Toskánská Siena je mnohem více než jen mramorová radnice

Siena (Itálie)
Siena (Itálie)

Italský region Toskánsko nabízí mnoho – malebnou zvlněnou krajinu s olivovými háji, vinice, ideální podmínky ke koupání u moře a spoustu historických měst, kde se mísí jednotlivé architektonické slohy. Mezi tato města patří i historické město Siena, ležící ve stejnojmenné provinci přibližně 80 km jižně od Florencie, kde má Toskánsko hlavní město. Siena je z historického hlediska opravdovou baštou a podobně jako Florencie se zde mísí vlivy různých slohů. Jednou z hlavních monumentů města je tvrz nad městem a radnice, která je vystavená z bílého a černého mramoru. Se svými necelými 60000 obyvateli se řadí mezi středně velká města.

Siena je starým historickým městem a nejvýznačnější je vliv gotiky. Na jejím hlavním okrouhlém náměstí se nachází spousta krásných a cenný historických staveb v čele s gotickou radnicí, která je postavena z bílého a černého mramoru a vypadá tak opravdu zajímavě. Město má černobílý znak, který symbolizuje právě černý a bílý mramor. Celé historické centrum je od roku 1996 právem zapsáno na seznamu UNESCO, neboť centrum je unikátní ukázkou historie a architektonického umu, nejen gotiky. V tomto starém centru města najdeme mnoho paláců (Palazzi) a vil. V období druhé světové války se Sieně vyhnulo bombardování a naštěstí se tak dochovaly všechny historické památky. Ve městě je toho k vidění mnoho, historie se zde prolíná všude. Podobně jako například Parma či Volterra, historie Sieny sahá až k časům Etrusků a dodnes si město zachovalo svůj typický středověký ráz. Stavby jsou víceméně cihlové. Na hlavním náměstí Piazza del Campo je celkem 16 paláců, například Palazzo Buonsignori, který je obrazárnou sienského umění, Palazzo Piccolomini coby jediný palác ve stylu renesance, nejstarší palác Palazzo Sansedoni a mnohé další. Na území historického centra se taktéž nachází mnoho církevních památek, zejména kostelů a svatyně.

Procházka městem je opravdu historickým a uměleckým zážitkem, díky autentické atmosféře gotického středověkého města s cihlovými stavbami. Umění gotiky zde dominuje. Můžeme se projít po starém historickém centru a tak jako Florencie je městem renesance, Siena může být nazvána městem gotiky a mramoru. Zajímavostí na náměstí Piazza del Campo je tzv. Palio, což jsou tradiční dostihy, ve kterých mezi sebou soupeří jezdci jednotlivých čtvrtí města. Tato trasa vede po obvodu náměstí. Po procházce tímto historickým jádrem můžeme vystoupat ke zmíněné tvrzi nad městem, projít se dalšími uličkami nebo si posedět v některé restauraci či kavárně nad typickým toskánským jídlem či vynikající kávou, kterou je Itálie proslavená. A přitom můžeme obdivovat krásu města a sledovat čilý život okolo. Ze Sieny se můžeme vydat na další toulky do okolí a navštívit další zajímavá místa Itálie, například toskánské městečko San Gimignano či například město alabastru Volterra a vysoké srázy u něj.

Booking.com