínu a soli. Dnes je zde sůl hlavním zdrojem pro město a přitahuje také mnoho turistů.

Historie města však sahá mnohem dále než do doby vrcholného středověku. Mnohé megality a další kamenné artefakty z dob galsko-římských naznačují, že oblast byla obydlena již tehdy. V roce 848 bretonský princ Vannes (Waroch) nechal postavit baptisterium na místě dnešního presbyteria kostela Saint-Aubin, který byl postaven v 15. století. Jak je vidět, 15. století znamenalo pro město mnoho a v té době byly vystavěny hlavní dnešní památky města. Některé části opevnění jsou však starší, například vstup Vannetaise ze 13. století. Opevnění bylo renovováno v 19. století a je dnes prakticky nejlépe zachovalým celistvým opevněním města ve Francii.

Guérande je středověkým městem a je to všudypřítomně znát. Kromě opevnění a středověkých památek je město, u kterého se rozkládají solná pole Marais Salants s celkovou plochou více než 2000 hektarů. Při dalším cestování můžeme poznávat oba regiony – Bretaň i Pays de la Loire a navštívit mnohá další zajímavá místa. Ze Guérande vede dálnice, která nás pohodlně dovede do bretaňských měst Auray či Vannes nebo do Nantes. Za návštěvu rozhodně stojí také pobřeží Grande Côte či pobřeží růžové žuly Côte de Granit Rose, jedna z nejkrásnějších částí bretaňského pobřeží.

Aktualizace 14.10.2020
Booking.com